Szukaj

Noga w gipsie u dziecka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Noga w gipsie u dziecka jest dość uciążliwym zjawiskiem, tym bardziej że młodzi pacjenci najczęściej uskarżają się dość mocno na niemożność sprawnego poruszania się czy uczestnictwa w zabawach z rówieśnikami, jak miało to miejsce przed kontuzją. Na szczęście kości dzieci goją się z reguły dość dobrze i szybko, nie pozostawiając nieprzyjemnych następstw. Po zdjęciu gipsu z nogi dziecka warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

Noga w gipsie u dziecka
Ryc.1. Zdjęcie RTG ze złamaniem kości strzałkowej u dziecka, które zostało zaopatrzone w gips. Po zdjęciu unieruchomienia (po 4 tygodniach), rozpoczęto rehabilitację w naszym Centrum Fizjoterapeuty w celu szybszego powrotu do pełnej sprawności.

Noga w gipsie u dziecka – przyczyny

Najczęstszą przyczyna konieczności umieszczenia nogi dziecka w gipsie jest jej złamanie. U młodych pacjentów typowe jest złamanie kości piszczelowej lub kości strzałkowej, do czego może dojść podczas upadków z wysokości, wypadków komunikacyjnych (w tym na rowerze) oraz w trakcie bezpośredniego uderzenia twardym przedmiotem czy nawet podczas skakania na trampolinie. Jako że kości dzieci są dość wytrzymałe i elastyczne jednocześnie, złamania są raczej rzadsze, niż w przypadku pacjentów dorosłych, jednak wciąż się zdarzają. Pęknięcie kości też może być wskazaniem do założenia opatrunku gipsowego. Jest mniej poważne niż złamanie kości i tym samym goi się szybciej.

Pozostałe wskazania do założenia gipsu są następujące:

skręcenie lub zwichnięcie stawu skokowo-goleniowego lub stawu kolanowego (choć raczej lekarze wybierają wówczas ortezy i inne formy unieruchomienia), wady wrodzone lub choroby ortopedyczne (niekiedy gips stosuje się jako element leczenia, np. w przypadku stopy końsko-szpotawej) oraz przebyte operacje kończyn dolnych.

Zobacz również: Złamania u dzieci.

Noga w gipsie u dziecka – jak długo?

To, jak długo noga w gipsie będzie unieruchomiona w przypadku dziecka, zależy głównie od rodzaju uszkodzenia. Zawsze decyduje o tym lekarz prowadzący, najlepiej ortopeda dziecięcy. Kalendarz może prezentować się następująco:

Patronite
Patronite
  • złamania proste, niepowikłane: zwykle 3-6 tygodni;
  • złamania z przemieszczeniem lub bardziej skomplikowane: nawet 6-8 tygodni;
  • pęknięcia kości (tzw. złamanie zielonej gałązki): często wystarczy 2-4 tygodnie;
  • przebyte operacje na kończynie dolnej: zwykle 2-3 tygodnie, po czym później gips zamieniany jest na ortezy.

O zdjęciu gipsu zawsze decyduje lekarz. Warunkiem uzyskania zgody na zdjęcie gipsu jest pełen i stabilny zrost kostny, co ocenia się na podstawie badania RTG.

Zobacz również: Etapy zrostu kości.

Powikłania nogi w gipsie u dziecka

Po zdjęciu gipsu dziecko może mieć przez kilka dni ograniczoną ruchomość. Pomocne są wtedy ćwiczenia rozciągające i ćwiczenia wzmacniające oraz starannie prowadzona rehabilitacja przebiegająca z technikami terapii manualnej. Jest ona jednak znacznie krótsza niż u pacjentów dorosłych, ponieważ tkanki dzieci goją się szybciej i sprawniej wracają do pełnej sprawności. Warto unikać forsownych aktywności przez kilka tygodni po zakończeniu leczenia, aby nie doszło do ponownego urazu. W tym czasie dziecko powinno ćwiczyć zestawy zalecone przez fizjoterapeutę.

Powikłaniem po założeniu gipsu jest też osłabienie mięśni w kontuzjowanej kończynie dolnej, ponieważ przez okres kilku tygodni mięśnie w jej obrębie nie podejmowały pracy. Jednak i z tego można szybko wyjść za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń.

Po zdjęciu gipsu można zaobserwować niekiedy otarcia, świąd skóry, wysypkę, zaczerwienienie skóry. To dolegliwości z reguły mające związek z brakiem możliwości utrzymania wysokiej higieny pod opatrunkiem gipsowym. Zaburzenia chodu też są dość charakterystyczne, jednak przy rehabilitacji mają postać przejściową.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nowakowski A., Mazurek T., Ortopedia i traumatologia – podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Exemplum, Poznań 2024.
  2. Czubak J., Traumatologia narządu ruchu dzieci i młodzieży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2024.
  3. Kruczyński J., Wiktora Degi ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.