Fizjoterapia neurologiczna to zespół działań i czynności rehabilitacyjnych, mających na celu diagnostykę i leczenie różnego rodzaju problemów dotyczących układu nerwowego (zarówno obwodowego układu nerwowego, jak i ośrodkowego układu nerwowego). W wielu przypadkach trwa przez całe życie pacjenta, ponieważ spora część chorób ma charakter przewlekły lub postępujący. Wówczas celem fizjoterapii neurologicznej jest jak najdłuższe utrzymanie sprawności.
Fizjoterapia neurologiczna – dla kogo?
Fizjoterapia neurologiczna ma wiele zastosowań. Jest kluczem do utrzymania sprawności w przebiegu neurologicznych chorób przewlekłych i wrodzonych, jak również może być narzędziem służącym do przywrócenia pełnej sprawności, jeśli jest to możliwe, np. w przebiegu zapalenia nerwów obwodowych. Z fizjoterapii neurologicznej powinno się skorzystać między innymi w następujących problemach zdrowotnych:
- mózgowe porażenie dziecięce;
- udar mózgu;
- neuropatie;
- fibromialgia;
- stwardnienie zanikowe boczne;
- stwardnienie rozsiane;
- urazy rdzenia kręgowego;
- choroba Parkinsona;
- choroba Alzheimera;
- zespół Downa;
- przebyte operacje w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, np. mózgu lub rdzenia kręgowego;
- porażenie nerwu twarzowego;
- neuralgia trójdzielna;
- zespół Browna-Sequarda;
- rdzeniowy zanik mięśni.
Oraz wszelkie inne choroby i schorzenia, które przebiegają z uszkodzeniem struktur nerwowych. Pacjenci z chorobami neurologicznymi mogą również skorzystać z leczenia sanatoryjnego w wybranym przez siebie ośrodku. Uzdrowiska w Polsce znajdują się w miejscowościach takich jak m.in. Busko-Zdrój, Ustroń, Kamień Pomorski czy Ciechocinek. Fizjoterapia neurologiczna sprawdza się u osób w każdym wieku. Niekiedy prowadzona jest już u niemowląt zmagających się z chorobami wrodzonymi.
Zobacz również: Leczenie uzdrowiskowe.
Na czym polega fizjoterapia neurologiczna?
Fizjoterapia neurologiczna składa się z dobrze przemyślanej sekwencji technik i ćwiczeń, których głównym zadaniem jest przywrócenie pacjenta do zdrowia jeśli to możliwe bądź jak najdłuższe utrzymanie sprawności i samodzielności. Do popularnych technik neurologicznych stosowanych w trakcie tego rodzaju rehabilitacji zaliczamy:
- PNF – proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu, wykorzystujące złożone wzorce ruchowe automatycznie wykonywane przez człowieka przez całe życie. Dzięki nim można przywrócić utracone funkcje ruchowe;
- NDT Bobath – ma na celu wywołanie odpowiedniego napięcia mięśniowego, aktywując te mięśnie, które odpowiadają za postawę i prawidłowy ruch. Techniki wykonuje się w różnych pozycjach i z wykorzystaniem akcesoriów treningowych, np. dużej piłki rehabilitacyjnej;
- metoda McKenzie – dąży do pewnego rodzaju przemodelowania tkanek ograniczających ruch, poprzez ćwiczenia. Są one wykonywane w taki sposób, aby z czasem stały się bezbolesne;
- MAES (Movement Analysis and Education Strategies) – metoda nastawiona na redukcję nietypowego rozwoju, często o niezdiagnozowanych przyczynach neurologicznych. Zapewnia dziecku alternatywne drogi doświadczeń i rozwoju.
Uzupełniająco stosuje się techniki metody Vojty, terapii manualnej Kaltenborn-Evjenth, masażu funkcyjnego i masażu poprzecznego bądź kinesiotaping. Bardzo często sesja terapeutyczna stanowi połączenie kilku różnych technik w taki sposób, aby osiągnąć u danego pacjenta najlepsze efekty. Fizjoterapia neurologiczna bazuje w dużym stopniu na plastyczności mózgu, dzięki czemu w każdym wieku można odzyskać utracone połączenia nerwowe.
Fizjoterapia neurologiczna – cena
Fizjoterapia neurologiczna trwa około 30-60 minut, w zależności od problemu zdrowotnego pacjenta. Średni koszt godzinnej terapii wynosi 200 zł. Pacjenci mogą również korzystać z pomocy specjalisty w ramach NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) – zarówno stacjonarnie, jak i w warunkach domowych.
Jak przygotować się do fizjoterapii neurologicznej?
Nie ma szczególnych zaleceń odnośnie przygotowania się do fizjoterapii neurologicznej. Warto mieć ze sobą wyniki wcześniej wykonanych badań (np. RTG kręgosłupa po jego operacjach lub urazie rdzenia kręgowego) oraz wygodny strój, w którym będą odbywać się ćwiczenia. Na wizycie nie trzeba być na czczo.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Lennon S., Ramdharry G., Verheyden G., Fizjoterapia w chorobach neurologicznych, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2018.
- Gaber T., Rehabilitacja neurologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.