Depresja jest schorzeniem coraz bardziej rozpowszechniającym się we współczesnym świecie, w związku z czym zalicza się ją do chorób cywilizacyjnych. Dotyka ludzi bez względu na płeć, wiek czy pochodzenie. Jednak zauważa się, że dwukrotnie częściej występuje wśród kobiet.
Depresja – przyczyny
Częstą przyczyną depresji jest obecność innych, przewlekłych chorób, których niemożność wyleczenia lub nieprzyjemne objawy pogarszają jakość życia. Znaczny odsetek chorych obejmuje osoby starsze, ponieważ utożsamiają się oni z osamotnieniem i obecnością chorób wynikających z naturalnego procesu starzenia się. Niekiedy osoby z najbliższego otoczenia nie rozumieją potrzeby bliskości tych osób, które bywają traktowane protekcjonalnie.
Kolejną przyczyną jest przewlekły stres życia codziennego oraz problemy zawodowe, rodzinne lub emocjonalne. Niektóre wydarzenia mocno odbijają się na ludzkiej psychice, co w efekcie może doprowadzić do depresji. Przykładem takiego wydarzenia może być np. śmierć lub ciężka choroba bliskiej osoby.
Przyczyny depresji można podzielić także w zależności od wieku. Poniżej podano przykłady zjawisk, które mogą spowodować chorobę w poszczególnych grupach wiekowych:
- osoby nieletnie – problemy w szkole, szykanowanie ze strony rówieśników, problemy rodzinne, np. rozwód rodziców, problemy uczuciowe;
- dorośli – problemy w pracy lub z jej znalezieniem, brak pieniędzy i inne problemy finansowe, nałogi, problemy z wychowaniem dzieci, depresja poporodowa u kobiet;
- osoby starsze – izolacja społeczna, poczucie „bycia starym i niepotrzebnym”, choroby wieku starczego, przejście na emeryturę, trudności w radzeniu sobie z czynnościami dnia codziennego, pogorszenie stanu zdrowia oraz stanu fizycznego.
Zobacz również: Ból a depresja.
Objawy depresji
Depresję nie zawsze widać gołym okiem, jednak do jej głównych objawów należą:
- ogólne pogorszenie samopoczucia;
- brak motywacji i chęci do wykonywania codziennych czynności (w cięższych przypadkach może dojść nawet do braku chęci wstania rano z łóżka);
- zmiany nastroju;
- skłonności do używek – co jedynie pogłębia istniejącą już depresję;
- zaburzenia snu i apetytu;
- myśli samobójcze;
- osłabienie koncentracji i uwagi;
- poczucie winy;
- niska samoocena.
Zachowanie chorego może przybrać różną postać. Niekiedy osoba z depresją wykazuje agresję, jest nadpobudliwa i konfliktowa. Z kolei u innych chorych zauważa się wycofanie, zamknięcie w sobie oraz skłonności skrajnie introwertyczne.
Zobacz również: Zespół przewlekłego zmęczenia.
Przebieg
Różne warianty przebiegu depresji przedstawia następujący podział:
- pojedynczy epizod depresji;
- depresja nawracająca;
- depresja przewlekła;
- choroba afektywna dwubiegunowa (maniakalno-depresyjna).
Pojedynczy epizod to taki stan depresji, który z czasem ustępuje i w większości przypadków nie obserwuje się nawrotów. W przypadku depresji nawracającej po pierwszym epizodzie choroby występują kolejne, oddzielone okresami dobrego samopoczucia. Niekiedy, między kolejnymi nawrotami depresji nie dochodzi do poprawy samopoczucia. W niektórych przypadkach epizody depresji wydłużają się i przechodzą w stan przewlekły. Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się występowaniem epizodów depresji oraz epizodów maniakalnych.
Depresja – leczenie
Najlepiej jest, gdy pacjent zostanie objęty kompleksowym programem terapeutycznym, zawierającym zarówno oddziaływania psychologiczne, jak i farmakoterapeutyczne.
Osoby nieletnie
W przypadku dzieci za najbardziej skuteczną uważa się terapię behawioralną, zaś w odniesieniu do młodzieży terapię behawioralno-poznawczą. Psychoterapia jest u osób nieletnich pierwszym wyborem terapeutycznym, jednak z uwagi na biologiczne podstawy zaburzeń oddziaływania te okazują się często niewystarczające. Wówczas konieczne jest zastosowanie leków przeciwdepresyjnych.
Dorośli
Wśród osób dorosłych metodą podstawową jest farmakoterapia. Trzeba przy tym pamiętać, że leki przeciwdepresyjne należy stosować przewlekle, a ich odstawienie zwiększa ryzyko zawrotu choroby. Ponadto na rozpoczęcie ich działania należy cierpliwie zaczekać.
Inne metody stosuje się najczęściej jako uzupełnienie farmakoterapii lub wówczas, gdy leki nie działają. Są to:
- psychoterapia;
- metody neuromodulacyjne – m.in. elektrowstrząsy lub przezczaszkowa stymulacja magnetyczna;
- medycyna alternatywna.
Zobacz również: Fizjoterapia w leczeniu depresji.
Polecane produkty:
Omega 3
Olej Omega 3 to czysty, 100% naturalny produkt pozyskiwany z rośliny o nazwie Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens). Tłoczony jest na zimno co sprawia, że zachowuje wszystkie, cenne składniki. Stanowi m.in. wsparcie dla mózgu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Co warto wiedzieć na temat depresji?, Instytut Lundbecka, Kopenhaga.
- Osińska M., Kazberuk A., Celińska-Janowicz K., (i inni), Depresja – choroba cywilizacyjna XXI wieku, Geriatria, 11/2017.
- Pełka-Wysiecka J., Samochowiec J., Depresja – czy faktycznie zróżnicowana farmakoterapia?, Psychiatria, 3/2014.
- Antosik-Wójcińska A., Parnowski T., Święcicki Ł., Jak ćma – przejawy depresji w różnych okresach życia, Wydawnictwo ITEM Publishing, Warszawa 2012.