Stopa egipska jest jednym z rodzajów budowy anatomicznej stopy wyróżniającej się tym, że pierwszy jej palec (tzw. paluch) jest najdłuższy, po czym każdy kolejny palec jest odpowiednio krótszy. Wyznaczając linię pomiędzy I a V palcem można zauważyć, że jest ona równa i płynnie skośna w jednym kierunku. To najczęściej występujące ułożenie palców.
Stopa egipska – jak wygląda?
Stopa egipska to rodzaj układu palców stopy, w którym palec pierwszy (największy, duży palec) jest najdłuższy, a kolejne palce stopniowo stają się coraz krótsze w kierunku palca małego. Innymi słowy taki typ kształtu stopy jest jednym z najczęściej spotykanych w populacjach, a jego cechą wyróżniającą jest stopniowy spadek długości palców od palca dużego do małego. Stopa egipska uznawana jest za jedną z najzgrabniejszych, ponieważ przedstawiony układ palców sprawia, że wydaje się być smukła i równomierna.
Rodzaje stóp
Oprócz stopy egipskiej wyróżnia się inne rodzaje stóp. Są to:
- stopa grecka – charakteryzuje się tym, że palec I jest wyraźnie krótszy od palca II. Oznacza to, że właśnie palec II najbardziej wystaje ku przodowi. Wyznaczając linię pomiędzy palcem I i palcem V będzie ona przebiegała z typowym załamaniem w rzucie palca II;
- stopa rzymska – wyróżnia się tym, że palec IV i V (a więc dwa ostatnie) są znacząco krótsze od palców I, II oraz III, mających taką samą długość. Linia wyznaczona pomiędzy palcem I a palcem V będzie idealnie równa w 3/5 swojej długości, po czym ulegnie skośnemu załamaniu.
Stopa grecka i stopa rzymska występują zdecydowanie rzadziej, niż stopa egipska, uznawana za najpopularniejszą na świecie. Analizowaniem budowy stóp zajmuje się tzw. klasyfikacja Mortona. Analiza kwadratowa według Mortona odnosi się do badania proporcji między długościami palców i ich wpływu na funkcjonowanie stopy. Pozwala to lepiej zrozumieć różnice anatomiczne i biomechaniczne między poszczególnymi typami stóp.
Problemy zdrowotne stopy egipskiej
Osoby posiadające stopę egipską są bardziej narażone na występowanie problemów podologicznych takich jak tzw. haluksy czy modzele. Wszystko z tego względu, że bardziej obciążają przodostopie po stronie przyśrodkowej. Także tu mogą tworzyć się otarcia i odciski od zbyt ciasnego obuwia.
Dla porównania, w przypadku stopy rzymskiej, która jest najbardziej stabilna dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru, jej budowa sprawia, że lepiej znosi duże obciążenia. Ryzyko powstawania wyżej wymienionych patologii (przy braku występowania innych czynników ryzyka, takich jak np. zbyt ciasne obuwie, ciągłe noszenie obuwia na wysokim obcasie itd.) jest w tym przypadku najmniejsze spośród wszystkich rodzajów stóp.
Osoby zmagające się z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi w obrębie stopy powinny udać się do podologa. Jest to specjalista zajmujący się wyłącznie stopami, który może diagnozować i leczyć jej schorzenia, także drobnymi zabiegami chirurgicznymi (np. wycinanie odcisków). Podolog nie jest lekarzem, jednak wykonuje zawód medyczny.
Polecane produkty:
![]() |
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej... |
![]() |
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kuros F., Wysokie obcasy najczęstszą przyczyną nabytych deformacji i dolegliwości bólowych w obrębie stóp u kobiet, Kosmetologia Estetyczna, 2/2020.
- https://formthotics.waw.pl/rodzaje-stop-stopa-grecka-stopa-egipska-i-stopa-rzymska/.