Szukaj
Szukaj

Masaż

Spis treści

Masaż jest jednym z najpopularniejszych zabiegów, a jego wykonanie może być różne w zależności od stosowanej techniki oraz wymagań pacjenta. Nawet w obrębie jednej grupy masaży, fizjoterapeuta może dość dowolnie dobierać chwyty, czas wykonywania poszczególnych ruchów, a przede wszystkim siłę z jaką oddziałuje na ciało pacjenta. Te cechy wpływają na efektywność masażu i poprawę komfortu.

Masaż

Masaż

Tak naprawdę każdy rodzaj masażu będzie idealny, przede wszystkim ze względu na oddziaływanie ciepła. Do takich zabiegów zalicza się szczególnie np. masaż bańką chińską czy masaż gorącymi kamieniami. Wiele osób szuka przyjemnych metod na rozgrzanie się i relaksację. To ważne także po to, aby uchronić się przed jesienną depresją.

Zobacz również: Rodzaje masażu – 10 najbardziej popularnych.

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny (znany także jako masaż leczniczy) jest zabiegiem trwającym do godziny. Masażysta lub fizjoterapeuta w czasie zabiegu używa zwykle dużej siły, rozpoczynając jednak sesję technikami głaskania, które są delikatne i mają na celu rozgrzanie skóry i położonych pod nią tkanek.

Kolejne techniki (rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i inne) muszą oddziaływać nie tylko na skórę, ale także na głęboko położone mięśnie. W związku z czym pierwsze zabiegi z serii masaży klasycznych mogą być nieco nieprzyjemne dla osób, które wcześniej nigdy na masażu nie były. Jest to objaw normalny i nie powinien nikogo niepokoić. Uczucie dyskomfortu mija zwykle już przy 3-4 zabiegu, a cała seria powinna ich mieć do 10, w skrajnych przypadkach do 12. Taki zabieg bardzo dobrze rozgrzewa i pobudza, działając niemal tak samo skutecznie, jak długi spacer.

Zobacz również: Metodyka masażu mięśni szkieletowych.

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny, który składa się z chwytów pozornie niekiedy podobnych do chwytów masażu leczniczego, jest od niego zdecydowanie delikatniejszy. Ruch dłoni masażysty jest płynny, a celem masażu jest przede wszystkim rozluźnienie mięśni i podniesienie miejscowej temperatury ciała. Masaż relaksacyjny sprzyja odprężeniu, ale także normalizuje przebieg wielu procesów biochemicznych, w tym trawienia i koi nerwy.

Tego rodzaju masaż można wykonywać samą oliwką albo z dodatkiem olejków eterycznych, które modyfikują działanie ruchu masażysty. Mogą pobudzać, odżywiać, oczyszczać skórę albo uspokajać. Masaże relaksacyjne przeciwdziałają depresji, dlatego w okresie jesiennym bardzo często zaleca się je osobom z wahaniami nastrojów.

Masaż sportowy

Masaż sportowy (izotoniczny) polega na masowaniu napiętych mięśni. Bardzo dobrze wzbogaca sesje treningowe, przyspieszając regenerację i rozwój masy mięśniowej. Dodatkowo do pewnego stopnia zastępuje ćwiczenia, jeśli na przykład pogoda wybitnie im nie sprzyja.

Nie każdy masażysta potrafi poprawnie wykonać masaż sportowy. To trudna sztuka, a w dodatku wymaga sporej siły i pochłania dość dużo czasu. W przeciwieństwie do masażu klasycznego i relaksacyjnego, masaż sportowy najczęściej wykonywany jest na małych partiach ciała. Przykładowo może dotyczyć wyłącznie kończyn lub grzbietu. Ten rodzaj zabiegu bardzo przydaje się w celu pobudzenia przepływu krwi. Dodaje energii i wzmaga do działania.

Jak urozmaicić masaż?

Masaże można z powodzeniem łączyć zarówno z innymi formami aktywności, jak też można (oczywiście jeśli masażysta ma do tego odpowiednie kwalifikacje) łączyć różne techniki, na przykład masażu klasycznego i masażu relaksacyjnego, dostosowując typ masażu do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Do masażu mogą zostać także użyte:

  • olejki aromaterapeutyczne;
  • bambusy;
  • kamienie do masażu (zimne albo gorące);
  • stemple ziołowe.

Oczywiście każda z tych technik charakteryzuje się nieco innym działaniem na organizm. Jednak z pewnością dobry masażysta lub fizjoterapeuta będzie w stanie podpowiedzieć, jak na jesień nie wpaść w depresję, odgonić napięcie związane z pracą, a przy tym zadbać o dobrą sylwetkę.

Metodyka masażu – jak zrobić masaż?

Na poniższym filmie na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty pokazujemy jak wykonać masaż, a także jak wyglądają jego poszczególne techniki. Warto zastosować je na drugiej osobie po ciężkim dniu w pracy:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Schutt K., Masaż relaksacyjny. Wszystkie techniki, Wydawnictwo RM, Warszawa 2011.
  2. Magiera L., Klasyczny masaż leczniczy, Wydawnictwo BIO-STYL, Kraków 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.