Reklama

Podział skolioz

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Główny podział skolioz opiera się na etiologii wad. Istnieje wiele podziałów skolioz, jednak najczęściej stosuje się podział na skoliozy czynnościowe i strukturalne według Cobba.

Podział skolioz

Podział skolioz

Skoliozy czynnościowe stanowią jedną grupę wad. Z kolei skoliozy strukturalne zostały przez Cobba dodatkowo podzielone na:

 • kostnopochodne – wrodzone, torakopochodne, układowe;
 • neuropochodne – wrodzone, porażenne wiotkie, porażenne spastyczne, inne;
 • mięśniopochodne – wrodzone, w przebiegu dystrofii mięśniowej, inne;
 • idiopatyczne.

Skoliozy czynnościowe (funkcjonalne)

Charakteryzują się nieutrwalonym bocznym wygięciem, które łatwo koryguje się w pozycji leżącej, niskim stopniem skrzywienia (10-20 stopni) oraz brakiem zmian strukturalnych w kręgach pod postacią sklinowacenia, rotacji i torsji. Utrwalona asymetria tułowia nie występuje.

Skrzywienia funkcjonalne są wtórne do przyczyny, która je wywołała. W związku z tym ustępują po eliminacji czynnika przyczynowego.
Zalicza się do nich skrzywienia w przebiegu nierówności kończyn dolnych oraz skoliozy wywołane bólem.

Należy pamiętać, że skoliozy czynnościowe utrwalają się i jeśli nie są leczone, z upływem czasu przeobrażają się w skoliozy strukturalne.

Skoliozy strukturalne

Zawierają w sobie skoliozy o znanej etiologii (20%) oraz o nieznanej etiologii (80%). Wykazują utrwalone zmiany w budowie lub ukształtowaniu poszczególnych kręgów, całego kręgosłupa oraz tułowia. Zmiany te są stwierdzane klinicznie oraz radiologicznie. Polegają na sklinowaceniu, rotacji oraz torsji kręgów przy deformacji klatki piersiowej z miednicą.

Zobacz również: Klatka piersiowa kurza i Klatka piersiowa lejkowata.

Skoliozy kostnopochodne

Wrodzone skrzywienia kręgosłupa są wynikiem wad wrodzonych kręgów i powstają w okresie zarodkowym (4-8 tydzień życia płodowego). Jest to okres powstawania i formowania się narządów.

Przyczyną są zaburzenia podziału i tworzenia kręgów oraz żeber, np. kręgi klinowe, półkręgi czy brak segmentacji między poszczególnymi kręgami.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Skoliozy wrodzone występują u wielu młodych osób, a nieleczone osiągają spore wartości kątowe i prowadzą do dużych deformacji w obrębie ciała. Skrzywienie dodatkowo powiększa się w okresie przyspieszonego wzrostu. W efekcie powstają następujące deformacje:

 • garb żebrowy;
 • dekompensacja tułowia;
 • utrwalone pochylenie głowy;
 • asymetria ustawienia barków;
 • skośne ustawienie miednicy.

Omawiając skoliozy kostnopochodne należy wspomnieć o skoliozach torakopochodnych – po przebytych chorobach i uszkodzeniach klatki piersiowej, w następstwie ograniczenia jednostronnej ruchomości klatki piersiowej, a także o skoliozach w chorobach układowych np. przy wielomiejscowej dysplazji nasadowej.

Skoliozy neuropochodne

Skoliozy w nerwiakowłókniakowatości (tzw. chorobie Recklinghausena) charakteryzują się występowaniem w obrębie nerwów czy korzeni nerwowych guzków i zmian skórnych pod postacią plam o barwie kawy z mlekiem. Pojawiają się również guzki na przebiegu nerwu w skórze.

Skoliozy porażenne wiotkie powstają w przebiegu zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego (choroba Heinego-Medina).

Przyczyną jest asymetria bilansu struktur dynamicznych kręgosłupa, obręczy biodrowej i kończyn dolnych. Współcześnie występują bardzo rzadko, lecz jeśli już się pojawią, postępują do bardzo dużych wartości kątowych wygięcia.

Skoliozy porażenne spastyczne pojawiają się w następstwie uszkodzenia kory mózgowej, niedorozwoju jąder podkorowych, zaników zakrętów mózgu lub zmian w obrębie komór czy przestrzeni podpajęczynówkowej. Bardzo często towarzyszą mózgowemu porażeniu dziecięcemu. Postępują do dużych wartości kątowych skrzywienia.

Skoliozy mięśniopochodne

Rozwijające się w przebiegu dystrofii mięśniowych skoliozy powstają w wyniku zaniku i osłabienia mięśni z cechami rzekomego ich przerostu.

Skoliozy idiopatyczne

Występują najczęściej, a także stanowią największy problem społeczny i leczniczy, ponieważ ich przyczyna do tej pory nie została poznana. Szybko wdrożone, odpowiednie postępowanie lecznicze obejmujące wszystkie sfery życia pacjenta jest w stanie przyczynić się do likwidacji wady.

Zobacz również: Skolioza – przyczyny, objawy, leczenie.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Kwolek A., Rehabilitacja Medyczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
 2. Zielińska I., Zniekształcenie i ruchomość oddechowa klatki piersiowej u dzieci ze skoliozą idiopatyczną, Poznań 2011.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *