Szukaj
Szukaj

Arytmia – przyczyny, objawy oraz leczenie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Arytmia to nieregularny, nieprawidłowy rytm serca, który może zaburzyć krążenie krwi. W związku z tym wymaga rzetelnej diagnozy lekarskiej. Do zaburzeń może dochodzić chwilowo, w wyniku wypadania pojedynczego skurczu serca. Jeżeli natomiast akcja serca staje się całkowicie nieregularna lub nadmierne przyśpieszenie albo zwolnienie serca trwa dłuższy czas, może to powodować poważniejsze konsekwencje.

Serce jest najważniejszym organem w naszym organizmie. Jest tak zwanym silnikiem lub pompą, która uderza około 100 000 razy na dobę, pompując życiodajną krew przez tętnice, naczynia włosowate i żyły.

Arytmia

Przyczyny zaburzeń

Przyczyna arytmii jest u wielu pacjentów niejasna. Uważa się, że może być wynikiem chorób serca takich jak np. choroba wieńcowa. Choroby tarczycy i nerek, niektóre leki, wahania stężenia magnezu i potasu również mogą się przyczynić do wystąpienia arytmii. Nadużywanie kofeiny czy alkoholu, palenie tytoniu oraz stres to kolejne czynniki, które mogą wywoływać zaburzenia rytmu pracy serca.

Zaburzenia rytmu występują zarówno u osób zdrowych, bez organicznej choroby serca, jak również u osób z patologią serca, najczęściej związaną z jego niewydolnością lub chorobą niedokrwienną, a także z nadciśnieniem tętniczym, kardiomiopatią, wypadaniem płatka zastawki dwudzielnej oraz wadą serca lub chorobą ogólnoustrojową obejmującą swym zasięgiem mięsień sercowy.

Objawy

Do najbardziej typowych objawów arytmii można zaliczyć:

  • duszność, ból w klatce piersiowej, omdlenia;
  • zmęczenie, zawroty głowy, wrażenie pustki w głowie;
  • wrażenie trzepotania, drżenia w klatce piersiowej lub w okolicy szyi;
  • uczucie nieregularnego bicia serca, kołatanie serca (palpitacje);

Często nie ma charakterystycznych objawów, ale lekarz może stwierdzić arytmię podczas rutynowego badania.

Leczenie arytmii

Należy pamiętać, że niektóre rodzaje arytmii mogą mieć bardzo poważne następstwa. Wymienione poniżej preparaty mogą wspomóc lub uzupełnić kurację, natomiast nie zastąpią leczenia farmakologicznego. Nigdy nie wolno przerwać przyjmowanych leków bez konsultacji z lekarzem. Wszystkie preparaty wspomagające mogą być przyjmowane równolegle, ale to lekarz powinien określić, które z nich mogą być stosowane i w jakich dawkach. Niektóre z leków zaczynają działać po tygodniu stosowania, inne trzeba podawać dłużej.

Patronite
Patronite

Należy jednocześnie wiedzieć, że leki antyarytmiczne nierzadko nasilają istniejące wcześniej zaburzenia rytmu bądź wyzwalają nowe, często groźniejsze. W związku z tym dobór odpowiednich leków powinien być poprzedzony obszernym wywiadem z pacjentem i badaniami laboratoryjnymi.

Suplementacja i leczenie zachowawcze

Częstą przyczyną arytmii jest niedobór magnezu. Pomaga on regulować pracę serca. Jest niezbędny do prawidłowej czynności włókien nerwowych (nawet tych, które pobudzają serce do skurczu) oraz mięśni (w tym mięśnia sercowego). Ziele głogu było używane przez stulecia do regulacji pracy serca i w dalszym ciągu jego właściwości są oceniane jako bardzo wartościowe. Preparaty z głogu poprawiają ukrwienie mięśnia sercowego, wzmagają siłę jego skurczu i pomagają utrzymać prawidłowy rytm. Kolejną substancją, która stabilizuje rytm serca jest koenzym Q10, który szczególnie korzystnie działa u osób po zawale mięśnia sercowego, a także z innymi schorzeniami serca.

Naukowcy badają zastosowanie olejów rybnych w leczeniu chorób serca. Wyniki pokazują, że substancja ta jest bardzo skuteczna w leczeniu arytmii. Można także stosować olej z wiesiołka lub ogórecznika. Innymi środkami stabilizującymi rytm serca są między innymi:

  • mangan – pierwiastek śladowy, który chroni włókna nerwowe przed uszkodzeniem;
  • tauryna i karnityna – aminokwasy, które zwiększają zapotrzebowanie mięśnia sercowego w tlen.

Traganek, przyjmowany w postaci naparu, tabletek, kapsułek lub nalewki, jest źródłem wielu substancji regulujących rytm serca. Aby zapobiec napadom arytmii. Lekarze często przepisują uzupełniające dawki potasu, chociaż dla większości osób jedzenie świeżych owoców i warzyw jest najlepszym sposobem do utrzymania prawidłowego stężenia tego pierwiastka w organizmie.

Co jeszcze można zrobić, aby złagodzić arytmię:

  • wyeliminować z diety kawę i alkohol lub ograniczyć ich ilość spożywania;
  • rzucić palenie – żaden lek nie jest w stanie wyrównać strat wywołanych nikotyną, która powoduje uszkodzenie serca;
  • regularnie uprawiać sport;
  • unikać stresu – mogą w tym pomóc techniki relaksacyjne, np. ćwiczenia bioregulacyjne.

Wielu lekarzy zaleca również co najmniej dwa razy w tygodniu jeść potrawy z łososia, makreli, śledzi i sardynek, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkich zaburzeń rytmu serca. Ważne jest dostarczenie do organizmu z jak najlepszych źródeł kwasów tłuszczowych omega 3.

Bibliografia

  1. Hasiec A., Wasiak W., Szufladowicz E., (i inni), Zaburzenia rytmu serca w chorobach układu oddechowego, Choroby Serca i Naczyń, 3/2010.
  2. Jaszczyszyn E., Panaszek B., Podstawy elektrofizjologiczne, przyczyny i klasyfikacja zaburzeń rytmu serca – implikacje rokownicze i terapeutyczne, Family Medicine & Primary Care Review, 4/2013.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.