Fibromialgia (FMS – fibromyalgia syndrome) jest przewlekłym, uogólnionym zespołem bólowym, który występuje wraz z uczuciem znacznego zmęczenia i subiektywnymi objawami pochodzącymi ze strony układu ruchu. Pojawiają się one na całym ciele, zazwyczaj w postaci tkliwych punktów (tender points). Cechą charakterystyczną jest to, że mimo choroby osoby z fibromialgią mogą mieć prawidłowe wyniki badania fizykalnego, laboratoryjnego i radiologicznego.
Fibromialgia – przyczyny
Dokładna przyczyna fibromialgii nie jest znana. Uważa się jednak, że związana jest z nieprawidłowym poziomem niektórych związków chemicznych w mózgu, a także zmianami w sposobie odbierania i przetwarzania bodźców przez układ nerwowy. Niekiedy, jako jedną z przyczyn odpowiadających za rozwój fibromialgii, wskazuje się również uwarunkowania genetyczne.
Nie wyklucza się, że choroba ta w wielu przypadkach może zostać wywołana przez:
- operacje;
- poród dziecka;
- stan emocjonalny (np. po rozwodzie lub śmierci bliskiej osoby).
Fibromialgia – objawy
Oprócz ogólnie występującego bólu, osoby z fibromialgią mogą głównie odczuwać:
- zmęczenie;
- sztywność mięśni;
- zwiększoną wrażliwość na ból;
- problemy ze snem;
- ból głowy;
- problemy z koncentracją i pamięcią;
- zespół jelita drażliwego (IBS);
- inne objawy.
Objawy fibromialgii mogą się różnić w zależności od osoby, która je posiada. Jednak głównym z nich jest ogólnie występujący ból. Objawy mogą ulegać złagodzeniu lub nasileniu, w zależności od czynników m.in. takich jak:
- indywidualna aktywność fizyczna;
- pogoda;
- stan psychiczny.
Korzystając z pomocy lekarza można złagodzić występujące objawy. Jednak jest mało prawdopodobne, że znikną one całkowicie.
1. Zmęczenie.
Fibromialgia może spowodować pojawienie się zmęczenia, a nawet skrajnego zmęczenia. Może ono objawiać się łagodnie, ale może też przybierać intensywniejsze formy, podobne do uczucia wyczerpania podczas przechodzenia grypy.
2. Sztywność mięśni.
Choroba ta może również wywoływać uczucie sztywności mięśni. Jest szczególnie intensywna gdy osoba z fibromialgią przebywa w tej samej pozycji zbyt długo. Może to być m.in. po przebudzeniu się rano. Dodatkowo mogą wystąpić bolesne skurcze mięśni.
3. Zwiększona wrażliwość na ból (przeczulica).
Osoby z fibromialgią są niezwykle wrażliwe na ból całego ciała. Nawet najdelikatniejszy dotyk może spowodować dyskomfort. W przypadku zranienia się odczucia bólowe mogą trwać znacznie dłużej niż u osób zdrowych.
4. Problemy ze snem.
Zła jakość snu to kolejny objaw, który może towarzyszyć fibromialgii. Osoby z tego rodzaju chorobą, mimo dużej ilości snu, mogą cały czas czuć się zmęczone. Powodem tego może być to, że obecny stan nie pozwala na zapadnięcie w głęboki sen, co nie pozwala właściwie się zregenerować.
5. Ból głowy.
Fibromialgia może spowodować sztywność karku i ból karku. To z kolei może przełożyć się na częste bóle głowy. Ich intensywność jest od łagodnych bólów do silnych migren, a nawet wywołujących mdłości.
6. Problemy z koncentracją i pamięcią.
Przy chorobie jaką jest fibromialgia mogą pojawić się problemy poznawcze, czyli takie, które są związane z procesami umysłowymi. Są to m.in. myślenie i uczenie się. Cechami charakterystycznymi w tym przypadku są:
- kłopoty z utrzymaniem koncentracji i uwagi;
- problemy uczeniem się i zapamiętywaniem;
- zdezorientowana lub spowolniona mowa.
7. Zespół jelita drażliwego (IBS).
U niektórych osób z tego rodzaju chorobą może rozwijać się zespół jelita drażliwego. Jest to stan, który powoduje ból żołądka i pojawienie się wzdęć. Dodatkowo mogą występować zaparcia lub biegunka.
8. Inne objawy.
Do innych objawów, które doświadczają osoby z fibromialgią należą:
- uczucie nadmiernego gorąca lub zbyt intensywnego zimna;
- zespół niespokojnych nóg;
- zawroty głowy;
- mrowienie, drętwienie, pieczenie na dłoniach lub stopach (tzw. parestezja);
- niezdarność;
- bolesne miesiączki u kobiet;
- depresja;
- niepokój.
Kogo może dotknąć problem fibromialgii?
Fibromialgia może pojawić się u każdego. Jednak dotyka ona około 7 razy częściej kobiety niż mężczyzn. Najczęściej rozwija się w wieku od 30 do 50 roku życia, ale może również wystąpić u osób starszych i dzieci. Nie jest znana dokładna liczba osób chorych na fibromialgię. Jedną z głównych przyczyn jest to, że choroba jest trudna do wykrycia. Niektóre szacunki pokazują, że 1 na 20 osób w pewnym stopniu może być związana z fibromialgią.
Fibromialgia – leczenie
Obecnie nie ma skutecznego lekarstwa na fibromialgię. Istnieją jednak sposoby leczenia, które łagodzą objawy tej choroby i w znacznym stopniu ułatwiają życie.
Farmakologia
Przy leczeniu farmakologicznym często wykorzystuje się leki przeciwbólowe. Stosowane są również niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Mogą one jednak wywoływać pewne skutki uboczne takie jak zawał serca, anemia, wysokie ciśnienie, udar mózgu, reakcje skórne i alergie, wrzody żołądka, krwawienie w jelitach i żołądku. [1] Dodatkowo przy fibromialgii zalecane są leki przeciwpadaczkowe. Skutki uboczne tej grupy leków to możliwość pojawienia się problemów jak np. torbiele na jajnikach, niewydolność wątroby, kamienie nerkowe i anemia. [2] Kolejna grupa to leki przeciwdepresyjne. One także mogą powodować niepożądane efekty pod postacią m.in. zmniejszenia popędu seksualnego, przyrostu masy ciała, bezsenności, niepokoju i zmęczenia. [3] Są to najczęściej stosowane środki. Samo przyjmowanie leków nie leczy choroby, jednak zażywając je, należy liczyć się z możliwością wystąpienia wyżej wymienionych skutków ubocznych.
Zobacz więcej na temat: Leczenie fibromialgii.
Naturalne sposoby
Przy fibromialgii pomocne okazuje się zastosowanie odpowiedniej diety, zmiana stylu życia (poprzez włączenie aktywności fizycznej), a także wykorzystanie naturalnych produktów. Jak pokazują niejedne badania kliniczne, leczenie objawów fibromialgii polega na wielokierunkowym podejściu do choroby. Dotyczy to zarówno prowadzenia zbilansowanej diety oraz dostarczenia odpowiednich składników odżywczych. Badania włoskich naukowców wykazały, że pacjenci z fibromialgią mogą czerpać wymierne korzyści z dobrze dobranej diety i suplementacji. [4] Jak wykazano, dieta bezglutenowa ma duży wpływ na złagodzenie objawów tej choroby i poprawę jakości życia. [5]
Kolejnym składnikiem, który należy unikać przy fibromialgii jest kofeina. Powodem może być jej wpływ na pogorszenie jakości snu, a nawet wystąpienia bezsenności. Dodatkowo może ona drażnić mięśnie i pogłębiać depresję, z którą duża ilość osób podczas tej choroby ma do czynienia. Kolejna grupa produktów, która może stymulować objawy i wpływać na pogorszenie jakości życia to przetworzona żywność i szkodliwe tłuszcze trans.
Dieta przy fibromialgii
Głównym celem zmiany diety jest zmniejszenie stanu zapalnego, a także budowa naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Produkty, które należy wziąć pod uwagę przy układaniu menu to:
- naturalne białko (znajdujące się np. w algach takich jak Spirulina czy Chlorella);
- sfermentowana żywność (np. zsiadłe mleko);
- owoce;
- warzywa.
Wiele osób z fibromialgią wykazuje niedobór podstawowych składników odżywczych (witamin i minerałów). Są to najczęściej:
- witamina B9 (kwas foliowy);
- witamina B12;
- magnez;
- witamina C;
- witamina D.
Źródła kwasu foliowego to zielone warzywa liściaste (jarmuż, brokuł, szpinak, sałata). Witaminę B12 znaleźć można w takich produktach jak: jaja, ostrygi, ryby, Chlorella, drożdże czy przetwory mleczne. Bogata w witaminę C jest m.in. Acerola, ciemnozielone warzywa, owoce cytrusowe, kapusta, dzika róża oraz rumianek. Witaminę D możemy dostarczyć spożywając ryby, czarnuszkę, a także wystawiając się na promienie słoneczne. Bardzo dobrym źródłem magnezu są orzechy, banany, czosnek, ryby, owoce morza, jarmuż, pietruszka, jak również niektóre zioła (np. skrzyp, rumianek, pokrzywa, szałwia i mięta).
Polecane produkty:
Spirulina 100% naturalna
Spirulina platensis - alga o niebiesko-zielonej barwie. Dostarcza kompleks niezwykle ważnych składników odżywczych takich jak m.in. białko, witaminy, minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomaga regulację metabolizmu … Zobacz więcej... | |
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |