Szukaj
Szukaj

Fizjoterapia w leczeniu depresji

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapia w leczeniu depresji jest coraz częściej stosowaną metodą, ponieważ nie wywołuje skutków ubocznych i likwiduje przyczynę choroby, a nie tylko jej objawy. Termin „depresja” używany jest powszechnie do określania wielu doświadczeń, zaczynając od przejściowego obniżenia nastroju, a kończąc na głębokich zaburzeniach zagrażających życiu. W medycynie jest to poważna choroba wymagająca leczenia, której istotą jest wyraźny spadek nastroju i aktywności przez dłuższy czas. Według WHO depresja zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji problemów zdrowotnych na świecie, ponieważ dotyczy około 10% społeczeństwa, bez względu na wiek, płeć czy pozycję społeczną.

Fizjoterapia w leczeniu depresji

Przyczyny depresji

Najstarsze koncepcje wyjaśniające rozwój depresji obejmują niedobór niektórych hormonów, w tym tyroksyny, testosteronu u mężczyzn czy estrogenu u kobiet.

Istnieją przekonujące dowody wskazujące na związek rozwoju choroby z nieprawidłowym neuroprzekaźnictem w neuronach noradrenergicznych, serotoninerycznych i cholinergicznych.

W ujęciu biologicznym do przyczyn powstawania depresji zalicza się między innymi:

  • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków;
  • choroby somatyczne, np. AIDS, astma, guzy złośliwe, cukrzyca czy zapalenie jelit;
  • skutki uboczne stosowania niektórych leków, np. przeciwlękowych czy antykoncepcyjnych;
  • zmiany hormonalne w przebiegu klimakterium, cyklu menstruacyjnego lub po porodzie;
  • nadmierny lub długotrwały stres.

Zobacz również: Sposoby na stres.

Ryzyko choroby zwiększa się u bliźniąt jednojajowych oraz w przypadku, gdy jeden członek rodziny również na nią cierpi.

Objawy

Objawy dzielą się na podstawowe i dodatkowe. Podstawowe obejmują widoczne obniżenie nastroju, obniżenie energii, wzmożoną męczliwość i utratę zainteresowań. Objawy dodatkowe są następujące:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • poczucie winy;
  • myśli samobójcze;
  • zaburzenia snu;
  • niepokój;
  • utrata własnej wartości;
  • zaburzenia woli i uwagi;
  • zahamowanie łaknienia.

Fizjoterapia w leczeniu depresji

Leczenie osób z depresją powinno być wszechstronne. Podstawą jest psychoterapia oraz uświadomienie najbliższego otoczenia pacjenta, że depresja jest chorobą, a nie przejściowym zmęczeniem, ponieważ to oni spędzają z chorym najwięcej czasu. W połączeniu z psychoterapią w cięższych przypadkach stosuje się zwykle leki. Można sięgnąć po ziołolecznictwo. Jednym z istotniejszych elementów terapii jest jednak rehabilitacja.

Dla potwierdzenia korzystnego wpływu rehabilitacji na poprawę samopoczucia, przeprowadzono badania obejmujące grupę osób z chronicznymi bólami kręgosłupa. Nie zauważono istotnego zwiększenia stopnia akceptacji schorzenia, jednakże stwierdzono istotne statystycznie zmniejszenie nasilenia depresji w stosunku do wyniku przed rehabilitacją. Inne badania przeprowadzone na kobietach udowodniły, że w grupie badanych nieuprawiających sportu depresja była znacznie częstsza.

Fizjoterapia w leczeniu depresji to głównie kinezyterapia, czyli leczenie za pomocą ruchu, ponieważ od dawna wiadomo, że regularna aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści. Zaliczamy do nich:

  • poprawę jakości snu;
  • normalizowanie poziomu glukozy we krwi;
  • zwiększanie syntezy endorfin (tak zwanych hormonów szczęścia);
  • regulacja wydzielania noradrenaliny i adrenaliny.

Wszystko to wpływa na poprawę samopoczucia, a tym samym powoduje zmniejszenie objawów depresji.

Zobacz również: Kinezyterapia – podział ćwiczeń.

Do każdego pacjenta należy podejść indywidualnie i z dużym zapasem cierpliwości, ponieważ każdy przypadek choroby różni się od siebie. Chory zwykle godzinami leży w łóżku, przy czym nawet pójście do toalety bywa dla niego dużym wysiłkiem. Uzyskanie motywacji lub minimalnej chęci do ćwiczeń bywa bardzo trudne i wymaga współpracy fizjoterapeuty, lekarza, psychologa, najbliższego otoczenia pacjenta oraz jego samego.

Dobry wpływ na stan zdrowia chorego może mieć świeże powietrze oraz ekspozycja na słońce. Warto zwrócić uwagę na korzyści, jakie niesie talasoterapia. Jest ona szczególnie przydatna, ponieważ wykorzystuje lecznicze walory środowiska nadmorskiego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jasik K., Jaślikowska U., Zbrojkiewicz M. (i inni), Czynniki związane z występowaniem depresji u osób dorosłych. Przegląd systematyczny literatury polskiej w latach 2009-2014, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  2. Trzebiatowska M., Depresja, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2006.
  3. Chrzan S., Sapuła R., Topolska M. (i inni), Wpływ rehabilitacji na występowanie depresji u osób z bólami szyjnego odcinka kręgosłupa, Zamojskie Studia i Materiały, 1/2012.
  4. Kowalczuk K., Krajewska-Kułak E., Cybulski M., Wybrane choroby cywilizacyjne XXI wieku. Tom II, Białystok 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *