Psychoza to choroba psychiczna cechująca się między innymi utratą zdolności oceny rzeczywistości, zmiennością nastroju oraz występowanie urojeń.
Czym są zespoły psychotyczne?
Jest to jedna z głęboko zakorzenionych w myśleniu klinicznym dychotomii zaburzeń psychicznych, zwana również psychozą. Wskazanie jednoznacznych kryteriów kwalifikowania zespołu jako psychotycznego nie jest łatwe, ponieważ wciągane są do tej definicji bardzo różne przesłanki. W obu współczesnych klasyfikacjach zaburzeń psychicznych w zasadzie porzucono to rozróżnienie. Praktyka kliniczna nadał jednak z niego korzysta.
Można podsumować, że psychoza jest zaburzeniem psychicznym, w którym z przyczyn chorobowych zagraża lub występuje wyraźne zaburzenie poczucia rzeczywistości, tzn. ograniczenie lub niezdolność do krytycznej, realistycznej oceny rzeczywistości (własnej osoby, otoczenia lub związków między nimi).
Objawy
Typowy obraz kliniczny obejmuje:
- urojenia;
- halucynacje;
- objawy katatoniczne;
- znaczną dezorganizację myślenia i zachowania;
- głębokie wahania nastroju;
- zaburzenia przytomności lub znaczne deficyty poznawcze.
O zespole psychotycznym można mówić wtedy, gdy objawy są w pełni rozwinięte i wtedy, gdy ich postać nie jest pełna – narasta dopiero lub już ustępuje. Jeśli potrzeba, można użyć dodatkowych przymiotników:
- niezróżnicowany;
- skąpoobjawowy;
- wielopostaciowy.
Wymienione wyżej objawy kliniczne dotyczą pacjentów z zaawansowaną postacią choroby. Na samym początku można zazwyczaj zauważyć zaburzenia snu, utratę apetytu, częste zmiany nastroju i brak energii.
Psychoza – rodzaje
Psychoza to nie jedna, określona dokładnie jednostka kliniczna. Wyróżnia się bowiem wiele rodzajów choroby, w tym psychozę:
- schizoafektywną – maniakalną, depresyjną lub mieszaną (maniakalno-depresyjną). Pacjent wykazuje urojenia i omamy, czemu może towarzyszyć przewlekły stan depresyjny, zespół maniakalny (przewlekły stan euforii, nieadekwatny do obecnej sytuacji) lub oba te objawy naprzemiennie (w postaci mieszanej);
- poporodową – będącą zjawiskiem dużo bardziej niebezpiecznym niż depresja poporodowa. Matka odczuwa potrzebę wyrządzenia krzywdy dziecku, niejednokrotnie słyszy głosy namawiające ją do tego;
- alkoholowa – majaczenie alkoholowe, zespół Otella, halucynoza alkoholowa, psychoza Korsakowa;
- paranoidalna – pacjent wykazuje urojenia, szczególnie prześladowcze. Ten typ psychozy pojawia się najczęściej w wyniku stosowania narkotyków czy w związku ze schizofrenią.
Leczenie
Psychoza każdorazowo wymaga profesjonalnego leczenia. Jest bowiem chorobą znacznie obniżającą komfort życia pacjenta i jego otoczenia. Może nawet zagrażać życiu nie tylko chorego, ale także najbliższych oraz osób znajdujących się w pobliżu.
Zespoły psychotyczne wymagają przede wszystkim stosowania farmakoterapii oraz psychoterapii. Regularna współpraca z psychiatrią jest tu koniecznością. Zazwyczaj większość przypadków jest przewlekła, co oznacza, że mimo załagodzenia objawów lub ich przeminięcia pacjent powinien wciąż stosować terapię.
Bibliografia
- Bilikiewicz A., Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
- Holka-Pokorska J., Piróg-Balcerzak A., Stefanowicz A., Przypadek „psychozy okołostymulacyjnej” w przebiegu procedury zapłodnienia pozaustrojowego z zastosowaniem cytrynianu klomifenu oraz bromokryptyny, Psychiatria Polska, 5/2014.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |