Szukaj
Szukaj

Masaż klasyczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż klasyczny to najstarsza metoda masażu, na którą składa się szereg naprzemiennie wykonywanych technik i chwytów, w odpowiednich kierunkach. Pod uwagę bierze się także tempo ruchów i intensywność nacisku dłoni masażysty lub fizjoterapeuty wykonującego zabieg. Wszystko to pozwala odróżnić masaż klasyczny np. od masażu relaksacyjnego czy masażu limfatycznego.

Masaż klasyczny

Przygotowanie do masażu klasycznego

Masaż klasyczny zawsze rozpoczyna się zebraniem szczegółowego wywiadu zdrowotnego od pacjenta. Na jego podstawie masażysta lub fizjoterapeuta może ustalić cel wykonania zabiegu, jego intensywność, określić masowaną okolicę, a przede wszystkim wykluczyć przeciwwskazania zdrowotne do jego wykonania. Masaż klasyczny powinien być wykonywany przy maksymalnym rozluźnieniu pacjenta, zatem należy zadbać o oświetlenie, poczucie intymności, odpowiednią temperaturę w gabinecie, a także o prawidłową pozycję masowanej osoby. W zależności od opracowywanej okolicy ciała może to być:

  • pozycja leżąca na brzuchu – przy masowaniu tylnej powierzchni ciała: głowy, karku, grzbietu, okolicy lędźwiowej, pośladków, kończyn dolnych;
  • pozycja leżąca na plecach – przy masowaniu przedniej powierzchni ciała: twarzy, klatki piersiowej, brzucha, kończyn górnych, miednicy, kończyn dolnych;
  • pozycja leżąca na boku – przy masowaniu kończyny i miednicy w stanie podostrym rwy kulszowej (kończyna masowana jest na górze), przy chorobach serca (na prawym boku), płuc (na zdrowym boku);
  • pozycja siedząca – przy masażu górnej części grzbietu, kończyny górnej, głowy.

Istotne jest ponadto wykorzystanie specjalnych piankowych wałków umieszczanych pod stawy, co również zapewnia komfort i maksymalne rozluźnienie mięśni. Przykładowo przy masowaniu brzucha zleca się umieszczenie takiego wałka pod kolanami pacjenta, aby nogi były lekko zgięte.

Masaż klasyczny – wskazania

Masaż klasyczny dzieli się na masaż całościowy oraz masaż częściowy. Całościowy dotyczy opracowywania całego ciała podczas jednej sesji. Uznawany jest za uzupełnienie kuracji przeciw otyłości i nadwadze, a także jako element wspierania procesu terapeutycznego przy cukrzycy, ogólnych zaburzeniach statyki, profilaktyce odleżyn, zburzeniach układu oddechowego i układu krążenia (niektórych) bądź nerwicy typu psychogennego. U dzieci dobre efekty uzyskuje się podczas leczenia w ten sposób hipotrofii, krzywicy, hipotonii mięśniowej.

Masaż klasyczny częściowy stosowany jest w wielu problemach zdrowotnych, a wszystko zależy od opracowywanej okolicy ciała. Przykładowe wskazania:

Wskazań jest jednak znacznie więcej. Lekarz, fizjoterapeuta lub masażysta mogą stwierdzić, kiedy konieczne jest wykonanie takiego masażu.

Na czym polega masaż klasyczny?

Na masaż klasyczny składają się naprzemienne ruchy w następującej kolejności:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  1. Głaskanie.
  2. Rozcieranie, głaskanie.
  3. Ugniatanie, głaskanie.
  4. Wyciskanie, głaskanie.
  5. Oklepywanie (miotełkowanie, siekanie), głaskanie.
  6. Wibracje (stabilna i labilna), głaskanie.
  7. Wstrząsanie, głaskanie.

Jak zatem można zaobserwować, głaskanie jest najczęściej pojawiającą się techniką – rozpoczyna i kończy masaż oraz przeplata wszystkie pozostałe techniki. Najważniejsze zasady w masażu klasycznym:

  • kierunek ruchów powinien odbywać się dosercowo (w przypadku kończyn), wzdłuż i w poprzek linii środkowej ciała (w przypadku klatki piersiowej) oraz od linii kresy białej do linii pachowych (w przypadku brzucha);
  • czas trwania masażu całkowitego wynosi 50-60 minut, zaś masażu częściowego – około 15-20 minut;
  • każdy ruch należy powtórzyć dwukrotnie przed przejściem do następnego, przy czym jego siła zawsze musi być dopasowana do pacjenta (ma on prawo słownie skorygować masażystę);
  • podstawowa seria zawiera 10 masaży, najlepiej wykonywanych codziennie lub co drugi dzień;
  • nie można przerywać rozpoczętego już chwytu, jak również nie można przerywać masażu;
  • po zakończeniu masażu pacjent powinien 15 minut poleżeć, aby odpocząć.

Po 3-5 sesjach pacjent może odczuć nagłe pogorszenie samopoczucia i stanu zdrowia. Wszystko przez to, że techniki masażu klasycznego podrażniają chore miejsca, potęgując dolegliwości bólowe, a nawet delikatnie nasilając stan zapalny. Zawsze należy poinformować o masażystę jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce.

Jak zrobić masaż?

Na poniższym filmie, na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, możemy zobaczyć jak zrobić masaż, a także jak wyglądają jego poszczególne techniki:

Przeciwwskazania do masażu klasycznego

Nie zawsze masaż klasyczny może zostać wykonany. Najważniejszymi przeciwwskazaniami są:

Ciąża nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania masaży klasycznych, chyba że jest to ciąża zagrożona lub ciąża podwójna (bliźniacza). W jej przebiegu z powodzeniem wykonywać można częściowe masaże klasyczne pomijające miednicę czy brzuch.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zborowski A., Masaż klasyczny, Firma Wydawniczo-Handlowa, Kraków 2008.
  2. Gwardzik M., Masaż – teoria i praktyka, 2023.
  3. Pawelec R., Szczuka E., Laber W., Metodyka masażu w odnowie biologicznej, AGIW, Wrocław 2008.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *