Reklama

Kolagen na stawy

Spis treści

Kolagen należy do rodziny białek fibrylarnych i jest głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej organizmów zwierzęcych. Może być stosowany na stawy, włosy i paznokcie, a także do pielęgnacji skóry. Choroby chrząstki stawowej stanowią poważny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Medycyna powinna skupiać się na eliminacji czynników ryzyka rozwoju patologii stawów, a tym samym zapobiegać ich konsekwencjom. W tym celu konieczne jest prowadzenie promocji zdrowia i zachęcanie do zmiany stylu życia. Postępem w dziedzinie profilaktyki i leczenia chorób chrząstki stawowej są dostępne bez recepty suplementy diety z kolagenem. Zawierają one składniki o działaniu ochronnym, jednocześnie przyczyniają się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a także uzupełniają niedobory kolagenu w organizmie.

Kolagen na stawy

Kolagen na stawy

Mechanizmy prowadzące do rozwoju chorób zwyrodnieniowych stawów są związane z przewlekłym zaburzeniem równowagi pomiędzy procesami degeneracji i odbudowy chrząstki stawowej. Zmiany patologiczne nie ograniczają się jednak jedynie do samej chrząstki, lecz wraz z rozwojem choroby obejmują pozostałe struktury w obrębie stawu.

Ważną funkcję w utrzymaniu tej równowagi pełnią chondrocyty. Odpowiadają one między innymi za produkcję macierzy pozakomórkowej, której chrząstka stawowa zawdzięcza właściwości mechaniczne oraz biologiczne. W skład macierzy pozakomórkowej wchodzą:

 • woda;
 • białka kolagenowe w 60%;
 • agregaty proteoglikanów w 30%.

Już od dłuższego czasu, zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu schorzeń stawów stosuje się preparaty kolagenowe i suplementy diety. Stosunkowo od niedawna wykorzystywane są również preparaty z hydrolizowanego kolagenu. Suplementacja ta ma wspierać procesy anaboliczne zachodzące w chrząstce stawowej. Możliwe staje się utrzymanie równowagi w zakresie procesów metabolicznych chrząstki.

Zobacz również: Kolagen na kontuzje i bóle stawów.

Liczne badania udowodniły, że taka stymulacja chondrocytów do syntezy kolagenu daje oczekiwane rezultaty, może nawet stać się narzędziem w terapii chorób chrząstki stawowej.

Inne zastosowanie

Naturalny kolagen jest łatwo dostępnym białkiem co ułatwia jego zastosowanie jako materiału biomedycznego. Stosowany w formie atelokolagenu używany jest między innymi do produkcji gąbek do leczenia oparzeń i ran, tabletek i minigranunlek, gdzie pełni funkcję nośnika białek w tak zwanych systemach podawania leków. Kolageny charakteryzujące się biologiczną funkcjonalnością mogą być stosowane w regeneracji skóry. W przypadku ciężkich ran oraz oparzeń korzystne są gąbki kolagenowe w postaci opatrunków.

Zawartość kolagenu w skórze zmniejsza się wraz z wiekiem, czego rezultatem jest między innymi powstawanie zmarszczek czy przebarwień skóry. Dochodzi do zmniejszenia jej elastyczności. Na rynku można bez problemu zaopatrzyć się w kosmetyki na bazie kolagenu, również suplementacja i zdrowe odżywianie produktami z zawartością tej substancji może przynieść wiele korzyści.

Dodatkowo, kolagen:

 • wpływa na zmniejszanie cellulitu;
 • zmniejsza widoczność oraz wygładza blizny;
 • chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym;
 • wpływa na dobrą kondycję i grubość włosów oraz zmniejsza ich łamliwość;
 • ogranicza rozprzestrzenianie się bakterii chorobotwórczych i toksyn.

Kolagen do picia bioalgi


Źródła kolagenu

Źródłem białek kolagenowych mogą być wszystkie zwierzęta, w tym także organizmy morskie. Nie tylko suplementy diety mogą stanowić jego źródło, gdyż bardzo często ludzie decydują się na jego dostarczenie wraz z pokarmem. Do produktów bogatych w kolagen zaliczamy:

 • salceson;
 • golonkę;
 • chrząstki rekina;
 • podroby;
 • ryby w galarecie;
 • żelatynę spożywczą;
 • kurze łapki.

Dostarczanie kolagenu wraz z pokarmem ma wiele zalet. Jednakże nadmiar tych produktów nie jest wskazany ze względu na znaczną zawartość tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Właśnie dlatego bezpieczniejszą opcją wydaje się być odpowiednia suplementacja.

Bibliografia

 1. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
 2. Czubak A., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *