Szukaj
Szukaj

Krążek międzykręgowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Krążek międzykręgowy (łac. discus intervertebralis, inaczej: tarcza międzykręgowa, potocznie: dysk) zbudowany jest z pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego. Ta niewielka struktura często bywa przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa.

Krążek międzykręgowy

Budowa krążka międzykręgowego

Makroskopowo granicę między pierścieniem włóknistym, a galaretowatym jądrem miażdżystym można odróżnić jedynie u osób młodych. Różne właściwości mechaniczne pierścienia i jądra miażdżystego określa się przez skład i organizację odpowiedniej macierzy zewnątrzkomórkowej.

Większość zdrowego krążka międzykręgowego człowieka nie posiada naczyń krwionośnych. Naczynia znajdujące się najbliżej macierzy dysku są siecią kapilar w sąsiadujących trzonach kręgowych i małymi naczyniami włosowatymi w najbardziej zewnętrznej części pierścienia włóknistego.

Konsekwencją braku unaczynienia jest dostarczanie składników odżywczych do komórek dysku i usuwanie produktów przemiany materii całkowicie zależne od dyfuzji.

Krążek międzykręgowy

Pierścień włóknisty

Zbudowany jest z 15-25 koncentrycznych pierścieni składających się z równolegle ułożonych włókien kolagenowych. Pierścienie te określa się jako blaszki i można je zobaczyć makroskopowo w zdrowych dyskach. Włókna kolagenowe w każdej blaszce zorientowane są w przybliżeniu pod kątem 60 stopni do osi pionowej.

Włókna elastyny przeplatają się z blaszkami i mogą odgrywać ważną rolę w odtwarzaniu kształtu krążka międzykręgowego w następstwie zgięcia kręgosłupa. Komórki obecne w pierścieniu włóknistym są cienkie i wydłużone. Dodatkowo dostosowują się do włókien kolagenu i są podobne do fibroblastów.

Jądro miażdżyste

Pierścień włóknisty otacza jądro miażdżyste, które jest galaretowatym rdzeniem krążka międzykręgowego. Jego macierz składa się z dowolnie ułożonych włókien kolagenowych oraz promieniście ułożonych włókien elastyny, które znajdują się w bardzo uwodnionym żelu proteoglikanowym. Rozsiane, zaokrąglone, podobne do chondrocytów komórki znajdują się w wyspach otaczających matrix.

Zobacz również: Dyskopatia lędźwiowa (lumbago).

Krążek międzykręgowy – właściwości mechaniczne

Mimo, że właściwości mechaniczne obu struktur bardzo się różnią, główne składniki są jednak podobne i składają się z:

Patronite
Patronite

Woda stanowi około 80% mokrej masy jądra i 70% mokrej masy pierścienia włóknistego. Kolagen i proteoglikany pełnią funkcje uzupełniające.

Zobacz również: Kolagen na stawy.

Kolageny są mechanicznie stabilnymi białkami. Zapewniają wytrzymałość na rozciąganie. Z kolei proteoglikany składają się z chondroityny i ujemnie naładowanych łańcuchów siarczanu keratanu. Są osmotycznie aktywne właśnie ze względu na ich ujemny ładunek. Dodatkowo utrzymują uwodnienie tkanki poprzez ciśnienie osmotyczne.

Oprócz tych podstawowych i najważniejszych składników istnieje kilka drugorzędowych. Należą do nich:

  • białka niekolagenowe;
  • lumikan, biglikan, dekorin, fibromodulina.

Nie wyjaśniono całkowicie ich dokładnej roli.

Krążek międzykręgowy – funkcje

Pierścień włóknisty odpowiada za utrzymanie w odpowiednim położeniu jądra miażdżystego i zapewnienie wytrzymałości na siły rozciągające. W związku z tym w swoim składzie zawiera aż 70% (suchej masy) kolagenu.

Natomiast jądro miażdżyste zawierające jedynie 20% kolagenu. Odpowiada za rozpraszanie sił ściskających oddziałujących na dysk poprzez wywieranie ciśnienia hydrostatycznego na pierścień włóknisty.

Należy pamiętać, że macierz krążka międzykręgowego nie jest statyczną, lecz dynamiczną strukturą. Jej składniki są w sposób ciągły degradowane i zastępowane nowymi cząsteczkami. Równowaga między syntezą, degradacją i akumulacją cząsteczek matrycy decyduje o jakości i integralności macierzy dysków.

Zobacz również: Dyskopatia.

Krążek międzykręgowy – zmiany związane z jego starzeniem

Analiza zmian związanych z wiekiem na poziomie mikroskopowym pozwala na określenie kilku cech typowych dla zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego. Są to:

  • proliferacja chondrocytów – zwiększenie skupisk komórek z powodu odczynowej proliferacji;
  • degeneracja śluzowa – nagromadzenie substancji śluzowych;
  • śmierć komórek (apoptoza);
  • rozdarcie i tworzenie szczelin;
  • zmiany ziarniste – zwiększone gromadzenie tkanki ziarnistej.


Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Boos N., Aebi M., Choroby kręgosłupa, Tom 1, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *