Ortopeda to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką schorzeń oraz kontuzji kostno-stawowych. W zakresie jego zainteresowań zawodowych znajdują się też wszelkie choroby i uszkodzenia tkanek miękkich zaliczanych do aparatu ruchu (więzadła, ścięgna, mięśnie itd.). Aby skorzystać z pomocy tego lekarza w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.
Ortopeda – co leczy?
Lista chorób ortopedycznych jest bardzo długa, a ich objawy w niektórych przypadkach mogą być ogólnoustrojowe. Dlatego dobry ortopeda powinien charakteryzować się analitycznym i wszechstronnym umysłem, a także zdolnością szybkiego łączenia faktów. Ortopeda diagnozuje i leczy wszystkie choroby, urazy i kontuzje dotyczące narządu ruchu, a więc przede wszystkim takie jak:
- jałowa martwica kości;
- zwichnięcie stawu, skręcenie stawu i złamania kości;
- nadwyrężenia mięśni;
- naciągnięcia, przerwania, zerwania ścięgien czy więzadeł;
- entezopatia;
- nowotwory układu szkieletowego;
- wady postawy.
Do często diagnozowanych i leczonych chorób ortopedycznych zaliczamy się takie jak:
- skolioza;
- haluks;
- kolana koślawe i kolana szpotawe;
- uszkodzenie stożka rotatorów;
- łokieć tenisisty i łokieć golfisty;
- choroba Scheuermanna;
- choroba zwyrodnieniową stawów;
- zespół cieśni nadgarstka;
- bark zamrożony;
- płaskostopie;
- przepuklina i dyskopatia kręgosłupa;
- stenoza kanału kręgowego;
- choroba Kienbocka;
- ostroga piętowa;
- uszkodzenie łąkotek;
- zerwanie ACL (więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym);
- niestabilność lub zwichnięcie rzepki.
I wiele innych. W praktyce ortopeda jest jednym z lekarzy cieszących się w dzisiejszych czasach największą popularnością. Wiąże się z tym między innymi wzrost aktywności fizycznej (a więc i częstsze kontuzje), a także świadomość pacjentów w zakresie ich własnego zdrowia. Należy wspomnieć, że w związku z niezdrową dietą czy stylem życia układ kostno-stawowy stał się ostatnimi laty słabszy. W coraz młodszym wieku diagnozuje się różnego rodzaju choroby ortopedyczne.
Jak wygląda wizyta u ortopedy?
W pierwszej kolejności ortopeda przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Z pewnością padną pytania dotyczące samopoczucia, ogólnego stanu zdrowia, diety, przyjmowanych leków, codziennej aktywności fizycznej czy rodzaju i lokalizacji dolegliwości, z którymi pacjent się zgłosił. Należy dokładnie opisać swój problem, wskazać możliwą przyczynę pojawienia się go (jeśli jest znana) oraz zastanowić się czy są pozycje lub czynności, które powodują zmniejszenie jego intensywności.
Następnie lekarz przechodzi do badania. Zwykle wykonuje szybkie testy funkcjonalne i testy neurologiczne, na podstawie których najczęściej może wystawić wstępną diagnozę. Jej potwierdzeniem jest analiza badań obrazowych. W ortopedii bardzo duże znaczenie ma RTG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Jeśli istnieją wskazania, lekarz może zalecić wykonanie badań krwi, aby wykluczyć przyczyny reumatologiczne czy onkologiczne.
Następnie ortopeda zaleca optymalne metody leczenia – ćwiczenia, unieruchomienie, konsultacje fizjoterapeutyczne, zabieg chirurgiczny i inne. Wszystko zależy od problemu z jakim pacjent przyszedł na wizytę. Nierzadko, lekarz ten współpracuje z innymi specjalistami, aby zapewnić pacjentowi wszechstronną i kompleksową pomoc.
Zobacz również: Wizyta u fizjoterapeuty.
Ile kosztuje wizyta u ortopedy?
Koszt wizyty u ortopedy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) pokrywany jest przez państwo, pacjent może więc darmowo skorzystać z porady i leczenia. Chcąc podjąć leczenie prywatnie za jedną wizytę płaci się od 200 zł do 400 zł, w zależności od wielkości miasta i renomy lekarza. Wizyta trwa średnio od 10 do 30 minut, w zależności od problemu pacjenta.
Ortopeda na NFZ – terminy
Terminy do ortopedy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia zależą od województwa. Najkrótsze kolejki do ortopedy na NFZ odnotowuje się w województwie świętokrzyskim, wynoszą bowiem około 50 dni. Najdłużej należy czekać w województwie mazowieckim, opolskim oraz małopolskim – około 130 dni.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny w kapsułkach
Skład produktu to wyłącznie naturalny, rybi kolagen. Dzięki temu jest on aktywny biologicznie, a także bardzo wysokiej wchłanialności. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Nowakowski A., Mazurek T., Ortopedia i traumatologia – podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Exemplum, Poznań 2017.