Szukaj
Szukaj

Zespół Pradera-Williego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zespół Pradera-Williego to stosunkowo rzadkie schorzenie o podłożu genetycznym. Występuje z częstotliwością 1:25 000 żywych urodzeń. Chorobę charakteryzuje profil behawioralny, w który wpisane są określone objawy psychiatryczne. Warto wiedzieć, że wcześnie wdrożone leczenie poprawia komfort życia chorego i umożliwia mu w miarę normalny rozwój psychofizyczny.

Zespół Pradera-Williego

Zespół Pradera-Williego – przyczyny

Omawiane schorzenie uwarunkowane jest nieprawidłowością w regionie 15 pary chromosomu, określanego jako region krytyczny tego zespołu. Pisząc dokładniej – choroba spowodowana jest utratą funkcji genów, które zlokalizują się w regionie 15q11q13 pochodzącym od ojca i ulegają piętnowaniu (są nieaktywne) na chromosomie 15 pochodzącym od matki.

Około 20-25% pacjentów z zespołem Pradera-Willego ma prawidłowe chromosomy 15 w obrazie cytologicznym i analiza molekularna wskazuje u nich na matczyną disomię chromosomu 15. Sporadycznie (ok. 5%) obserwuje się w tym regionie niezrównoważone translokacje, małe dodatkowe bisatelitarne chromosomy markerowe, duplikacje oraz niezwykle rzadko inwersje pericentralne.

Jak objawia się zespół Pradera-Williego?

W zespole Pradera-Williego wyróżnia się objawi pierwszorzędowe i drugorzędowe. Wśród pierwszorzędowych wyróżniamy:

 • hipotonię mięśniową;
 • niewielki przyrost masy ciała w okresie niemowlęcym;
 • opóźnienie w rozwoju;
 • dysmorfię twarzy;
 • nadmierny apetyt utrzymujący się do 2. roku życia, co przekłada się na nadwagę i otyłość.

Natomiast wśród drugorzędowych znajdują się:

Patronite
Patronite
 • skubanie skóry;
 • gęsta ślina;
 • niska wysokość ciała;
 • zmniejszona ruchliwość w okresie noworodkowym i niemowlęcym;
 • zaburzenia zachowania;
 • zmniejszona pigmentacja skóry i włosów.

Znaczna hipotonia wpływa na opóźnienie rozwoju ruchowego. W rezultacie większość dzieci zaczyna siadać w 12 miesiącu życia, a chodzić dopiero po 24 miesiącu życia. Dla zespołu charakterystyczne jest również opóźnienie rozwoju umysłowego. Niepełnosprawność intelektualna określana jest w stopniu lekkim bądź umiarkowanym. Wraz z wiekiem chorych pojawiają się, a następnie nasilają, objawy behawioralne i psychiatryczne począwszy od depresji, zmian nastroju, takich jak wybuchowość, impulsywność, poprzez zachowania agresywne i niechęć do zmiany codziennej rutyny a skończywszy na zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych i psychozach w wieku późniejszym.

Zobacz również: Zespół Marfana.

Leczenie zespołu Pradera-Williego

Obecnie nie istnieje terapia przyczynowa zespołu Williego-Pradera, w związku z czym nie jesteśmy w stanie całkowicie wyleczyć chorego. Można jednak łagodzić objawy i poprawiać jakość życia codziennego. Stosuje się połączenie wielu metod, w tym między innymi:

 • przyjmowanie hormonu wzrostu;
 • ścisłą dietę;
 • rehabilitację;
 • psychoterapię.

Pacjenci wymagają stałej kontroli w sprawach dotyczących odżywiania się. Jednocześnie muszą regularnie – codziennie – uprawiać aktywność fizyczną. Badania i obserwacje wykazały, że w okresie dziecięcym chorzy niechętnie poddają się grą i zabawom ruchowym, dlatego wymagają szczególnej zachęty. W efekcie dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu dziecko z zespołem jest w stanie uzyskać prawidłowe dla aktualnego wieku parametry rozwojowe. Leczenie chroni także przed rozwojem metabolicznych powikłań i działań niepożądanych.

Zobacz również: Zespół Dubowitza.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Krefft M., Śmigiel R., Stembalska A., Adamowski T., Profil behawioralny w zespole Pradera i Willego – gdy otyłość przestaje być głównym objawem, Pediatria, 11/2014.
 2. Kapczuk I., Beń-Skowronek I., Trojanowska-Szostek M., Kątska M., Zespół Prader-Willi – diagnostyka i leczenie, Endokrynologia Pediatryczna, 11/2012.
 3. Midro A., Olchowik B., Lebiedzińska A., Midro H., Wiedzieć więcej o zespole Pradera-Williego. Opieka wielospecjalistyczna, Psychiatria Polska, 2/2009.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *