Szukaj

Gospodarka wapniowo-fosforanowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Gospodarka wapniowo-fosforanowa stanowi złożony proces polegający na regulacji stężenia wapnia i fosforanów w organizmie, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania praktycznie wszystkich układów i narządów ustroju. Można wspierać ją dietą, zdrowym trybem życia oraz suplementami diety. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, lekarz w warunkach szpitalnych może uzupełnić te składniki poprzez podaż dożylną (kroplówka).

 

Gospodarka wapniowo-fosforanowa

Gospodarka wapniowo-fosforanowa podlega złożonej regulacji, w której uczestniczą zarówno hormony kalciotropowe, jak i inne mediatory bezpośrednio lub pośrednio wpływające na metabolizm tkanki kostnej i stan gospodarki kwasowo-zasadowej. Do grona hormonów kalciotropowych zalicza się: PTH, kalcytoninę, 25 (OH) D3 i wiele innych. Udowodniono, że mianem gospodarki wapniowo-fosforanowej nazywa się złożony system regulacji poziomu wapnia (Ca²⁺) i fosforu (PO₄³⁻). Dlatego z całą pewnością należy dodatkowo omówić te dwa składniki.

Zobacz również: Gospodarka kwasowo-zasadowa.

Wapń

Wapń jest składnikiem mineralnym odgrywającym niezmiernie ważną rolę w metabolizmie organizmu. Jest pierwiastkiem uczestniczącym w niemal wszystkich procesach elektrofizjologicznych oraz w wielu procesach enzymatycznych. Jest regulatorem przepuszczalności błon komórkowych i kofaktorem w układzie krzepnięcia krwi. Odpowiada za prawidłową budowę kości i zębów, skurcze mięśni, przewodnictwo nerwowe. Wchłanianie wapnia i fosforu w przewodzie pokarmowym odbywa się głównie w jelicie cienkim i jest sumą dwóch procesów: transportu aktywnego wbrew gradientowi stężeń oraz transportu biernego zależnego od stężeń jonów w świetle jelita. Zdecydowanie bardziej efektywny, czynny proces wchłaniania wapnia odbywa się dwunastnicy i w bliższej części jelita cienkiego.

Fosfor

Fosfor w połączeniu z tłuszczami tworzy fosfolipidy, które stanowią integralny składnik błon komórkowych. Jest on ważnym składnikiem związków wysokoenergetycznych, które magazynują, a następnie dostarczają znaczne ilości energii w organizmie. Homeostaza wapnia i fosforu jest ze sobą ściśle powiązana, stąd metabolizm tych pierwiastków określa się wspólnym mianem gospodarki wapniowo-fosforanowej. Obydwa pierwiastki wspólnie budują kości i zęby, zaś fosfor dodatkowo uczestniczy w produkcji ATP oraz wspiera liczne funkcje enzymatyczne.

Patronite
Patronite

Zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej

Zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej można wykryć i monitorować za pomocą zestawu badań laboratoryjnych, które analizują poziom wapnia, fosforu oraz hormonów regulujących ich równowagę. Rekomenduje się więc z reguły wykonanie następujących badań:

Rzadziej diagnostykę poszerza się o densytometrię.

Najczęstszymi problemami związanymi z gospodarką wapniowo-fosforanową są:

Wszystkie te stany wymagają leczenia, zwłaszcza jeśli są już objawowe. W pierwszej kolejności dąży się do usunięcia ich przyczyn, np. za pomocą farmakoterapii. Później zaś wdraża się suplementację oraz uzupełnianie poziomu poszczególnych elektrolitów, w tym także za pomocą kroplówki.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Dziechciarz P., Gospodarka wapniowo-fosforanowa i densytometryczna ocena układu kostnego u młodych dorosłych z celiakią, Warszawa 1999.
  3. Kołłątaj W., Szewczyk L., Gospodarka wapniowa. Regulacja gospodarki wapniowej, Endokrynologia Pediatryczna, 5/2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.