Szukaj
Szukaj

Podział skolioz

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Główny podział skolioz opiera się na etiologii wad. Istnieje wiele podziałów skolioz, jednak najczęściej stosuje się podział na skoliozy czynnościowe i strukturalne według Cobba.

Podział skolioz

Podział skolioz

Skoliozy czynnościowe stanowią jedną grupę wad. Z kolei skoliozy strukturalne zostały przez Cobba dodatkowo podzielone na:

 • kostnopochodne – wrodzone, torakopochodne, układowe;
 • neuropochodne – wrodzone, porażenne wiotkie, porażenne spastyczne, inne;
 • mięśniopochodne – wrodzone, w przebiegu dystrofii mięśniowej, inne;
 • idiopatyczne.

Skoliozy czynnościowe (funkcjonalne)

Charakteryzują się nieutrwalonym bocznym wygięciem, które łatwo koryguje się w pozycji leżącej, niskim stopniem skrzywienia (10-20 stopni) oraz brakiem zmian strukturalnych w kręgach pod postacią sklinowacenia, rotacji i torsji. Utrwalona asymetria tułowia nie występuje.

Skrzywienia funkcjonalne są wtórne do przyczyny, która je wywołała. W związku z tym ustępują po eliminacji czynnika przyczynowego.
Zalicza się do nich skrzywienia w przebiegu nierówności kończyn dolnych oraz skoliozy wywołane bólem.

Należy pamiętać, że skoliozy czynnościowe utrwalają się i jeśli nie są leczone, z upływem czasu przeobrażają się w skoliozy strukturalne.

Skoliozy strukturalne

Zawierają w sobie skoliozy o znanej etiologii (20%) oraz o nieznanej etiologii (80%). Wykazują utrwalone zmiany w budowie lub ukształtowaniu poszczególnych kręgów, całego kręgosłupa oraz tułowia. Zmiany te są stwierdzane klinicznie oraz radiologicznie. Polegają na sklinowaceniu, rotacji oraz torsji kręgów przy deformacji klatki piersiowej z miednicą.

Zobacz również: Klatka piersiowa kurza i Klatka piersiowa lejkowata.

Skoliozy kostnopochodne

Wrodzone skrzywienia kręgosłupa są wynikiem wad wrodzonych kręgów i powstają w okresie zarodkowym (4-8 tydzień życia płodowego). Jest to okres powstawania i formowania się narządów.

Przyczyną są zaburzenia podziału i tworzenia kręgów oraz żeber, np. kręgi klinowe, półkręgi czy brak segmentacji między poszczególnymi kręgami.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Skoliozy wrodzone występują u wielu młodych osób, a nieleczone osiągają spore wartości kątowe i prowadzą do dużych deformacji w obrębie ciała. Skrzywienie dodatkowo powiększa się w okresie przyspieszonego wzrostu. W efekcie powstają następujące deformacje:

 • garb żebrowy;
 • dekompensacja tułowia;
 • utrwalone pochylenie głowy;
 • asymetria ustawienia barków;
 • skośne ustawienie miednicy.

Omawiając skoliozy kostnopochodne należy wspomnieć o skoliozach torakopochodnych – po przebytych chorobach i uszkodzeniach klatki piersiowej, w następstwie ograniczenia jednostronnej ruchomości klatki piersiowej, a także o skoliozach w chorobach układowych np. przy wielomiejscowej dysplazji nasadowej.

Skoliozy neuropochodne

Skoliozy w nerwiakowłókniakowatości (tzw. chorobie Recklinghausena) charakteryzują się występowaniem w obrębie nerwów czy korzeni nerwowych guzków i zmian skórnych pod postacią plam o barwie kawy z mlekiem. Pojawiają się również guzki na przebiegu nerwu w skórze.

Skoliozy porażenne wiotkie powstają w przebiegu zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego (choroba Heinego-Medina).

Przyczyną jest asymetria bilansu struktur dynamicznych kręgosłupa, obręczy biodrowej i kończyn dolnych. Współcześnie występują bardzo rzadko, lecz jeśli już się pojawią, postępują do bardzo dużych wartości kątowych wygięcia.

Skoliozy porażenne spastyczne pojawiają się w następstwie uszkodzenia kory mózgowej, niedorozwoju jąder podkorowych, zaników zakrętów mózgu lub zmian w obrębie komór czy przestrzeni podpajęczynówkowej. Bardzo często towarzyszą mózgowemu porażeniu dziecięcemu. Postępują do dużych wartości kątowych skrzywienia.

Skoliozy mięśniopochodne

Rozwijające się w przebiegu dystrofii mięśniowych skoliozy powstają w wyniku zaniku i osłabienia mięśni z cechami rzekomego ich przerostu.

Skoliozy idiopatyczne

Występują najczęściej, a także stanowią największy problem społeczny i leczniczy, ponieważ ich przyczyna do tej pory nie została poznana. Szybko wdrożone, odpowiednie postępowanie lecznicze obejmujące wszystkie sfery życia pacjenta jest w stanie przyczynić się do likwidacji wady.

Zobacz również: Skolioza – przyczyny, objawy, leczenie.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Kwolek A., Rehabilitacja Medyczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
 2. Zielińska I., Zniekształcenie i ruchomość oddechowa klatki piersiowej u dzieci ze skoliozą idiopatyczną, Poznań 2011.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *