Szukaj
Szukaj

Metoda Cobba

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Metoda Cobba służy do obliczania stopnia skrzywienia kręgosłupa w skoliozach. Jest metodą diagnostyczną powszechnie stosowaną nie tylko przy wstępnej ocenie pacjenta, ale podczas całego procesu rehabilitacji. Dzięki niej można z łatwością obserwować, czy stosowane leczenie jest skuteczne.

Metoda Cobba

Metoda Cobba – charakterystyka

Metoda Cobba polega na wykreśleniu prostych wzdłuż górnej powierzchni górnego kręgu krańcowego oraz dolnej powierzchni dolnego kręgu krańcowego. Następnie do tych linii dorysowuje się proste prostopadłe, które przecinają się z boku wygięcia i wskazują kąt stanowiący wielkość wygięcia w stopniach.

Ze względów praktycznych bierze się pod uwagę nie kąt właściwy, lecz dopełniający – górny lub dolny. Dodatkowo wartość liczbowa tego kąta wzrasta proporcjonalnie do zwiększania się deformacji.

Pomiar kąta z wykorzystaniem przyboru

Celem wykreślenia kąta skrzywienia metodą Cobba można posłużyć się specjalnie skonstruowanym do tego przyrządem. Jest on zbudowany z kątomierza oraz ruchomego ramienia w kształcie litery T (wykonanego z metalowego pręta).

Sam kątomierz jest przeźroczysty i posiada na swym obwodzie 2 podziałki – wewnętrzną i zewnętrzną. Obydwie rozpoczynają się od wspólnego punktu zerowego, przy czym cyfry wzrastają w dwóch przeciwnych kierunkach. Pozwala to na dokładny pomiar skrzywień zarówno prawo- jak i lewostronnych.

Ruchome ramię przymocowane jest w punkcie środkowym kątomierza za pomocą odpowiedniego zacisku. Przed dokonaniem pomiaru zaznaczamy krańcowe kręgi wygięcia. Następnie rozluźniamy zacisk i tak przykładamy kątomierz do widocznego na radiogramie zarysu obwodowej powierzchni trzonu z kręgów krańcowych wygięcia, aby pokrył się on z linią środkową na kątomierzu, która przebiega między kątami 90 a 270 stopni obu podziałek.

Po przechyleniu ramienia na stronę wklęsłą wygięcia przesuwamy je tak, aby swą częścią pokrywało się z zarysem obwodowej powierzchni trzonu drugiego kręgu krańcowego. Po dokręceniu zacisku i ustaleniu w ten sposób obu części przyrządu wystarczy odczytać kąt, który wskazuje ruchome ramię.

Podział Grucy

Podział Grucy skoliozy uwzględnia kąt skrzywienia badany metodą Cobba. Wyróżnia się cztery stopnie skolioz (wg Grucy):

Patronite
Patronite
  • I – do 30 stopni;
  • II – od 30 do 60 stopni;
  • III – od 60 do 90 stopni;
  • IV – powyżej 90 stopni.

Zobacz również: Skolioza – przyczyny, objawy, leczenie.

Skoliozy – podział Cobba

Według Cobba wyróżnia się skoliozy czynnościowe oraz skoliozy strukturalne. Czynnościowe dotyczą wyłącznie płaszczyzny czołowej i ustępują po usunięciu czynnika wywołującego. Z kolei skoliozy strukturalne Cobb podzielił na:

  • skoliozy kostnopochodne – wrodzone, torakopochodne, układowe;
  • skoliozy nerwopochodne – wrodzone, porażenne wiotkie, porażenne spastyczne;
  • skoliozy mięśniopochodne – wrodzone, dystrofie mięśniowe, inne;
  • skoliozy idiopatyczne – o nieustalonej etiologii.

Skoliozy strukturalne są zawsze zniekształceniami w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej, czyli poziomej. Powstają tylko w okresie wzrostu.

Zobacz również: Podział skolioz.

Pozostałe informacje

Jeśli boczne idiopatyczne skrzywienie kręgosłupa o kącie Cobba 10 stopni i większym wskazuje w ciągu roku progresję o co najmniej 5 stopni, zalicza się ono do skolioz progresywnych.

Rotacja kręgosłupa większa od 10 stopni i lateralizacja tułowia przekraczająca 10 mm przy kącie Cobba od 10 do 20 stopni oraz teście Rissera od 0 do 3 stanowi bezwzględne wskazanie do użycia ortez w procesie leczenia. Nie należy zapominać jednak o kinezyterapii oraz innych metodach wspomagających (terapia manualna, masaże, zabiegi fizykalne, kinesiotaping).

Jeśli skrzywienie jest większe niż 40 stopni wg Cobba można je zakwalifikować do leczenia operacyjnego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.
  2. Kasperczyk T., Wady postawy ciała, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.
  3. Chowańska J., Zasadność stosowania różnych pozycji przy badaniu metodą topografii powierzchniowej dla oceny zniekształcenia tułowia u dzieci ze skoliozą idiopatyczną, Poznań 2007.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.