Szukaj
Szukaj

Mrowienie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mrowienie to objaw najczęściej wskazujący na problemy związane z krążeniem lub czynnością układu nerwowego. Powtarzające się lub intensywne, które nie ustępują samoistnie, wymagają pilnej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania diagnostyczne i w razie konieczności skieruje do innego specjalisty.

Mrowienie

Co to jest mrowienie?

Mrowienie do subiektywna dolegliwość opisywana jako uczucie drętwienia, przebiegających przez ciało prądów lub wibracji, co porównywane jest również do chodzenia po ciele mrówek. Mogą towarzyszyć temu miejscowe napady gorąca lub nawet pieczenie. Inna nazwa stosowana w odniesieniu do mrowienia brzmi parestezje.

Mrowienie – przyczyny

Najczęściej mrowienie jest oznaką uszkodzenia nerwów obwodowych, co fachowo nazywa się neuropatią obwodową. Neuropatia może mieć natomiast wiele różnych przyczyn, do których zaliczamy przede wszystkim:

Wiele osób nie wie, że również w przypadkach niedoboru witaminy B1 może wystąpić uszkodzenie nerwów obwodowych. Witamina B1 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bez odpowiedniego zaopatrzenia włókien nerwowych w tę witaminę, mogą wystąpić poważne zaburzenia ich funkcji i uszkodzenia. Witamina B1 znajduje się w największych ilościach w produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych oraz mięsie i rybach. Inne niedobory, w przebiegu których zauważyć można mrowienie, dotyczą magnezu, potasu, wapnia i kwasu foliowego.

Mrowienie może również być konsekwencją zaburzenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne. To fizjologiczna reakcja organizmu, którą każdy człowiek może zaobserwować, budząc się w nocy, gdy przez dłuższy czas leżał on na ręce lub gdy długo kucał i nagle wstał, co uruchomiło efektywniejszy przepływ krwi przez łożysko uciskanego naczynia. Do pozostałych przyczyn mrowienia można zaliczyć m.in.: boreliozę, stwardnienie rozsiane, rwę kulszową, rwę barkową, zespół cieśni nadgarstka oraz nerwicę.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mrowienie – diagnostyka

Przewlekłe lub nawracające mrowienie wymaga diagnostyki. W pierwszej kolejności zleca się badania krwi i badania moczu, aby ocenić ogólny stan zdrowia, poziom hormonów i ewentualne niedobory pokarmowe. Jeśli problem dotyczy kończyn dolnych, zleca się USG Doppler bądź angiografię. Bez względu na lokalizację problemu można wykonać badanie EMG. Wywiad dotyczący stylu życia, poziomu aktywności, chorób w rodzinie oraz diety może pomóc w znalezieniu przyczyny.

Zobacz również: Mrowienie i drętwienie kończyn.

Mrowienie – leczenie

W przypadku mrowienia bardzo ważne jest znalezienie przyczyn, aby móc wdrożyć leczenie przyczynowe. Zawsze zaleca się pilnowanie, aby dieta była zbilansowana i urozmaicona, przy czym lekarz może zalecić dodatkową suplementację, np. magnezu czy witaminy B1. Suplementacja powinna być jednak poparta badaniami krwi i stosowana wówczas, gdy niedobór składników pokarmowych rzeczywiście zostanie potwierdzony. Jeśli mrowienie i drętwienie wiąże się z chorobami przewlekłymi, których nie można całkowicie wyleczyć, dąży się do ich ustabilizowania i wyrównania. Zwykle podstawą są wówczas leki oraz zmiana nawyków dnia codziennego. Jeśli jednak tylko pojawia się możliwość całkowitego wyleczenia pacjenta, wdraża się odpowiednie metody jak najszybciej. W wielu problemach skuteczna jest fizjoterapia (np. przy zespołach uciskowych, neuropatiach, rwie kulszowej i rwie barkowej itd.).

Każdy pacjent z mrowieniem powinien dbać, aby jego codzienna dieta była bogata w kwasy tłuszczowe Omega 3, wapń, magnez, potas, witaminy z grupy B oraz witaminę D. Także właściwe nawodnienie organizmu, unikanie stresu i palenia papierosów mogą załagodzić występujące dolegliwości.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Liberski P., Kozubski W., Moryś J., Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Pasierski T., Gaciong Z., Torbicki A., Szmidt J., Angiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *