Szukaj

Nerw sromowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nerw sromowy (łac. nervus pudendus) to nerw mieszany, który powstał z nerwów S2, S3 i S4, choć może przyjmować także włókna od pozostałych nerwów krzyżowych. Ma grubość około 3 mm i pełni niezwykle ważne funkcje. Spośród pozostałych nerwów splotu krzyżowego wyróżnia go obecność nie tylko włókien nerwów rdzeniowych i współczulnych, ale i włókien przywspółczulnych przeznaczonych dla narządów miednicy i narządów płciowych.

Nerw sromowy (łac. nervus pudendus)

Nerw sromowy – przebieg

Nerw sromowy na początku swojego przebiegu lokalizuje się tuż obok tętnicy sromowej wewnętrznej i wraz z nią wychodzi z miednicy między dolnym brzegiem mięśnia gruszkowatego, a mięśniem guzicznym. W okolicy pośladka owija się dokoła tylnego obwodu kolca kulszowego, po czym wspólnie z tętnicą sromową wewnętrzną oraz ścięgnem mięśnia zasłaniacza wewnętrznego wraca do miednicy przez otwór kulszowy mniejszy. Przedostaje się do dołu kulszowo-odbytniczego, kierując się ostatecznie do przodu w kanale sromowym.

W tylnej części kanału sromowego nerw dzieli się na gałęzie końcowe. Są to nerwy kroczowe oraz nerw grzbietowy prącia u mężczyzn lub nerw łechtaczki u kobiet.

Charakterystyka nerwu sromowego

W związku z zawartością włókien układu autonomicznego, zarówno nerw sromowy jak i jego gałęzie różnią się od innych nerwów rdzeniowych tym, że są bardziej miękkie oraz ciemniejsze. Zwykle mają zabarwienie szaroróżowe. Nerw sromowy jest gałęzią długą splotu krzyżowego.

tubapay
tubapay

Co unerwia nerw sromowy?

Nerw sromowy zaopatruje ruchowo mięśnie krocza, czyli:

Gałęzie czuciowe nerwu sromowego unerwiają natomiast skórę krocza i narządów płciowych zewnętrznych, z wyjątkiem wzgórka łonowego, przedniej części moszny (u mężczyzn) oraz warg sromowych (u kobiet). Włókna układu autonomicznego (zarówno współczulne, jak i przywspółczulne) zaopatrują narządy i naczynia miednicy.

Porażenie nerwu sromowego

Porażenie nerwu sromowego powoduje nietrzymanie moczu i kału, ponieważ następuje zniesienie czynności mięśni zwieraczy odbytu i cewki moczowej. Towarzyszy temu uszkodzenie czynności narządów płciowych. Bardzo ważna w tym przypadku jest fizjoterapia uroginekologiczna.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.