Mięsień śmiechowy (łac. musculus risorius) należy do grona mięśni wyrazowych twarzy, ponieważ odpowiada za nadawanie jej odpowiedniej mimiki. Jest mięśniem osobniczo zmiennym – mogą występować jego trzy różne rodzaje. To właśnie dzięki niemu, u niektórych osób zauważyć można charakterystyczny dołeczek w policzku lub odpowiadać za to może również mięsień jarzmowy większy.
Mięsień śmiechowy – anatomia
Mięsień śmiechowy pod względem anatomicznym jest pęczkiem włókien o przebiegu poprzecznym. W trakcie rozwoju ewolucji oddzielił się on od mięśnia obniżacza kąta ust. Podobnie jak on zresztą przebiega jak najbardziej powierzchownie nad włóknami mięśnia szerokiego. Mięsień śmiechowy posiada następujące przyczepy:
- przyczep początkowy (pp) – powięź przyusznicza i żwaczowa;
- przyczep końcowy (pk) – węzeł mięśniowy kąta ust.
Od przyczepu początkowego włókna mięśnia śmiechowego biegną zbieżnie ku przyśrodkowej części twarzy, a następnie w kierunku swojego przyczepu końcowego, gdzie ostateczne łączą się wraz z mięśniem obniżaczem kąta ust oraz mięśniem jarzmowym większym. Warto zaznaczyć, że mięsień śmiechowy leży mocno powierzchownie – jego powierzchnię zewnętrzną przykrywa wyłącznie skóra.
We wstępie wspomniano, że u człowieka mogą występować 3 odmiany mięśnia śmiechowego. Po pierwsze, może mieć on klasyczną, przedstawioną wyżej budowę i przebieg. Mięsień ten może jednak mieć włókna nadliczbowe tworzące dodatkowy pęczek, a pochodzą one od mięśnia szerokiego szyi. Ewentualnie pęczek ten może pochodzić z włókien mięśnia jarzmowego większego.
Mięsień śmiechowy – funkcje (czynność)
Podstawową funkcją mięśnia śmiechowego jest poszerzanie szpary ust, co ma miejsce w momencie jego skurczu, a więc gdy przyczepy zbliżają się do siebie. Przy ustalonym kącie w przypadku niektórych osób, mięsień śmiechowy tworzy charakterystyczny dołeczek w policzku. Może to występować zarówno jednostronnie, jak i obustronnie.
Mięsień śmiechowy – unerwienie
Za unerwienie mięśnia śmiechowego odpowiadają włókna policzkowe nerwu twarzowego, czyli VII nerwu czaszkowego.
Mięsień śmiechowy – unaczynienie
Mięśnie mimiczne twarzy są dość bogato unaczynione, za co odpowiadają przede wszystkim tętnice skroniowe głębokie, gałęzie tętnicy szczękowej, tętnica skroniowa środkowa, tętnica żwaczowa.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
- Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.