Mięsień poprzeczny powierzchowny krocza (łac. musculus transversus perinei superficialis) to niewielki mięsień znajdujący się centralnie na przebiegu środka ścięgnistego krocza, który zresztą tworzy. Bierze udział w zachowaniu właściwej kontynencji, jest aktywny podczas porodu i wykazuje dużą rozciągliwość. Tworzy mięśnie dna miednicy, a więc przeponę moczowo-płciową.
Mięsień poprzeczny powierzchowny krocza – przebieg
Mięsień poprzeczny powierzchowny krocza, choć stosunkowo niewielki, spełnia bardzo ważną rolę, która wynika z jego lokalizacji i przebiegu. Przyczepy prezentują się następująco:
- przyczep początkowy (pp): część grzbietowa guzów kulszowych, włókna odchodzące od mięśnia poprzecznego głębokiego krocza;
- przyczep końcowy (pk): włókna schodzące ku środkowi ścięgnistemu krocza i włókna mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu, w które płynnie się wtapia.
Należy jednak wiedzieć, że mięsień ten cechuje się wyjątkowo dużą zmiennością osobniczą. Często jest bardzo słabo rozwinięty, a w przypadku niektórych kobiet może nawet nie występować.
Mięsień poprzeczny powierzchowny krocza – funkcje
Jako krawędź tylna przepony moczowo-płciowej, mięsień poprzeczny powierzchowny krocza stanowi ostatnią barierę podczas porodu, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny. W momencie porodu właściwego położne mogą ułatwiać ewentualne przejście główki poprzez manualne rozcięcie tego mięśnia. Przy braku takiej pomocy i jednocześnie trudnym porodzie mięsień poprzeczny powierzchowny krocza może pękać.
Ponadto jego włókna napinają w obie strony przeponę moczowo-płciową, co ma ogromny wpływ na utrzymanie statyki narządów rodnych, zachowanie kontynencji (ochrona przed epizodami nietrzymania moczu z powodu osłabionych mięśni dna miednicy), a także wysoką jakość współżycia.
Unerwienie
Za unerwienie mięśnia poprzecznego powierzchownego krocza odpowiadają gałęzie nerwu sromowego, odchodzącego od segmentu kręgosłupa S2-S4.
Unaczynienie
Za unaczynienie mięśnia odpowiada tętnica opuszki prącia (w przypadku mężczyzn) oraz tętnica opuszki przedsionka pochwy (w przypadku kobiet).
Zobacz również: Ćwiczenia mięśni Kegla.
Zainteresował Cię ten temat?
Wyżej przybliżyliśmy tematykę mięśnia związanego z bardzo ważnym działem fizjoterapii jakim jest uroginekologia. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym temacie i wiedzieć jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.
Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo
Z tego względu, specjalnie dla czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny w kapsułkach
Skład produktu to wyłącznie naturalny, rybi kolagen. Dzięki temu jest on aktywny biologicznie, a także bardzo wysokiej wchłanialności. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Tanzberger R., Kuhn A., Mobs G., Baumgartner U., Dno miednicy – fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
- W drodze do istoty kobiecości, BeBo, Kraków 2019.