Szukaj
Szukaj

Mrowienie i drętwienie kończyn

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mrowienie i drętwienie kończyn to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Zarówno niegroźnych i odwracalnych, jak i tych przewlekłych, których leczenie jest bardziej wymagające. Przeważnie objaw wiąże się z upośledzeniem kondycji lub funkcji naczyń krwionośnych bądź nerwów, jednak nie zawsze. Co warto wiedzieć o mrowieniu i drętwieniu kończyn?

Mrowienie i drętwienie kończyn

Mrowienie i drętwienie kończyn – przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn mrowienia i drętwienia kończyn. Do najczęstszych zaliczamy jednak:

Ze względu na tak obszerną możliwość rozmaitych przyczyn, diagnostyka problemu nie jest łatwa. Wymaga wykonania wielu badań i nierzadko konsultacji z różnymi specjalistami.

Mrowienie i drętwienie kończyn – objawy

Mrowienie i drętwienie kończyn opisywane jest jako uczucie chodzenia mrówek po ciele lub pod skórą. Kończyna może stać się sztywna i ciężka w odczuciu. Zjawisko to przemija, jednak ma tendencję do nawracania. Szczegółowy obraz kliniczny zależeć może jednak od wielu czynników, zwłaszcza przyczyny mrowienia i drętwienia kończyn. Jeśli wynika ono z zakrzepicy czy problemów krążeniowych w kończynach dolnych, towarzyszyć mu będą: obrzęk kończyny, obrzęk kończyny, owrzodzenia skórne. Z kolei przy zespole cieśni nadgarstka charakterystyczne są: bóle i dyskomfort w obrębie kciuka, palca wskazującego i ½ palca serdecznego oraz osłabienie mięśni ręki. Przy rwach pojawia się promieniujący ból do dystalnych odcinków danej kończyny, zaś przetrenowaniu mogą towarzyszyć zakwasy lub DOMS.
Wskazanie wszystkich występujących objawów jest niezwykle ważne, ponieważ zawęża obszar poszukiwań przyczyn mrowienia i drętwienia kończyn. Rozpoznanie może być więc ustalone szybciej i efektywniej.

Patronite
Patronite

Diagnostyka mrowienia i drętwienia kończyn

Przy przewlekłym, nawracającym mrowieniu i drętwieniu kończyn zleca się badania krwi i badania moczu, aby ocenić ogólny stan zdrowia, poziom hormonów i ewentualne niedobory pokarmowe. Jeśli problem dotyczy kończyn dolnych, przeważnie zleca się USG Doppler bądź angiografię. Bez względu na lokalizację problemu można wykonać badanie EMG. Spore znaczenie w procesie diagnostycznym ma również szczegółowy wywiad zdrowotny.

Mrowienie i drętwienie kończyn – leczenie

Wdraża się leczenie przyczynowe. Jeśli mrowienie i drętwienie kończyn wynika z chorób przewlekłych, których nie można całkowicie wyleczyć, dąży się do ich ustabilizowania i wyrównania. Zazwyczaj odbywa się to z wykorzystaniem farmakoterapii oraz zmiany nawyków dnia codziennego. Jeśli jednak tylko pojawia się możliwość całkowitego wyleczenia pacjenta, wdraża się odpowiednie metody jak najszybciej. W wielu problemach skuteczna jest fizjoterapia (np. przy zespołach uciskowych, neuropatiach, rwie kulszowej i rwie barkowej itd.).

Pacjentowi zaleca się również dietę bogatą w składniki, które korzystnie wpływają na stan naczyń krwionośnych i struktur nerwowych. Takimi składnikami są m.in. Omega 3, wapń, magnez, potas, witaminy z grupy B oraz witamina D. Także właściwe nawodnienie organizmu, unikanie stresu i palenia papierosów mogą załagodzić występujące dolegliwości.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Liberski P., Kozubski W., Moryś J., Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Pasierski T., Gaciong Z., Torbicki A., Szmidt J., Angiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.