Metoda Cobba służy do obliczania stopnia skrzywienia kręgosłupa w skoliozach. Jest metodą diagnostyczną powszechnie stosowaną nie tylko przy wstępnej ocenie pacjenta, ale podczas całego procesu rehabilitacji. Dzięki niej można z łatwością obserwować, czy stosowane leczenie jest skuteczne.
Metoda Cobba – charakterystyka
Metoda Cobba polega na wykreśleniu prostych wzdłuż górnej powierzchni górnego kręgu krańcowego oraz dolnej powierzchni dolnego kręgu krańcowego. Następnie do tych linii dorysowuje się proste prostopadłe, które przecinają się z boku wygięcia i wskazują kąt stanowiący wielkość wygięcia w stopniach.
Ze względów praktycznych bierze się pod uwagę nie kąt właściwy, lecz dopełniający – górny lub dolny. Dodatkowo wartość liczbowa tego kąta wzrasta proporcjonalnie do zwiększania się deformacji.
Pomiar kąta z wykorzystaniem przyboru
Celem wykreślenia kąta skrzywienia metodą Cobba można posłużyć się specjalnie skonstruowanym do tego przyrządem. Jest on zbudowany z kątomierza oraz ruchomego ramienia w kształcie litery T (wykonanego z metalowego pręta).
Sam kątomierz jest przeźroczysty i posiada na swym obwodzie 2 podziałki – wewnętrzną i zewnętrzną. Obydwie rozpoczynają się od wspólnego punktu zerowego, przy czym cyfry wzrastają w dwóch przeciwnych kierunkach. Pozwala to na dokładny pomiar skrzywień zarówno prawo- jak i lewostronnych.
Ruchome ramię przymocowane jest w punkcie środkowym kątomierza za pomocą odpowiedniego zacisku. Przed dokonaniem pomiaru zaznaczamy krańcowe kręgi wygięcia. Następnie rozluźniamy zacisk i tak przykładamy kątomierz do widocznego na radiogramie zarysu obwodowej powierzchni trzonu z kręgów krańcowych wygięcia, aby pokrył się on z linią środkową na kątomierzu, która przebiega między kątami 90 a 270 stopni obu podziałek.
Po przechyleniu ramienia na stronę wklęsłą wygięcia przesuwamy je tak, aby swą częścią pokrywało się z zarysem obwodowej powierzchni trzonu drugiego kręgu krańcowego. Po dokręceniu zacisku i ustaleniu w ten sposób obu części przyrządu wystarczy odczytać kąt, który wskazuje ruchome ramię.
Podział Grucy
Podział Grucy skoliozy uwzględnia kąt skrzywienia badany metodą Cobba. Wyróżnia się cztery stopnie skolioz (wg Grucy):
- I – do 30 stopni;
- II – od 30 do 60 stopni;
- III – od 60 do 90 stopni;
- IV – powyżej 90 stopni.
Zobacz również: Skolioza – przyczyny, objawy, leczenie.
Skoliozy – podział Cobba
Według Cobba wyróżnia się skoliozy czynnościowe oraz skoliozy strukturalne. Czynnościowe dotyczą wyłącznie płaszczyzny czołowej i ustępują po usunięciu czynnika wywołującego. Z kolei skoliozy strukturalne Cobb podzielił na:
- skoliozy kostnopochodne – wrodzone, torakopochodne, układowe;
- skoliozy nerwopochodne – wrodzone, porażenne wiotkie, porażenne spastyczne;
- skoliozy mięśniopochodne – wrodzone, dystrofie mięśniowe, inne;
- skoliozy idiopatyczne – o nieustalonej etiologii.
Skoliozy strukturalne są zawsze zniekształceniami w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej, czyli poziomej. Powstają tylko w okresie wzrostu.
Zobacz również: Podział skolioz.
Pozostałe informacje
Jeśli boczne idiopatyczne skrzywienie kręgosłupa o kącie Cobba 10 stopni i większym wskazuje w ciągu roku progresję o co najmniej 5 stopni, zalicza się ono do skolioz progresywnych.
Rotacja kręgosłupa większa od 10 stopni i lateralizacja tułowia przekraczająca 10 mm przy kącie Cobba od 10 do 20 stopni oraz teście Rissera od 0 do 3 stanowi bezwzględne wskazanie do użycia ortez w procesie leczenia. Nie należy zapominać jednak o kinezyterapii oraz innych metodach wspomagających (terapia manualna, masaże, zabiegi fizykalne, kinesiotaping).
Jeśli skrzywienie jest większe niż 40 stopni wg Cobba można je zakwalifikować do leczenia operacyjnego.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.
- Kasperczyk T., Wady postawy ciała, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.
- Chowańska J., Zasadność stosowania różnych pozycji przy badaniu metodą topografii powierzchniowej dla oceny zniekształcenia tułowia u dzieci ze skoliozą idiopatyczną, Poznań 2007.