Szukaj
Szukaj

Bilirubina

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Bilirubina stanowi końcowy produkt rozpadu hemu, znajduje się we krwi. Jej zbyt wysokie stężenie objawia się między innymi zżółknięciem białek w gałkach ocznych i skóry, ponieważ jest ona pomarańczowo-żółtym barwnikiem żółciowym.

Bilirubina

Bilirubina – charakterystyka

Związek ten w organizmie człowieka występuje w 2 postaciach, jako bilirubina:

 • niezwiązana;
 • związana.

Bilirubina niezwiązana to frakcja tego związku nierozpuszczalna w wodzie. Wiąże się ona z albuminami osocza i w takiej formie jest dalej transportowana do wątroby. W wątrobie odłącza się od albuminy i przy udziale układu transportującego przechodzi do wnętrza komórki. W hepatocytach bilirubina przekształca się do formy rozpuszczalnej w wodzie, tzw. związanej. Jest ona następnie wydzielana do żółci.

Należy przy tym wspomnieć, że u zdrowych osób bilirubina nie powinna występować w moczu. Jej obecność może wówczas świadczyć o chorobach nerek, wątroby czy dróg żółciowych.

Powstawanie bilirubiny

Jak wspomniano na początku, bilirubina powstaje w wyniku rozpadu hemu, co zachodzi we frakcji mikrosomalnej komórek układu siateczkowo-śródbłonkowego. Znaczna większość bilirubiny, ponieważ aż 80%, pochodzi z rozkładu hemoglobiny w makrofagach, podczas gdy pozostałe 20% z nieefektywnej erytropoezy w szpiku kostnym i degradacji innych białek zawierających hem. Szacuje się, że w ciągu dnia człowiek o masie ciała około 70 kg metabolizuje około 6 g hemoglobiny, podczas gdy jej 1 gram dostarcza około 35 mg bilirubiny.

Normy we krwi

Prawidłowe stężenie bilirubiny całkowitej w surowicy krwi wynosi od 0,3 do 1,0 mg/dl. Hiperbilirubinemia pojawia się wówczas, gdy poziom bilirubiny wzrasta do 2-2,5 mg/dl. Z kolei prawidłowe stężenie bilirubiny związanej wynosi od 0,1 do 0,4 mg/dl.

Wspomniana norma tego stężenia jest wyższa u noworodków do 1 miesiąca życia, co jest zjawiskiem fizjologicznym, zwłaszcza u wcześniaków. Podwyższony poziom ma miejsce również u kobiet w ciąży, co wiąże się ze zmianami gospodarki hormonalnej.

Patronite
Patronite

Żółtaczka fizjologiczna

Żółtaczka fizjologiczna widoczna jest po 24 godzinach życia noworodków. Najwyższe stężenie bilirubiny obserwuje się wówczas w 3-5 dobie życia, nie przekracza ono jednak 13-15 mg/dl. Trwa maksymalnie 7 dni i jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. U wcześniaków maksymalne stężenie bilirubiny nie powinno przekraczać 15 mg/dl, a żółtaczka może się utrzymywać do 2 tygodnia życia.

Wzrost stężenia bilirubiny całkowitej powinien być mniejszy od 5 mg/dl/dobę, stężenie bilirubiny bezpośredniej (sprzężonej) nie powinno przekraczać 20% bilirubiny całkowitej.

Hiperbilirubinemia

To podwyższony poziom stężenia bilirubiny w osoczu krwi. Jej klinicznym objawem jest żółtaczka. Bilirubina niezwiązana z białkami osocza (pośrednia) po przekroczeniu wartości krytycznych może przenikać przez barierę krew–mózg i uszkadzać komórki nerwowe. Natomiast bilirubina związana z albuminami może przekraczać barierę krewmózg jedynie w przypadku jej uszkodzenia.

Przyczyną podwyższonego stężenia bilirubiny we krwi mogą być następujące schorzenia:

 • cholestaza;
 • żółtaczka;
 • hemoliza;
 • niedrożność kanałów żółciowych;
 • anemia sierpowata;
 • marskość wątroby;
 • WZW;
 • choroby nowotworowe.

Stan ten może wystąpić także u osób nadużywających alkoholu lub przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne.

Hiperbilirubinemia objawia się między innymi zażółceniem gałek ocznych, skóry i błon śluzowych, wymiotami, ciemnym zabarwieniem moczu oraz przewlekłym zmęczeniem. Może temu towarzyszyć ból podbrzusza.

Bibliografia

 1. Lipiński P., Więcek S., Jankowska I., Metabolizm bilirubiny i jego znaczenie w patogenezie Zespołów Rotora oraz Dubina Johnsona – aktualny stan wiedzy, Pediatria Polska, 92/2017.
 2. Morawiecka-Pietrzak M., Morawska H., Bursa J., Ocena korelacji pomiędzy pomiarem przezskórnym a stężeniem bilirubiny w surowicy krwi noworodka, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 12/2016.
 3. Groszewski K., Pastuszak M., Wojtuń S., Gil J., Podstawowe zasady postępowania w ustalaniu przyczyny żółtaczki mechanicznej, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 6/2010.
 4. Wasiluk A., Polewko A., Ozimirski A., Współczesna diagnostyka i leczenie żółtaczek u noworodków i niemowląt, Journal of Laboratory Diagnostics, 4/2012.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *