Szukaj

Więzadło karkowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Więzadło karkowe (łac. ligamentum nuchae) znajduje się w górnej części kręgosłupa u każdego człowieka. Odpowiada za stabilizację struktur, wokół których przebiega, a tym samym głównie za możliwość utrzymywania głowy w jednej pozycji wbrew działaniu sił grawitacyjnych. Do uszkodzenia więzadła karkowego może dojść np. podczas wypadków komunikacyjnych w mechanizmie Whiplash.

Więzadło karkowe (łac. ligamentum nuchae)

Gdzie znajduje się więzadło karkowe?

Więzadło karkowe rozciąga się od zewnętrznej guzowatości potylicznej aż do wyrostka kolczystego siódmego kręgu szyjnego. Swoim przebiegiem obejmuje więc całą długość odcinka szyjnego kręgosłupa.

Więzadło karkowe – anatomia

Więzadło karkowe jest strukturą zbudowaną z tkanki łącznej włóknistej, która pełni funkcję stabilizującą w obrębie szyi. Aby kompleksowe działanie było możliwe, składa się głównie z włókien kolagenowych, co zapewnia mu wytrzymałość, jak również w mniejszym stopniu z włókien elastycznych, które pozwalają na pewną giętkość. Takie połączenie składników sprawia, że więzadła mogą delikatnie się odkształcać, a nie od razu zrywać, podczas zadziałania mocniejszych sił zewnętrznych i wewnętrznych.

Jego budowa sprawia, że jest ono szczególnie istotne dla utrzymania prawidłowej postawy głowy i ograniczenia jej nadmiernych ruchów. Ciekawostką jest, że w przypadku niektórych zwierząt, takich jak np. konie czy bydło, więzadło karkowe jest bardziej rozwinięte i pełni funkcję podtrzymującą ciężar głowy.

Masaż Tkanek Głębokich
Reklama
Patronite
Reklama

Więzadło karkowe – funkcje

Podstawową rolą więzadła karkowego jest stabilizacja szyi oraz wsparcie mięśni utrzymujących głowę. Dzięki niemu (i mięśniówce) głowa nie spada i nie przechyla się na żadną ze stron podczas stania, biegania, siedzenia czy skakania, a więc zawsze tam, gdzie działa siła grawitacji i gdzie konieczne jest centralne utrzymanie głowy.

Uszkodzenie więzadła karkowego

Uszkodzenie więzadła karkowego może prowadzić do dolegliwości bólowych szyi, ograniczenia ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa oraz sztywności w obrębie kręgosłupa szyjnego. Najczęściej dochodzi do niego wskutek urazu mechanicznego, przeciążenia lub procesów zwyrodnieniowych, takich jak zwapnienia. Podstawą diagnostyki jest rezonans magnetyczny, który pozwoli zarówno na ocenę kondycji więzadeł, jak i na sprawdzenie, czy przy danym urazie nie doszło do uszkodzenia struktur międzykręgowych (takich jak dyski). Nie można tego zobaczyć na RTG, zatem to właśnie MRI jest złotym standardem diagnostycznym.

Leczenie uszkodzeń więzadła karkowego zależy od wielu czynników. Z reguły wszystkie czynności opierają się na starannie prowadzonej fizjoterapii (koniecznie terapia manualna w połączeniu z codziennymi ćwiczeniami, które odbudują stabilność odcinka szyjnego), niekiedy wspomaganej farmakoterapią, w tym iniekcjami sterydowymi.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Kiwerski J., Schorzenia i urazy kręgosłupa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.