Szukaj
Szukaj

Kalcytonina

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kalcytonina jest jednym z podstawowych hormonów produkowanych przez tarczycę. To łańcuch peptydowy o 32 aminokwasach w składzie i masie cząsteczkowej około 3,5 kDa.

Kalcytonina

Synteza

Kalcytonina jest peptydem produkowanym przez komórki C tarczycy, czyli komórki przypęcherzykowe gruczołu tarczowego. Jednakże śladowe obecności komórek wydzielających ten hormon odkryto także w ośrodkowym układzie nerwowym, płucach i przewodzie pokarmowym. Syntezę hormonu pobudza przede wszystkim wzrost stężenia jonów wapnia we krwi, ale także glukagon oraz kilka hormonów przewodu pokarmowego. Narządami docelowymi kalcytoniny są kości oraz nerki.

Kalcytonina – funkcje

Kalcytonina jest uwalniania wówczas, gdy wzrasta poziom jonów wapnia w osoczu krwi. Hormon ten zwiększa wydalanie wapnia przez nerki i zmniejsza resorpcję kości utrzymując tym samym homeostazę organizmu. Kalcytonina działa bezpośrednio na kości, zmniejszając w nich zawartość cyklicznego AMP, hamując tą drogą resorpcję wapnia i odwapnienie kości. Działa antagonistycznie w stosunku do hormonu gruczołów przytarczycznychparathormonu. Wydaje się, że kalcytonina odgrywa stosunkowo niewielką rolę w dobowym bilansie wapnia u osób dorosłych. Pacjenci, którym usunięto gruczoł tarczowy, nie wykazują zaburzeń bilansu wapnia. Z kolei u osób z guzami tarczycy wydzielającymi duże ilości kalcytoniny nie stwierdza się objawów chorobowych.

Kalcytonina może również wpływać na komórki cewek nerkowych poprzez blokowanie resorpcji wapnia i fosforanów. Skutkuje to zmniejszeniem wchłaniania zwrotnego tych związków. Zostają one usunięte wraz z moczem, przez co ich stężenie we krwi maleje.

Zastosowanie w medycynie

W medycynie kalcytoninę stosuje się między innymi w leczeniu pacjentów z chorobą Pageta. To genetycznie uwarunkowane schorzenie, w którym osteoklasty są nadaktywne, a kość osłabiona przez resorpcję. Kalcytonina u tych pacjentów stabilizuje zaburzoną utratę masy kostnej, co nasuwa przypuszczenie, że hormon ten najważniejszy jest u dzieci w okresie wzrostu oraz u kobiet w okresie ciąży i podczas laktacji.

Ponadto kalcytoninę stosuje się w niemal wszystkich chorobach przebiegających z utratą wapnia z kośćca. Można ją zatem podawać pacjentom cierpiącym na osteoporozę lub hiperkalcemię. Sprawdza się także u pacjentów z chorobami nowotworowymi, którzy wykazują przerzuty do kości lub osteolizę.

Patronite
Patronite

Kalcytonina – skutki uboczne

Stosowanie kalcytoniny może wiązać się z objawami niepożądanymi takimi jak:

  • zmiany skórne – wysypka, zaczerwienienie;
  • zwiększenie temperatury ciała;
  • drętwienie rąk;
  • objawy ze strony układu pokarmowego – głównie nudności i wymioty.

Stosowanie leku musi być skonsultowane z lekarzem.

Normy

Badanie kalcytoniny najczęściej wykonuje się w przypadku podejrzenia raka rdzeniastego tarczycy. Można je wykonać zarówno w warunkach podstawowych, jak i po podaniu czynnika prowokacyjnego, którego celem jest pobudzenie syntezy etgo hormonu. Badanie wykonuje się na czczo – pacjent przynajmniej 8 godzin nie powinien jeść, pić można wyłącznie wodę, najlepiej w godzinach porannych.

Krew do badania pobierana jest z żyły łokciowej. Nie podaje się określonych zakresów wartości referencyjnych, ponieważ różnią się one w zależności od metod pomiarowych typowych dla danego laboratorium. Normy te są jednak zawsze wyższe u mężczyzn niż u kobiet – u kobiet dodatkowo maleją po menopauzie.

Prawidłowe stężenie kalcytoniny w warunkach spoczynkowych nie powinno przekraczać 10 pg/ml.

Bibliografia

  1. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  3. Krysiak R., Marek B., Okopień B., Rak rdzeniasty tarczycy – aktualny stan wiedzy, Endokrynologia Polska, 5/2008.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *