Szukaj

Dołeczki w policzkach

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Dołeczki w policzkach to charakterystyczna, zazwyczaj pożądana cecha wyglądu pojawiająca się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn już we wczesnym dzieciństwie. Jest cechą dziedziczną w sposób dominujący. Poza aspektem wizualnym nie wpływa jednak na zdrowie czy samopoczucie.

Dołeczki w policzkach

Skąd się biorą dołeczki w policzkach?

Dołeczki w policzkach to cecha wyglądu dziedziczona w sposób dominujący, co oznacza, że jeśli jeden z rodziców je ma, z dużym prawdopodobieństwem będą mieć je również dzieci. Sytuacja wygląda podobnie jak przy innych cechach dominujących, np. piegach, czarnych włosach czy ciemnych, brązowych oczach, gdy wykonamy klasyczną krzyżówkę genetyczną. Należy pamiętać, że dołeczki te nie są w żadnym stopniu patologią czy schorzeniem. Co więcej, wiele osób ceni sobie tę cechę wyglądu, uznając ją za wyjątkowo atrakcyjną.

A skąd się biorą dołeczki w policzkach? Otóż tak naprawdę jest to konsekwencja dodatkowych przyczepów mięśni mimicznych w obrębie twarzy, a dokładniej mówiąc mięśnia jarzmowego większego. To najsilniejszy spośród mięśni wyrazowych twarzy, zaliczany do grupy mięśni otoczenia szpary ust. Przyczepia się do policzkowej powierzchni kości jarzmowej oraz w węźle mięśniowym kąta ust. Odpowiada za pociąganie ust do boku i ku górze, co ma miejsce np. podczas uśmiechania się. U większości osób mięsień ten posiada 2 przyczepy, jednak u niektórych pojawia się dodatkowy, trzeci przyczep w okolicy śluzówki wewnętrznej strony policzków. Jeśli dochodzi do skurczu mięśnia jarzmowego większego podczas uśmiechania się, pociąga on tę część policzka do wewnątrz, tworząc charakterystyczne zagłębienie.

Dołeczki w policzkach tworzą się jeszcze na etapie życia płodowego, gdy rozwija się mięśniówka organizmu. Nie można samodzielnie utworzyć ich w późniejszych etapach życia, choć niektóre osoby próbują poprzez ćwiczenia mięśni twarzy. Są one korzystne dla uzyskania:

  • ujędrnienia skóry;
  • optycznego odmłodzenia skóry;
  • poprawy ukrwienia skóry;
  • przeciwdziałania bruksizmowi.

Jednak nie sposób stworzyć nimi dołeczki w policzkach. Jedyna ewentualna opcja to zabieg polegający na interwencji chirurgicznej, czyli operacja.

Patronite
Patronite

Dołeczki w policzkach – czy bolą?

Dołeczki w policzkach to po prostu efekt kurczenia się dodatkowego przyczepu mięśnia jarzmowego większego, co nie wywołuje absolutnie żadnych dolegliwości. Osoby z dołeczkami nawet nie myślą o ich pojawianiu się podczas śmiechu. Podobnie jak nie czujemy, gdy kurczy się mięsień brzuchaty łydki podczas spaceru czy mięsień dwugłowy ramienia (biceps) podczas sięgania po szklankę czy dowolny inny przedmiot.

Czy dołeczki w policzkach mogą zniknąć?

Dołeczki w policzkach są anomalią anatomiczną, dlatego nie można oczekiwać, że samoistnie znikną. Musiałoby dojść do usunięcia czy zerwania jednego z przyczepów tego mięśnia (dodatkowego przyczepu na śluzówce policzka), co jest niemożliwe. Jeśli dana osoba ma dołeczki w policzkach, będą one jej towarzyszyć przez całe życie.

Dołeczki w policzkach – zabieg usunięcia

Jeśli dana osoba wyjątkowo nie chce mieć dołeczków w policzkach i uznaje je za kwestię wyraźnie pogarszającą estetykę wyglądu twarzy, może zdecydować się na plastykę policzków. To zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, polegający na wykonaniu symetrycznych nacięć wewnątrz jamy ustnej. Ich celem jest wycięcie małych kawałków mięśni jarzmowych i usunięcie pewnej części tkanki tłuszczowej tej okolicy. Efekt jest trwały i nie pozostawia blizn na twarzy, jako że dostęp do mięśnia tworzony jest przez wnętrze jamy ustnej. Cały zabieg trwa około 30 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Zobacz również: Bichektomia.

Należy jednak pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko skutku ubocznego, jakim jest pojawienie się dołeczków w nieco innym miejscu niż pierwotnie (dochodzi do ich przesunięcia), a także pogłębienie się istniejących już dołeczków w policzkach. Ewentualnie można spróbować wypełniania dołeczków kwasem hialuronowym, jednak efekty takich działań są różne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Krawczyński M., Genetyka kliniczna dla lekarza praktyka, Przewodnik Lekarza, 5/2002.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.