Szukaj

Mięsień śmiechowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień śmiechowy (łac. musculus risorius) należy do grona mięśni wyrazowych twarzy, ponieważ odpowiada za nadawanie jej odpowiedniej mimiki. Jest mięśniem osobniczo zmiennym – mogą występować jego trzy różne rodzaje. To właśnie dzięki niemu, u niektórych osób zauważyć można charakterystyczny dołeczek w policzku lub odpowiadać za to może również mięsień jarzmowy większy.

Mięsień śmiechowy (łac. musculus risorius)

Mięsień śmiechowy – anatomia

Mięsień śmiechowy pod względem anatomicznym jest pęczkiem włókien o przebiegu poprzecznym. W trakcie rozwoju ewolucji oddzielił się on od mięśnia obniżacza kąta ust. Podobnie jak on zresztą przebiega jak najbardziej powierzchownie nad włóknami mięśnia szerokiego. Mięsień śmiechowy posiada następujące przyczepy:

  • przyczep początkowy (pp)powięź przyusznicza i żwaczowa;
  • przyczep końcowy (pk) – węzeł mięśniowy kąta ust.

Od przyczepu początkowego włókna mięśnia śmiechowego biegną zbieżnie ku przyśrodkowej części twarzy, a następnie w kierunku swojego przyczepu końcowego, gdzie ostateczne łączą się wraz z mięśniem obniżaczem kąta ust oraz mięśniem jarzmowym większym. Warto zaznaczyć, że mięsień śmiechowy leży mocno powierzchownie – jego powierzchnię zewnętrzną przykrywa wyłącznie skóra.

We wstępie wspomniano, że u człowieka mogą występować 3 odmiany mięśnia śmiechowego. Po pierwsze, może mieć on klasyczną, przedstawioną wyżej budowę i przebieg. Mięsień ten może jednak mieć włókna nadliczbowe tworzące dodatkowy pęczek, a pochodzą one od mięśnia szerokiego szyi. Ewentualnie pęczek ten może pochodzić z włókien mięśnia jarzmowego większego.

Patronite
Patronite

Mięsień śmiechowy – funkcje (czynność)

Podstawową funkcją mięśnia śmiechowego jest poszerzanie szpary ust, co ma miejsce w momencie jego skurczu, a więc gdy przyczepy zbliżają się do siebie. Przy ustalonym kącie w przypadku niektórych osób, mięsień śmiechowy tworzy charakterystyczny dołeczek w policzku. Może to występować zarówno jednostronnie, jak i obustronnie.

Mięsień śmiechowy – unerwienie

Za unerwienie mięśnia śmiechowego odpowiadają włókna policzkowe nerwu twarzowego, czyli VII nerwu czaszkowego.

Mięsień śmiechowy – unaczynienie

Mięśnie mimiczne twarzy są dość bogato unaczynione, za co odpowiadają przede wszystkim tętnice skroniowe głębokie, gałęzie tętnicy szczękowej, tętnica skroniowa środkowa, tętnica żwaczowa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.