Szukaj
Szukaj

Mięsień poprzeczny powierzchowny krocza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień poprzeczny powierzchowny krocza (łac. musculus transversus perinei superficialis) to niewielki mięsień znajdujący się centralnie na przebiegu środka ścięgnistego krocza, który zresztą tworzy. Bierze udział w zachowaniu właściwej kontynencji, jest aktywny podczas porodu i wykazuje dużą rozciągliwość. Tworzy mięśnie dna miednicy, a więc przeponę moczowo-płciową.

Mięsień poprzeczny powierzchowny krocza (łac. musculus transversus perinei superficialis)

Mięsień poprzeczny powierzchowny krocza – przebieg

Mięsień poprzeczny powierzchowny krocza, choć stosunkowo niewielki, spełnia bardzo ważną rolę, która wynika z jego lokalizacji i przebiegu. Przyczepy prezentują się następująco:

  • przyczep początkowy (pp): część grzbietowa guzów kulszowych, włókna odchodzące od mięśnia poprzecznego głębokiego krocza;
  • przyczep końcowy (pk): włókna schodzące ku środkowi ścięgnistemu krocza i włókna mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu, w które płynnie się wtapia.

Należy jednak wiedzieć, że mięsień ten cechuje się wyjątkowo dużą zmiennością osobniczą. Często jest bardzo słabo rozwinięty, a w przypadku niektórych kobiet może nawet nie występować.

Mięsień poprzeczny powierzchowny krocza – funkcje

Jako krawędź tylna przepony moczowo-płciowej, mięsień poprzeczny powierzchowny krocza stanowi ostatnią barierę podczas porodu, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny. W momencie porodu właściwego położne mogą ułatwiać ewentualne przejście główki poprzez manualne rozcięcie tego mięśnia. Przy braku takiej pomocy i jednocześnie trudnym porodzie mięsień poprzeczny powierzchowny krocza może pękać.

Ponadto jego włókna napinają w obie strony przeponę moczowo-płciową, co ma ogromny wpływ na utrzymanie statyki narządów rodnych, zachowanie kontynencji (ochrona przed epizodami nietrzymania moczu z powodu osłabionych mięśni dna miednicy), a także wysoką jakość współżycia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Unerwienie

Za unerwienie mięśnia poprzecznego powierzchownego krocza odpowiadają gałęzie nerwu sromowego, odchodzącego od segmentu kręgosłupa S2-S4.

Unaczynienie

Za unaczynienie mięśnia odpowiada tętnica opuszki prącia (w przypadku mężczyzn) oraz tętnica opuszki przedsionka pochwy (w przypadku kobiet).

Zobacz również: Ćwiczenia mięśni Kegla.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę mięśnia związanego z bardzo ważnym działem fizjoterapii jakim jest uroginekologia. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym temacie i wiedzieć jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tanzberger R., Kuhn A., Mobs G., Baumgartner U., Dno miednicy – fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. W drodze do istoty kobiecości, BeBo, Kraków 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *