Szukaj
Szukaj

Leczenie chrząstki stawowej

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Leczenie chrząstki stawowej ma swoje odrębne miejsce w reumatologii i ortopedii, jako że przedwczesne zużywanie się tej struktury stanowi narastający problem społeczny. Zniszczenie chrząstki stawowej znacznie obniża jakość życia, w skrajnych przypadkach wręcz uniemożliwiając sprawne poruszanie się. Przez odpowiedni styl życia warto w jak największym stopniu opóźniać to zjawisko.

Chrząstka stawowa - chondrocyty

Zużywanie się chrząstki stawowej – przyczyny

Chrząstka stawowa ma za zadanie przede wszystkim chronić powierzchnie stawowe przed ścieraniem się i uszkodzeniami. Umożliwia swobodny ruch w stawie i absorbuje przeciążenia. Niestety, wraz z wiekiem spada naturalna produkcja mazi stawowej, chrząstka stawowa jest więc coraz bardziej obciążana. Właśnie dlatego u osób starszych obserwuje się wzrost częstotliwości choroby zwyrodnieniowej stawów czy bólu stawów. Do przedwczesnego zużywania się chrząstki stawowej predysponują następujące czynniki:

 • nadwaga i otyłość;
 • wysoki wzrost;
 • przebyte urazy i kontuzje;
 • nieodpowiednia dieta uboga w minerały, kolagen i witaminy;
 • brak aktywności fizycznej lub wręcz przeciwnie, zbyt intensywna aktywność fizyczna;
 • przyjmowanie niektórych leków, których skutki uboczne obejmują wpływ na aparat kostno-stawowy;
 • choroby autoimmunologiczne.

Warto wiedzieć, że brak aktywności fizycznej uniemożliwia równomierne rozprowadzanie mazi stawowej po całej powierzchni główki i panewki stawu. Umiarkowane obciążenia pojawiające się podczas aktywności fizycznych są również bodźcem stymulującym jej produkcję. Brak ruchu skutkuje tym, że stawy nie są chronione, a więc wszystkie następne wysiłki będą obciążać niezabezpieczone powierzchnie stawowe. Zarówno maź stawowa, jak i chrząstka stawowa czy sama struktura stawu składają się w dużej mierze z wody. Niewystarczające dzienne nawodnienie organizmu także może przyczyniać się do przedwczesnego niszczenia chrząstki stawowej.

Leczenie chrząstki stawowej – sposoby

Istnieje kilka sposobów na poprawę kondycji chrząstki stawowej. Najlepsze rokowania są wówczas, gdy nie doszło do całkowitego ubytku mazi stawowej, a więc starcia chrząstki.

Zmiana stylu życia

Podstawą przy problemach stawowych jest zmiana stylu życia, przede wszystkim:

Patronite
Patronite

Powyższe metody mogą przyczynić się do zabezpieczenia stawu i zmniejszenia ewentualnych dolegliwości bólowych, jednak nie spowodują odbudowy chrząstki stawowej.

Czy chrząstka stawowa się regeneruje?

Metodą umożliwiającą odbudowę zniszczonej chrząstki stawowej są iniekcje na bazie komórek macierzystych. Mówiąc w skrócie, są to wszystkie komórki pierwotne, z których powstają wszystkie inne typy komórek budujących organizm. W dużej ilości znajdują się one w krwi pępowinowej i to właśnie z tego miejsca są pobierane w celach leczniczych. Komórki macierzyste są niezróżnicowane, dlatego to one same po dotarciu w docelowe miejsce decydują o tym, w jakie komórki się przekształcą. Jeśli wstrzykniemy je do stawu, zaczną rozwijać się jako komórki chrząstki stawowej. Komórki macierzyste uznawane są współcześnie za przyszłość nowoczesnej medycyny. Z zabiegów można korzystać już dziś, jednak wciąż pozostają one bardzo drogie.

Pozostałe metody

W medycynie wyróżnia się jeszcze kilka praktyk wpływających na kondycję chrząstki stawowej. Są to:

 • usuwanie zmian chorobowych, np. poprzez wycinanie osteofitów;
 • płukanie stawu i tym samym eliminacja stężonych produktów patologicznej przemiany materii;
 • stymulacja regeneracji ze strony szpiku kostnego poprzez nawiercanie warstwy podchrzęstnej, a więc dokonywanie kontrolowanych mikrozłamań;
 • uzupełnianie ubytków w stawie np. włóknami węglowymi lub siatkami kolagenowymi;
 • stosowanie chrzęstno-kostnych autogennych i allogenicznych wszczepów.

Rokowania i skuteczność tych metod zależą jednak od wielu czynników, których nie można przewidzieć. Znacznie lepszym sposobem niż odbudowa jest zapobieganie niszczeniu chrząstki stawowej, czego można dokonać poprzez odpowiedni styl życia.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Adamczyk G., Antolak Ł., Skrok T., Śmigielski R., Wczesne wyniki leczenia ubytków chrząstki stawowej stawu kolanowego za pomocą autogennych przeszczepów chrzęstno-kostnych sposobem OATS, Acta Clinica, 1/2001.
 2. Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne, 2/2016.
 3. Szabłowska-Gadomska I., Bużańska L., Małecki M., Właściwości komórek macierzystych, regulacje prawne oraz zastosowanie w medycynie, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 71/2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *