Szukaj

Fizjoterapia kardiologiczna

Spis treści

Fizjo Med Sport Fizjoterapia Konferencja

Reklama

Fizjoterapia kardiologiczna stanowi podstawę wtórnej prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, jak również bazę leczenia zdiagnozowanych już schorzeń mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych. Prowadzić ją powinien zawsze doświadczony fizjoterapeuta, bazujący na najnowszej wiedzy medycznej. To niezmiernie ważne, ponieważ pacjenci kardiologiczni wyróżniają się z reguły obniżoną wydolnością oraz zupełnie innymi potrzebami ruchowymi, niż osoby zdrowe lub z innymi problemami zdrowotnymi.

Fizjoterapia kardiologiczna

Fizjoterapia kardiologiczna – na czym polega?

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią w krajach wysokorozwiniętych najczęstszą przyczynę przedwczesnej śmierci, której w wielu przypadkach można by uniknąć. Zarówno prewencja pierwotna, jak i ta wtórna, rozumiana jako modyfikacja stylu życia połączona z regularnym treningiem fizycznym i optymalną farmakoterapią, są uznanymi metodami obniżenia zachorowalności, częstości powtórnych hospitalizacji oraz śmiertelności z przyczyn kardiologicznych. Jednakże taka rehabilitacja powinna być prowadzona sumiennie, systematycznie i zgodnie z metodyką, mając na uwadze indywidualne potrzeby pacjentów.

Zgodnie z definicją, kompleksową rehabilitację kardiologiczną definiuje się jako program indywidualizowanej interwencji wielodyscyplinarnej. W jego skład wchodzą:

  • ocena stanu klinicznego pacjenta (szczegółowy wywiad zdrowotny, badanie przedmiotowe, testy funkcjonalne, testy kwestionariuszowe, analiza badań laboratoryjnych, elektrokardiografia (EKG) spoczynkowa i wysiłkowa, echokardiografia oraz inne badania dodatkowe w razie wskazań), przy czym fizjoterapeuta nigdy nie powinien diagnozować pacjenta samodzielnie. Kluczowa jest współpraca z lekarzem kardiologiem, który rozpozna chorobę, ustali jej stopień zaawansowania, przepisze leki i pomoże w doborze optymalnej, bezpiecznej terapii;
  • leczenie i modyfikacja czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych;
  • edukacja w zakresie aktywności fizycznej, wdrożenie odpowiedniego treningu fizycznego, poradnictwo żywieniowe,
  • wsparcie psychospołeczne i zawodowe;
  • systematyczne, okresowe kontrolowanie i monitorowanie postępów leczenia, stała opieka nad pacjentem.

W skrócie można więc powiedzieć, że fizjoterapeuta kardiologiczny zajmuje się usprawnianiem ruchowym oraz terapią manualną pacjentów chorujących na choroby kardiologiczne, czyli dotyczące serca i naczyń krwionośnych.

Masaż Tkanek Głębokich
Reklama
Patronite
Reklama

Fizjoterapia kardiologiczna – wskazania

Wskazaniami do rozpoczęcia fizjoterapii kardiologicznej są między innymi:

Przed przystąpieniem do rehabilitacji kardiologicznej warto skonsultować się z kardiologiem, który da „zielone światło” do usprawniania ruchowego oraz wykluczy przeciwwskazania zdrowotne do niego (co zawsze później powinien potwierdzić jeszcze fizjoterapeuta). Na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty należy zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną.

Etapy fizjoterapii kardiologicznej

W fizjoterapii kardiologicznej wymienia się 3 kluczowe etapy usprawniania pacjenta:

  • etap I – rehabilitacja jeszcze podczas hospitalizacji, gdy pacjent znajduje się na oddziale szpitalnym. Etap ten rozpoczyna się w momencie przyjęcia pacjenta na oddział, zaś kończy się osiągnięciem przez pacjenta stanu klinicznego upoważniającego do wypisania go ze szpitala;
  • etap II – może być prowadzony w warunkach stacjonarnych, ambulatoryjnych bądź domowych;
  • etap III – obejmuje program edukacji zdrowotnej pacjenta i jego rodziny. Powinien być zaplanowany, realizowany i regularnie monitorowany w dłuższej perspektywie czasu.

Wszystkie etapy powinny następować kolejno po sobie, wówczas efekty rehabilitacji będą możliwie najlepsze.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jegier A., Szalewska D., Mawlichanów A., Bednarczyk D., i inni. Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna podstawą prewencji wtórnej chorób układu sercowo-naczyniowego. Kardiologia Polska, 3/2021.
  2. Rekomendacje w zakresie realizacji kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej, Stanowisko Ekspertów Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Gdańsk 2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.