Szukaj

Zwiększona lordoza lędźwiowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zwiększona lordoza lędźwiowa (inaczej: hiperlordoza) dotyczy najczęściej kobiet, choć może rozwinąć się bez względu na płeć. W warunkach fizjologicznych kręgosłup każdego człowieka składa się z naturalnych krzywizn – lordozy szyjnej i lordozy lędźwiowej oraz kifozy piersiowej. Gdy któraś z tych krzywizn ulegnie pogłębieniu, pojawić się mogą liczne patologie takie jak bóle pleców, rwa kulszowa czy sztywność kręgosłupa. Diagnostyką i leczeniem problemu zajmuje się fizjoterapeuta.

Zwiększona lordoza lędźwiowa
Ryc.1. Zwiększona lordoza lędźwiowa.

Zwiększona lordoza lędźwiowa – przyczyny

Do zwiększenia lordozy lędźwiowej dochodzi najczęściej podczas dysbalansu mięśniowego organizmu oraz wadach postawy. Kręgosłup utrzymywany jest bowiem stabilnie dzięki licznym strukturom mięśniowym. Są to m.in. mięśnie grzbietu, mięśnie miednicy, mięsnie pośladków i mięśni brzucha. Zwłaszcza przy zbyt słabych mięśniach brzucha dochodzi do ciągłego funkcjonowania na przodopochyleniu miednicy, co ostatecznie na dłuższą metę prowadzi do pogłębiania się lordozy lędźwiowej. Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień, ponieważ aby zmienić naturalne krzywizny kręgosłupa potrzeba wiele miesięcy i lat nieprawidłowego funkcjonowania.

Do zwiększonej lordozy lędźwiowej predysponują ponadto:

Udowodniono, że zwiększona lordoza lędźwiowa częściej występuje u kobiet, do czego predysponuje ich naturalna budowa miednicy i postawa ciała. Jednak mimo tego problem ten coraz powszechniej obserwuje się także u mężczyzn.

Zwiększona lordoza lędźwiowa – objawy

Zwiększenie lordozy lędźwiowej może długo przebiegać bezobjawowo, ponieważ organizm człowieka bardzo dobrze adaptuje się do nowych warunków i ma liczne mechanizmy kompensacyjne. Jeśli jednak wskutek zwiększonej lordozy lędźwiowej dojdzie do dyskopatii (ucisku na krążki międzykręgowe, ich odwodnienia, wypuklin czy przepukliny kręgosłupa), pojawiają się objawy typowe dla tych stanów. Są to m.in.

Zobacz również: Wypuklina kręgosłupa lędźwiowego.

Masaż Tkanek Głębokich
Reklama
Patronite
Reklama

Hiperlordoza zwiększa ryzyko kręgozmyków, czyli zsuwania się górnego kręgu po kręgu dolnym, co stwarza ryzyko niepełnosprawności, gdy dojdzie do całkowitego zsunięcia się segmentu kręgosłupa i przerwania ciągłości struktur nerwowych. Dodatkowo może pojawić się trudności w wykonywaniu niektórych ruchów, zwłaszcza w dolnej części pleców.

Diagnostyka zwiększonej lordozy lędźwiowej

Przy zwiększonej lordozie lędźwiowej obserwuje się charakterystyczne wygięcie kręgosłupa, często też przodopochylenie miednicy i uwypuklenie brzucha oraz pośladków. Zdarza się jednak, że zmiany zewnętrzne nie są aż tak mocno wyrażone, a mimo tego w obrębie kręgosłupa pojawiają się przepukliny, kręgozmyki, znacznego stopnia hiperlordozy. Dlatego zawsze warto wykonać rezonans magnetyczny (MRI) odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, aby z dużą precyzją przeanalizować ustawienie kręgów, stopień wygięcia kręgosłupa oraz kondycję krążków międzykręgowych. Samą lordozę widać dobrze na RTG. Jednak na badaniu obrazowym jakim jest RTG nie można zaobserwować krążków międzykręgowych, diagnostyka jest więc niepełna.

Na poniższym badaniu obrazowym MRI możemy zobaczyć zwiększoną lordozę lędźwiową u jednej z pacjentek z bólem pleców w dolnym odcinku kręgosłupa, która zgłosiła się do naszego Centrum Fizjoterapeuty w celu podjęcia leczenia pojawiających się objawów.

Zwiększona lordoza lędźwiowa - rezonans magnetyczny (MRI)
Ryc.2. Zwiększona lordoza lędźwiowa. Rezonans magnetyczny (MRI) odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Zwiększona lordoza lędźwiowa – leczenie

Podstawą leczenia jest fizjoterapia. W przypadku dzieci i młodzieży istnieje szansa korekcji kręgosłupa, czyli przywrócenia mu właściwych krzywizn. U osób dorosłych fizjoterapia nie ma już takiego wpływu na strukturę kręgosłupa. Jej celem jest wówczas przeciwdziałanie konsekwencjom hiperlordozy i zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości, które odczuwa pacjent. Fizjoterapeuta skupia się na terapii manualnej i doborze ćwiczeń, które odciążą kręgosłup i ustabilizują go. Operacja konieczna jest w skrajnych przypadkach, najczęściej gdy wskutek hiperlordozy dojdzie do znacznego stopnia kręgozmyku lub przepuklin uciskających na nerwy i niereagujących na leczenie zachowawcze.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zawadka M., Fijewski A., Gawda P., Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa a zmiany zwyrodnieniowe, Geriatria, 11/2017.
  2. Jagucka-Mętel W., Machoy-Mokrzyńska A., Nowicki A., Figeland A., Sobolewska E., Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego wynikające z zaburzenia lordozy lędźwiowej, Pomeranian J Life Sci 2017;63(1):20-23.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.