Szukaj
Szukaj

Hipotonia mięśniowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hipotonia mięśniowa to stan obniżonego napięcia mięśniowego, który objawia się zmniejszonym oporem na bierne przesuwanie kończyny. Może dotyczyć osób w każdym wieku, a jej przyczyn jest wiele. Współcześnie często obserwuje się hipotonię u małych dzieci, co określa się mianem dziecka wiotkiego. Innymi słowy, hipotonia mięśniowa jest stanem, gdy układ nerwowy nie współpracuje z układem mięśniowym.

Hipotonia mięśniowa

Napięcie mięśniowe – fizjologia

Każdy mięsień, nawet najbardziej rozluźniony, w warunkach prawidłowych zachowuje stały stopień napięcia. Zjawisko nazywane jest tonusem mięśniowym. Segmentowana regulacja napięcia mięśniowego obejmuje przede wszystkim rdzeniowy łuk odruchowy, przewodzący pobudzenia z włókien intrafuzalnych wrzecion poprzez włókna Ia do komórek alfa. Równie istotną rolę odgrywają drogi polisynaptyczne. Zjawiska z tym związane podlegają stałej regulacji ośrodkowej za pośrednictwem dróg piramidowych i dróg pozapiramidowych, a także wpływom układu przedsionkowego i móżdżku.

Zobacz również: Układ piramidowy i układ pozapiramidowy.

Hipotonia mięśniowa – przyczyny

Przyczyny hipotonii mięśniowej mogą być różne. Najczęściej patologia rozwija się wskutek:

  • uszkodzenia łuku odruchowego (utrzymanie jego ciągłości jest niezbędne do zachowania właściwego napięcia mięśni);
  • obniżenia dopływu bodźców torujących lub wzrostu dopływu pobudzeń hamujących z wyższych ośrodków układu nerwowego;
  • chorób mięśni.

Hipotonia mięśniowa często występuje w przebiegu innych chorób i schorzeń, np. w zespole Downa, zespole Pradera-Williego, rdzeniowego zaniku mięśni lub różnych neuropatii i miopatii.

Hipotonia mięśniowa – objawy

Wyróżniamy 3 postacie obniżonego napięcia mięśniowego:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • łagodną;
  • umiarkowaną;
  • ciężką.

Postać łagodna charakteryzuje się nieznacznie obniżonym napięciem (szczególnie w obrębie tułowia), niedostateczną stabilizacją centralną, a ruch bierny jest niemal fizjologiczny. Umiarkowana hipotonia objawia się wyraźnie obniżonym napięciem tułowia i obręczy ciała oraz zaburzeniami postawy. Towarzyszyć temu może brak oporu dla biernych ruchów części proksymalnych kończyn. Z kolei objawami ciężkiej hipotonii są duże ograniczenie czynnego zakresu ruchu, znaczne obniżenie zdolności przeciwstawienia się sile grawitacji.

Zaburzenie napięcia mięśniowego uniemożliwiają wykształcenie przez dziecko w pierwszym roku życia prawidłowego mechanizmu antygrawitacyjnego, który pozwala na aktywne przeciwstawienie się sile grawitacji (np. poruszanie się), kontrolę postawy ciała i zachowanie równowagi. Hipotonię mięśniową można podejrzewać u dziecka, które nie rozwija się wystarczająco szybko na dany etap życia. Mogą o niej świadczyć:

  • nie chwytanie zabawek;
  • niechętne ssanie piersi;
  • wiotkość podczas podnoszenia na ręce;
  • brak umiejętności skupiania wzroku.

Dziecko nie bawi się rączkami i nóżkami, nie podejmuje prób raczkowania, siadania, przekręcenia się.

Hipotonia mięśniowa – leczenie

Leczenie hipotonii mięśniowej jest uzależnione od przyczyny obniżonego napięcia mięśniowego oraz stanu ogólnego pacjenta. Zawsze konieczna jest jednak rehabilitacja prowadzona zarówno przez wyspecjalizowanych fizjoterapeutów, jak i rodziców w domu. Najczęściej stosuje się metodę metodę Vojty, NDT-Bobath oraz metodę PNF, co uzupełnia się technikami pomocniczymi. Konieczne bywa zastosowanie uzupełnienia ortopedycznego i farmakoterapii (jeśli hipotonia występuje w przebiegu innych chorób).

Jeśli hipotonia ma łagodny charakter i nie wywołały ją uchwytne czynniki chorobowe, wcześnie podjęta rehabilitacja rokuje bardzo dobrze. Jest w stanie wyrównać występujące deficyty ruchowe. Efekty rehabilitacji w przypadku hipotonii wynikającej z uszkodzenia struktur nerwowo-mięśniowych lub poważnych chorób są różne i zależą od wielu czynników.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Matyja M., Gogola A., Prognozowanie rozwoju postawy dzieci na podstawie analizy jakości napięcia posturalnego w okresie niemowlęcym, Neurologia Dziecięca, 16/2007.
  2. Olchowik B., Sendrowski K., Śmigielska-Kuzia J., Jakubiuk-Tomaszuk A., Sobaniec P., Neurologia Dziecięca, 21/2012.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *