Reumatologia to dział medycyny zajmujący się chorobami reumatycznymi. Obejmuje naukę o przyczynach tych chorób, ich klasyfikacji, rozpoznawaniu, leczeniu (także opiece rehabilitacyjnej pacjentów reumatologicznych) oraz prewencji.
Co to jest reumatologia?
Reumatologia to nauka o chorobach reumatycznych, czyli chorobach objawiających się dolegliwościami bólowymi i zmianami zapalnymi w obrębie narządu ruchu. To grupa nieurazowych chorób narządu ruchu, objawiających się dolegliwościami w jego zakresie, a głównie bólem, obrzękami i ograniczeniem ruchomości prowadzącym nawet do inwalidztwa. Konsekwencją części chorób, głównie z grupy układowych chorób tkanki łącznej jest nie tylko zajęcie układu ruchu, ale również przewlekle postępujące zmiany w narządach wewnętrznych. Przyczyna większości chorób reumatycznych jest nieznana. Wyjątek stanowią zmiany zapalne wywołane przez drobnoustroje oraz następstwa urazów.
Ze względu na ciągły brak konkretnej przyczyny tych chorób, reumatologia dąży również do uzyskania informacji na temat etiologii schorzeń reumatycznych.
Choroby reumatyczne
Do najpopularniejszych, najczęściej występujących chorób i schorzeń reumatycznych zalicza się następujące jednostki:
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS);
- twardzina układowa;
- zespół Sjogrena;
- mieszana choroba tkanki łącznej;
- toczeń rumieniowaty układowy;
- dna moczanowa i dna rzekoma;
- sarkoidoza;
- fibromialgia;
- zapalenie skórno-mięśniowe i zapalenie wielomięśniowe;
- choroba Whipple’a;
- choroba zwyrodnieniowa stawów.
Każda z nich charakteryzuje się nietypowym, indywidualnym przebiegiem. Wspólną cechą tych chorób jest jednak zajęcie układu ruchu, głównie stawów, co powoduje ich nawracające stany zapalne. Leczenie chorób reumatycznych obejmuje przede wszystkim zmniejszanie objawów i bólu oraz zapobieganie powikłaniom, takim jak deformacje stawów czy zaniki mięśniowe. Ważna jest ogólna poprawa stanu zdrowia pacjenta oraz zmniejszanie aktywności procesów zapalnych.
Zobacz również: Bóle w chorobach reumatycznych.
Czym zajmuje się reumatolog?
Reumatolog diagnozuje i leczy choroby reumatyczne na każdym etapie ich zaawansowania. Jego zadaniem jest również edukacja pacjenta w zakresie prawidłowego stylu życia związanego z leczeniem, minimalizowaniem objawów i prewencją tych chorób. W trakcie wizyty reumatolog nie tylko przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, ale także dokonuje oględzin poszczególnych (zajętych chorobowo) części ciała, ponieważ często zmiany widać już gołym okiem.
Reumatolog zleca liczne badania mające potwierdzić obecność choroby reumatycznej. Są to głównie: badanie krwi (głównie pod kątem obecności RF i OB), zdjęcie rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy badanie moczu. Ponadto niekiedy konieczne będzie badanie histopatologiczne polegające na pobraniu tkanek do badania.
Chorobom reumatycznym towarzyszą zmiany obejmujące wszystkie tkanki ustroju: narządy wewnętrzne, układ oddechowy, układ krwionośny, ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy, narząd ruchu. Następuje zmniejszenie tkanki mięśniowej i masy kostnej. Związana z tym utrata wytrzymałości mechanicznej kości może być przyczyną złamań, z kolei degradacja chrząstki prowadzi do uszkodzenia stawu. Dodatkowo zauważa się zaburzenia równowagi, zaburzenia poruszania się (brak koordynacji ruchów), osłabienie siły i współpracy mięśni. Choroby reumatyczne, których podłożem jest stan zapalny wywołany zaburzeniami immunologicznymi, mają jeszcze inny przebieg. Z tego względu reumatolog w większości przypadków powinien współpracować z innymi specjalistami: fizjoterapeutą, ortopedą, hematologiem, endokrynologiem itp.
W związku z faktem, że choroby reumatyczne są przewlekłe i postępujące, opieka lekarska trwa często wiele lat. Aby udać się do reumatologa konieczne jest skierowanie.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Księżopolska-Orłowska K., Postępowanie rehabilitacyjne w reumatologii, Reumatologia, 2/2012.
- Samborski W., Ponikowska I., Choroby reumatyczne – standardy lecznicze w medycynie uzdrowiskowej, Balneologia Polska, 1-2/2005.