Szukaj
Szukaj

Kolagen na stawy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kolagen należy do rodziny białek fibrylarnych i jest głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej organizmów zwierzęcych. Może być stosowany na stawy, włosy i paznokcie, a także do pielęgnacji skóry. Choroby chrząstki stawowej stanowią poważny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Medycyna powinna skupiać się na eliminacji czynników ryzyka rozwoju patologii stawów, a tym samym zapobiegać ich konsekwencjom. W tym celu konieczne jest prowadzenie promocji zdrowia i zachęcanie do zmiany stylu życia. Postępem w dziedzinie profilaktyki i leczenia chorób chrząstki stawowej są dostępne bez recepty suplementy diety z kolagenem. Zawierają one składniki o działaniu ochronnym, jednocześnie przyczyniają się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a także uzupełniają niedobory kolagenu w organizmie.

Kolagen na stawy

Kolagen na stawy

Mechanizmy prowadzące do rozwoju chorób zwyrodnieniowych stawów są związane z przewlekłym zaburzeniem równowagi pomiędzy procesami degeneracji i odbudowy chrząstki stawowej. Zmiany patologiczne nie ograniczają się jednak jedynie do samej chrząstki, lecz wraz z rozwojem choroby obejmują pozostałe struktury w obrębie stawu.

Ważną funkcję w utrzymaniu tej równowagi pełnią chondrocyty. Odpowiadają one między innymi za produkcję macierzy pozakomórkowej, której chrząstka stawowa zawdzięcza właściwości mechaniczne oraz biologiczne. W skład macierzy pozakomórkowej wchodzą:

  • woda;
  • białka kolagenowe w 60%;
  • agregaty proteoglikanów w 30%.

Już od dłuższego czasu, zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu schorzeń stawów stosuje się preparaty kolagenowe i suplementy diety. Stosunkowo od niedawna wykorzystywane są również preparaty z hydrolizowanego kolagenu. Suplementacja ta ma wspierać procesy anaboliczne zachodzące w chrząstce stawowej. Możliwe staje się utrzymanie równowagi w zakresie procesów metabolicznych chrząstki.

Zobacz również: Kolagen na kontuzje i bóle stawów.

Liczne badania udowodniły, że taka stymulacja chondrocytów do syntezy kolagenu daje oczekiwane rezultaty, może nawet stać się narzędziem w terapii chorób chrząstki stawowej.

Inne zastosowanie

Naturalny kolagen jest łatwo dostępnym białkiem co ułatwia jego zastosowanie jako materiału biomedycznego. Stosowany w formie atelokolagenu używany jest między innymi do produkcji gąbek do leczenia oparzeń i ran, tabletek i minigranunlek, gdzie pełni funkcję nośnika białek w tak zwanych systemach podawania leków. Kolageny charakteryzujące się biologiczną funkcjonalnością mogą być stosowane w regeneracji skóry. W przypadku ciężkich ran oraz oparzeń korzystne są gąbki kolagenowe w postaci opatrunków.

Patronite
Patronite

Zawartość kolagenu w skórze zmniejsza się wraz z wiekiem, czego rezultatem jest między innymi powstawanie zmarszczek czy przebarwień skóry. Dochodzi do zmniejszenia jej elastyczności. Na rynku można bez problemu zaopatrzyć się w kosmetyki na bazie kolagenu, również suplementacja i zdrowe odżywianie produktami z zawartością tej substancji może przynieść wiele korzyści.

Dodatkowo, kolagen:

  • wpływa na zmniejszanie cellulitu;
  • zmniejsza widoczność oraz wygładza blizny;
  • chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym;
  • wpływa na dobrą kondycję i grubość włosów oraz zmniejsza ich łamliwość;
  • ogranicza rozprzestrzenianie się bakterii chorobotwórczych i toksyn.

 

Kolagen naturalny do picia - bioalgi

Źródła kolagenu

Źródłem białek kolagenowych mogą być wszystkie zwierzęta, w tym także organizmy morskie. Nie tylko suplementy diety mogą stanowić jego źródło, gdyż bardzo często ludzie decydują się na jego dostarczenie wraz z pokarmem. Do produktów bogatych w kolagen zaliczamy:

  • salceson;
  • golonkę;
  • chrząstki rekina;
  • podroby;
  • ryby w galarecie;
  • żelatynę spożywczą;
  • kurze łapki.

Dostarczanie kolagenu wraz z pokarmem ma wiele zalet. Jednakże nadmiar tych produktów nie jest wskazany ze względu na znaczną zawartość tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Właśnie dlatego bezpieczniejszą opcją wydaje się być odpowiednia suplementacja.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
  2. Czubak A., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.