Szukaj

Pochwa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pochwa (łac. vagina) jest narządem płciowym wewnętrznym należącym do układu moczowo-płciowego kobiet. Znajduje się tuż pod macicą, łącząc się z nią szyjką macicy. To właśnie pochwa umożliwia odbycie stosunku seksualnego, ponieważ stanowi miejsce wprowadzania członka. Jej elementem charakterystycznym są wyjątkowo rozciągliwe ściany, dzięki którym możliwy jest sprawny poród.

Pochwa (łac. vagina)

Pochwa – budowa

W anatomicznej budowie pochwy wyróżniamy ścianę przednią i ścianę tylną. W górny koniec tego narządu wrośnięta jest szyjka macicy, którą można wyczuć palcem podczas badania per vaginam. U dzieci oraz dziewic ujście pochwy zamyka błona dziewicza, pozostawiając jedynie niewielki otwór. Ściana pochwy ma około 3 mm grubości, wartość ta ulega jednak zmianom w zależności od stopnia rozluźnienia. Swoją wysoką kurczliwość i rozciągliwość zawdzięcza sporej ilości włókien sprężystych i gładkich komórek mięśniowych. Ściana składa się z 3 warstw takich jak:

  • błona zewnętrzna – zbudowanej z tkanki łącznej;
  • błona mięśniowa – jest to mięśniówka gładka przetykana tkanką łączną, szczególnie włóknami sprężystymi. Jest bogato unaczyniona, dzięki czemu podczas podniecenia seksualnego może zwiększać swoją grubość;
  • błona śluzowa – łączy się z mięśniówką bez wyraźnej granicy, posiada zdolność produkcji śluzu.

Charakterystycznym elementem budowy ścian pochwy są marszczki. Na ich powierzchni wyczuć i zobaczyć można bowiem liczne fałdy poprzeczne, silnie rozwinięte zwłaszcza w dolnej części pochwy u kobiet młodych. Po kilku porodach oraz u kobiet w starszym wieku ulegają one wygładzeniu.

Wydzielina z pochwy

Wydzielina niemal stale obecna w świetle pochwy jest efektem złuszczania się nabłonka pochwy oraz stanowi wydzielinę szyjki macicy. Posiada kwaśne pH, ponieważ zawiera 0,5% kwasu mlekowego wytwarzanego przez bakterie pochwowe z glikogenu. Podstawowym zadaniem kwaśnej wydzieliny z pochwy jest ochrona tego narządu przed patogenami i zarazkami wnikającymi do niego z zewnątrz.

tubapay
tubapay

Unaczynienie pochwy

Pochwa jest zaopatrywana w krew tętniczą głównie za pomocą takich naczyń krwionośnych jak:

  • tętnica pochwowa (gałąź tętnicy macicznej);
  • tętnica pęcherzowa dolna;
  • tętnica odbytnicza środkowa;
  • tętnica sromowa wewnętrzna.

Żyły natomiast tworzą po obu stronach pochwy splot pochwowy. Główny odpływ krwi żylnej prowadzi do żyły biodrowej wewnętrznej.

Unerwienie pochwy

Pochwa unerwiana jest zarówno przez włókna czuciowe, jak i włókna autonomiczne pochodzące ze splotu podbrzusznego dolnego. Niektóre źródła podają, że część końcowa pochwy unerwiona jest dodatkowo gałązkami czuciowymi nerwu sromowego, co wyjaśniałoby większą wrażliwość tej okolicy na dotyk i bodźce zewnętrzne.

Pochwa – funkcje

Pochwa pełni bardzo ważne funkcje w życiu kobiety, zwłaszcza w kontekście rozmnażania się. Stanowi bowiem miejsce wprowadzania nasienia, obejmując prącie podczas stosunku seksualnego. Dodatkowo to właśnie tą drogą przedostaje się płód podczas porodu naturalnego. Wówczas pochwa może zwiększyć swoją średnicę kilkukrotnie, co zawdzięcza nietypowemu rozkładowi włókien mięśniowych. Pochwa jest także drogą odpływu podczas menstruacji dla krwi, która każdego miesiąca opuszcza organizm kobiety.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 Responses

  1. pochwa służy tylko do rodzenia dzieci i menstruacji? to nie średniowiecze, seks służy do odczuwania przyjemności, a nie tylko i wyłącznie namnażania sie:), ps mit z błona dziewicza został dawno obalony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.