Szukaj
Szukaj

Reumatologia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Reumatologia to dział medycyny zajmujący się chorobami reumatycznymi. Obejmuje naukę o przyczynach tych chorób, ich klasyfikacji, rozpoznawaniu, leczeniu (także opiece rehabilitacyjnej pacjentów reumatologicznych) oraz prewencji.

Reumatologia

Co to jest reumatologia?

Reumatologia to nauka o chorobach reumatycznych, czyli chorobach objawiających się dolegliwościami bólowymi i zmianami zapalnymi w obrębie narządu ruchu. To grupa nieurazowych chorób narządu ruchu, objawiających się dolegliwościami w jego zakresie, a głównie bólem, obrzękami i ograniczeniem ruchomości prowadzącym nawet do inwalidztwa. Konsekwencją części chorób, głównie z grupy układowych chorób tkanki łącznej jest nie tylko zajęcie układu ruchu, ale również przewlekle postępujące zmiany w narządach wewnętrznych. Przyczyna większości chorób reumatycznych jest nieznana. Wyjątek stanowią zmiany zapalne wywołane przez drobnoustroje oraz następstwa urazów.

Ze względu na ciągły brak konkretnej przyczyny tych chorób, reumatologia dąży również do uzyskania informacji na temat etiologii schorzeń reumatycznych.

Choroby reumatyczne

Do najpopularniejszych, najczęściej występujących chorób i schorzeń reumatycznych zalicza się następujące jednostki:

Każda z nich charakteryzuje się nietypowym, indywidualnym przebiegiem. Wspólną cechą tych chorób jest jednak zajęcie układu ruchu, głównie stawów, co powoduje ich nawracające stany zapalne. Leczenie chorób reumatycznych obejmuje przede wszystkim zmniejszanie objawów i bólu oraz zapobieganie powikłaniom, takim jak deformacje stawów czy zaniki mięśniowe. Ważna jest ogólna poprawa stanu zdrowia pacjenta oraz zmniejszanie aktywności procesów zapalnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Bóle w chorobach reumatycznych.

Czym zajmuje się reumatolog?

Reumatolog diagnozuje i leczy choroby reumatyczne na każdym etapie ich zaawansowania. Jego zadaniem jest również edukacja pacjenta w zakresie prawidłowego stylu życia związanego z leczeniem, minimalizowaniem objawów i prewencją tych chorób. W trakcie wizyty reumatolog nie tylko przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, ale także dokonuje oględzin poszczególnych (zajętych chorobowo) części ciała, ponieważ często zmiany widać już gołym okiem.

Reumatolog zleca liczne badania mające potwierdzić obecność choroby reumatycznej. Są to głównie: badanie krwi (głównie pod kątem obecności RF i OB), zdjęcie rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy badanie moczu. Ponadto niekiedy konieczne będzie badanie histopatologiczne polegające na pobraniu tkanek do badania.

Chorobom reumatycznym towarzyszą zmiany obejmujące wszystkie tkanki ustroju: narządy wewnętrzne, układ oddechowy, układ krwionośny, ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy, narząd ruchu. Następuje zmniejszenie tkanki mięśniowej i masy kostnej. Związana z tym utrata wytrzymałości mechanicznej kości może być przyczyną złamań, z kolei degradacja chrząstki prowadzi do uszkodzenia stawu. Dodatkowo zauważa się zaburzenia równowagi, zaburzenia poruszania się (brak koordynacji ruchów), osłabienie siły i współpracy mięśni. Choroby reumatyczne, których podłożem jest stan zapalny wywołany zaburzeniami immunologicznymi, mają jeszcze inny przebieg. Z tego względu reumatolog w większości przypadków powinien współpracować z innymi specjalistami: fizjoterapeutą, ortopedą, hematologiem, endokrynologiem itp.

W związku z faktem, że choroby reumatyczne są przewlekłe i postępujące, opieka lekarska trwa często wiele lat. Aby udać się do reumatologa konieczne jest skierowanie.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Księżopolska-Orłowska K., Postępowanie rehabilitacyjne w reumatologii, Reumatologia, 2/2012.
  2. Samborski W., Ponikowska I., Choroby reumatyczne – standardy lecznicze w medycynie uzdrowiskowej, Balneologia Polska, 1-2/2005.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *