Szukaj
Szukaj

Fosfolipidy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fosfolipidy to estry gliceryny, w której dwie grupy alkoholowe zostały zestryfikowane kwasami tłuszczowymi, zaś trzecia kwasem fosforowym połączonym estrowo z zasadą organiczną.

fosfolipidy

Fosfolipidy – charakterystyka

Cząsteczki fosfolipidów są amfifilowe: reszty kwasów tłuszczowych mają charakter hydrofobowy, natomiast kwas fosforowy i alkohol mają właściwości hydrofilowe. Wyróżni się 2 podstawowe grupy fosfolipidow:

  • fosfoglicerydy – lecytyny i cefaliny;
  • sfingolipidy.

Dodatkowo w ich skład wchodzą zasady organiczne, takie jak cholina czy etanoloamina. Zawierają one azot. Większość fosfolipidów zbudowana jest z dwóch łańcuchów, z czego jeden jest zazwyczaj łańcuchem kwasu nasyconego, zaś drugi jest łańcuchem kwasu nienasyconego.

Fosfolipidy w pożywieniu

Fosfolipidy występujące w organizmie mogą ulegać bezpośredniemu wchłanianiu z pokarmów, mogą jednak również powstawać z odpowiednich prekursorów. Do niezwykle cennych fosfolipidów znajdujących się w pożywieniu zaliczamy kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwasy tłuszczowe omega-6. Uważa się, że związki te są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów organizmu.

Duże ilości korzystnych fosfolipidów można odnaleźć w produktach spożywczych takich jak:

Patronite
Patronite
  • orzechy;
  • oleje roślinne;
  • tłuste ryby morskie;
  • nasiona;
  • żółtka jaj.

Wpływ na zdrowie

W pierwszej kolejności należy omówić korzystny wpływ fosfolipidów na integralność i czynność błon komórkowych. Pod ich wpływem zwiększa się płynność i przepuszczalność tych błon. Jednocześnie fosfolipidy wykazują słabe powinowactwo do cząsteczek cholesterolu, co utrudnia powstawanie tak zwanych tratw lipidowych. W przypadku komórek układu nerwowego fosfolipidy warunkują zachowanie płynności i elastyczności ich błon komórkowych. Wpływ na błony komórkowe jest niezwykle ważny, ponieważ ich duża sprawność umożliwia transport cennych składników odżywczych i metabolitów.

Ponadto fosfolipidy:

  • pełnią istotną rolę w sygnalizacji komórkowej, gdyż wiążą białka regulatorowe i receptory czynników wzrostu;
  • obniżają ryzyko rozwoju licznych chorób, w tym nowotworowych, neurodegeneracyjnych oraz układu sercowo-naczyniowego;
  • hamują proliferację komórek i indukcję apoptozy;
  • biorą udział w syntezie białka;
  • dostarczają energii pod postacią ATP niezbędnej do przeprowadzenia wielu ważnych procesów;
  • zwiększają koncentrację i wydolność organizmu;
  • wpływają korzystnie na samopoczucie;
  • działają przeciwzapalnie i cytoprotekcyjnie.

Jednocześnie fosfolipidy wykazują bardzo silne właściwości przeciwutleniające – zwłaszcza fosfolipidy zawierające w środkowej części cząsteczki pierścień furanowy. Pierścień ten warunkuje działanie antyoksydacyjne omawianych związków, ponieważ chroni frakcję LDL cholesterolu przed utlenianiem.

Fosfolipidy – zastosowanie w kosmetologii

Fosfolipidy to naturalne składniki błon komórkowych ludzi, w związku z czym już od dawna zainteresowano się tymi związkami w przemyśle kosmetycznym. Wykorzystywanie olejów roślinnych bogatych w fosfolipidy jako składniki kosmetyków powoduje utworzenie na skórze filtru. Chroni on ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, głównie promieniowaniem słonecznym. Penetrując naskórek, cząsteczki omawianego związku wbudowują się w błony okrywające jego komórki. Dzięki temu umożliwiają innym składnikom aktywnym przenikanie przez warstwę rogową, nadając skórze elastyczność i miękkość. Stosuje się je przeważnie w kremach, maskach i innych kosmetykach dla osób dojrzałych, a także w preparatach oczyszczających – szczególnie do usuwania trwałego makijażu wodoodpornego.

Bibliografia

  1. Ambroziak A., Cichosz G., Fosfolipidy mleka jako nutraceutyk, Polski Merkuriusz Lekarski, 62/2013.
  2. Parchem K., Bartoszek A., Fosfolipidy oraz produkty ich hydrolizy jako żywieniowe czynniki prewencyjne w chorobach cywilizacyjnych, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 70/2016.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.