Szukaj
Szukaj

Badanie moczu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Badanie moczu to jedno z podstawowych diagnostycznych badań laboratoryjnych. Jest całkowicie bezbolesne, szybkie i efektywne – może bardzo dużo powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta w sposób nieinwazyjny. Tego typu badanie można wykonywać bez względu na wiek czy stan zdrowia. Jest również niedrogie, ponieważ cena wynosi niecałe 10 zł, natomiast z posiewem nieco więcej, około 30-50 zł.

Badanie moczu

Na czym polega badanie moczu?

Do badania moczu potrzeba specjalny, jałowy pojemnik zakupiony w tym celu w aptece. Absolutnie zakazane jest oddawanie próbki moczu do własnego pojemnika lub słoiczka, nawet wyparzonego – na jego ściankach znajdują się drobnoustroje i związki, które mogą znacznie zmienić wynik badania. Próbkę moczu należy pobrać z samego rana, wcześniej przemywając czystą wodą okolice intymne. Mocz powinien pochodzić z tzw. środkowego strumienia – zaczynamy mikcję normalnie, a następnie podstawiamy pojemnik pod płynący już strumień moczu i nabieramy odpowiednią ilość. Po wszystkim kończymy mikcję w tradycyjny sposób.

Pobraną próbkę moczu należy jak najszybciej zanieść do laboratorium lub punktu pobrań zajmującego się dostarczaniem próbek do badań. W warunkach laboratoryjnych specjaliści szczegółowo ocenią poszczególne parametry i skład moczu.

Posiew moczu – na czym polega?

Wykonując badanie moczu, można również zdecydować się dodatkowo na tzw. posiew moczu. Materiał biologiczny pobrany od pacjenta umieszcza się w odpowiednio dobranym podłożu, a następnie inkubuje hodowlę przez około 18-24 godzin w temperaturze 37 stopni Celsjusza. Po upływie tego czasu można dokładnie ocenić wyhodowane w ten sposób kolonie bakteryjne. Na podstawie ich wyglądu makroskopowego, specjalista dobiera testy identyfikujące patogeny.

Badanie moczu – co zawiera?

Podczas badania moczu sprawdza się jego właściwości fizyczne:

 • barwa – prawidłowo może mieć różne odcienie żółci;
 • przejrzystość – mocz nie powinien być mętny (najlepiej, aby można go było opisać jako klarowny);
 • zapach – delikatny;
 • ciężar właściwy – wyższy od 1,0 mg/l.

Sprawdza się również właściwości chemiczne moczu:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • bilirubina – brak;
 • glukoza – brak;
 • ciała ketonowe – brak;
 • esteraza leukocytowa – brak;
 • azotyny – brak;
 • białko – poniżej 150 mg na dobę;
 • krew – brak;
 • urobilinogen – do 1 mg/dL;
 • pH – 5,0-7,0.

Na tej podstawie można wiele powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta. Przykładowo, glukoza wykryta w moczu może wskazywać na cukrzycę, chorobę Cushinga, nadczynność tarczycy lub guzy chromochłonne nadnerczy. Zawęża się więc pole poszukiwań potencjalnej przyczyny pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.

Badanie moczu – wskazania

Badanie moczu wykonywane jest jako uzupełnienie rutynowych badań lekarskich, jak również jako badanie podstawowe. Wskazaniami są:

Każdej osobie, bez względu na stan zdrowia, zaleca się natomiast kontrolne badanie moczu raz w roku.

Badanie moczu – przeciwwskazania

Nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania badania moczu. Można je wykonywać nawet u małych dzieci, kobiet w ciąży, seniorów czy osób poważnie, przewlekle chorych.

Jak przygotować się do badania moczu?

Przerwa w oddawaniu moczu powinna wynosić około 8 godzin, dlatego najlepiej pobrać próbkę z rana. W ciągu dnia tak długie powstrzymanie się od mikcji dla wielu osób może być niemożliwe. Przed pobraniem próbki należy unikać wzmożonej aktywności fizycznej, aby nie wpłynąć tym samym na poziom białek i ketonów. Kobiety powinny unikać pobierania moczu w ciągu 2 dni przed i 2 dni po menstruacji, ponieważ pojawia się możliwość zanieczyszczenia moczu krwią i wydzieliną z pochwy. Jeśli przyjmowane są przewlekle leki należy poinformować o nich lekarza. Stwierdzi on czy pojawi się konieczność odstawienia ich dzień przed badaniem moczu. Nie ma żadnych zaleceń odnośnie modyfikacji diety.

Pobraną próbkę moczu należy zanieść do laboratorium w ciągu 120 minut. Długie przechowywania moczu wpływa niekorzystnie na jego parametry i skład.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Mantur M., Brunzel N., Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2016.
 2. Kokot F., Kokot S., Hyla-Klekot L., Badania laboratoryjne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *