Szukaj
Szukaj

Patogen

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Patogen to czynnik chorobotwórczy, który podczas kontaktu z ustrojem człowieka powoduje negatywne konsekwencje.

Patogen wirus ebola
Patogen – wirus ebola

Patogen – co to jest?

Do grupy patogenów zaliczamy wszelkie ciała obce, drobnoustroje i inne cząstki wywołujące daną chorobę u określonych organizmów. Patogeny dzieli się przede wszystkim ze względu na ich zdolność do życia. Wyróżniamy wówczas patogeny:

  • ożywione – zdolne do samodzielnego funkcjonowania w organizmie człowieka lub czasowo poza nim;
  • nieożywione – np. substancje toksyczne. Nieożywione ponadto dzieli się na chemiczne i fizyczne, przy czym wśród fizycznych znaleźć można np. wszelkie promieniowania czy pola magnetyczne.

Patogeny ożywione podzielono dodatkowo na:

  • bakterie – przykładowo te z grupy Coli powodują gorączkę i choroby jelit, natomiast salmonella wywołuje dur brzuszny;
  • wirusy – przykładowo wirus polio wywołuje chorobę o tej samej nazwie;
  • pasożyty – przykładowo niektóre ameby mogą wywoływać pełzakowicę, a Cryptosporidia przyczyniają się do rozwoju chorób jelit.

Patogeny jako broń biologiczna

Broń masowego rażenia zgodnie z definicją to broń o niekonwencjonalnym ładunku rażącym atomowy, chemicznym lub biologicznym. Broń biologiczna od dawna wykorzystywana była do walki z przeciwnikiem. Obecnie istnieją przepisy określające bezwzględny zakaz stosowania takiej broni, a jej użycie jest sprzeczne z normami prawa międzynarodowego. Do stworzenia broni biologicznej wykorzystywano właśnie chorobotwórcze patogeny, głównie wirusy i bakterie, ale i toksyny, np. toksynę botulinową.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Działanie patogenów

Aby człowiek został zarażony określonym patogenem, drobnoustrój ten musi przełamać mechanizmy obronne, a gospodarz musi wykazywać podatność na dany patogen. Niestety, człowiek wykazuje podatność na wiele rodzajów szkodliwych organizmów i toksyn, wystarczy odpowiednia ekspozycja na nie. To niebezpieczne zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością i po przebytych ciężkich chorobach czy przeszczepach.

Leczenie

Na niektóre choroby wywoływane patogenami wciąż nie ma lekarstwa, z kolei przed innymi można uchronić się poprzez profilaktyczne szczepienia ochronne. Na bardzo wiele chorób bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych istnieje już lek. Przykładowo, wiele infekcji bakteryjnych może zostać zahamowanych lub wyeliminowanych za pomocą antybiotyków.

Zobacz również: Półpasiec.

Bibliografia

  1. Daniszewski P., Charakterystyka patogenów mogących mieć zastosowanie w ataku bioterrorystycznym, International Letters of Social and Humanistic Sciences, 3/2013.


Polecane produkty:
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *