Szukaj

Mięsień przywodziciel palucha

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień przywodziciel palucha (łac. musculus adductor hallucis) jest strukturą anatomiczną zaliczaną do grona mięśni podeszwy stopy, a dokładniej mięśni wyniosłości przyśrodkowej. W grupie tej znajduje się również mięsień zginacz krótki palucha oraz mięsień odwodziciel palucha. Występują one u każdego człowieka, uczestnicząc m.in. w biomechanicznie prawidłowym chodzie.

 

Mięsień przywodziciel palucha – anatomia

Mięsień przywodziciel palucha lokalizuje się w kierunku bocznym w stosunku do mięśnia zginacza krótkiego palucha. Znajduje się na mięśniach międzykostnych stopy i składa się z dwóch głów oddzielnych od siebie. Przyczepy można określić w następujący sposób:

  • przyczep początkowy (pp): głowa skośna rozpoczyna się na podstawach kości śródstopia od II do IV, ale także na kości klinowatej bocznej, kości sześciennej i więzadle podeszwowym długim. Z kolei głowa poprzeczna rozpoczyna się na torebkach stawów śródstopno-paliczkowych od II do V oraz na więzadłach poprzecznych głębokich śródstopia;
  • przyczep końcowy (pk): trzeszczka boczna oraz podstawa bliższego paliczka palucha.

Głowa skośna mięśnia przywodziciela palucha jest gruba i długa. Jej włókna tworzą charakterystyczny, okrągławy brzusiec, który zrasta się w pewnym momencie z brzuścem bocznym mięśnia zginacza krótkiego palucha. Natomiast głowa poprzeczna jest cienka i raczej płaska, jej włókna biegną w stronę przyśrodkową.

Patronite
Patronite

Mięsień przywodziciel palucha – funkcje (czynność)

Mięsień przywodziciel palucha, jak wskazuje nazwa, odpowiada przede wszystkim za przywodzenie palucha, a więc za zbliżanie go do palca II w stopie. Zastępuje anatomicznie działanie mięśnia międzykostnego podeszwowego. Dodatkowo uczestniczy w zginaniu palucha w stawie śródstopno-paliczkowym. Jego główne zadanie polega jednak na podpieraniu i wzmacnianiu sklepienia stopy, co ma kluczowe znaczenie np. w utrzymywaniu stabilnej pozycji stojącej, ale także podczas chodzenia i wykonywania aktywności fizycznych. Głowa poprzeczna mięśnia przywodziciela palucha zwęża stopę, zaś głowa skośna ją skraca.

Unaczynienie mięśnia przywodziciela palucha

Unaczynienie mięśnia przywodziciela palucha pochodzi od łuku podeszwowego oraz gałązek przeszywających tętnicy łukowatej.

Unerwienie mięśnia przywodziciela palucha

Unerwienie mięśnia pochodzi głównie z gałęzi głębokiej nerwu podeszwowego bocznego, ten natomiast wychodzi z segmentów kręgosłupa S1-S2.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.