Fizjoterapia geriatryczna to niezwykle istotny, choć często pomijany i niedoceniany dział rehabilitacji. Dotyczy usprawniania osób starszych, czyli w podeszłym wieku. Jej celem jest przywracanie i utrzymywanie sprawności takich pacjentów, dobór bezpiecznych ćwiczeń indywidualnie do możliwości i stanu zdrowia, poprawa funkcjonalności na co dzień. Dzięki temu jesień życia może przebiegać komfortowo i w możliwie najlepszym zdrowiu.
Fizjoterapia geriatryczna – na czym polega?
Fizjoterapia geriatryczna to specjalistyczna forma rehabilitacji skierowana do osób starszych. W Polsce za początek starości uznaje się 65. rok życia. Wszelkie działania składające się na rehabilitację geriatryczną mają na celu poprawę sprawności fizycznej takich osób, jakości ich życia oraz profilaktykę urazów i chorób związanych z wiekiem.
Podejmowanie systematycznej aktywności fizycznej może mieć ogromny wpływ na ograniczenie wielu fizycznych, społecznych oraz psychologicznych zagrożeń, stanowiących nieodłączną częścią procesu starzenia się organizmu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aktywność fizyczna to różnego rodzaju czynności wiążące się z ruchem, podejmowane w życiu codziennym. Zalicza się tu zarówno czynności związane z pracą, jak i wypoczynkiem, czy uprawianiem sportu.
Zobacz również: Wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka.
Korzyści z fizjoterapii geriatrycznej
Fizjoterapia osób starszych w porównaniu z innymi okresami życia wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Są nimi zwłaszcza brak chęci i motywacji, upośledzenie funkcji poznawczych, skłonność do urazów czy upadków, zaburzenia równowagi, szybsze męczenie się i wiele innych. Jednak niejednokrotnie udowodniono, że świadomie i systematycznie wykonywany trening (najlepiej pod okiem doświadczonego trenera personalnego bądź właśnie fizjoterapeuty geriatrycznego) przynosi wiele korzyści seniorom. Są nimi zwłaszcza:
- poprawa mobilności stawów, a więc i zwiększenie amplitudy ruchów;
- poprawa równowagi i koordynacji, a także następczo zmniejszenie ryzyka upadków;
- łagodzenie dolegliwości bólowych, np. w związku z chorobą zwyrodnieniową stawów lub niestabilnością mięśniową;
- poprawa funkcji poznawczych, lepsze dotlenienie organizmu, co jest niezbędne dla prawidłowej czynności całego układu nerwowego;
- wzmocnienie mięśni, stawów, poprawa wydolności fizycznej;
- regulacja gospodarki hormonalnej;
- przeciwdziałanie takim dolegliwościom jak m.in. bezsenność, zaburzenia trawienia, depresja, zmęczenie i osłabienie organizmu, sztywność stawów, bóle mięśni i innym problemom charakterystycznym dla okresu starości;
- możliwość poznania ludzi w podobnym wieku, nawiązywanie relacji interpersonalnych.
Fizjoterapia geriatryczna pomaga również w szybszym powrocie do zdrowia po zawałach serca, udarach mózgu, operacjach. Sprawność ruchowa pozwala seniorom na dłuższe zachowanie niezależności i wykonywanie codziennych czynności bez pomocy osób trzecich. Zajęcia fizjoterapii geriatrycznej można prowadzić zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Najlepsze efekty daje połączenie obu tych rozwiązań.
Zobacz również: Rehabilitacja po udarze mózgu.
Fizjoterapia geriatryczna – jak wygląda?
Fizjoterapia geriatryczna obejmuje różne metody rehabilitacji, jednak są one zawsze dostosowane do potrzeb indywidualnych osób starszych. Może być prowadzona w szpitalach, przychodniach, domach opieki, a także w warunkach domowych. W ramach terapii praktykuje się zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające, trening równowagi, terapię manualną oraz edukację zdrowotną. Wszystkie działania powinna poprzedzać diagnostyka fizjoterapeutyczna. Dzięki temu zarówno terapia manualna, jak i ćwiczenia będą mogły zostać dobrane do możliwości i potrzeb seniora. Najlepsze efekty daje długotrwałe, regularne prowadzenie fizjoterapii geriatrycznej. Niektóry pacjenci potrzebują jej codziennie, inni raz lub dwa razy w tygodniu.
Podsumowanie
Na całym świecie obserwuje się postępujący proces starzenia się społeczeństwa, jest to wyraźnie zaznaczone także w Polsce. Stawia to przed opieką zdrowotną nowe wyzwania związane z zapewnieniem świadczeń zdrowotnych w ramach długoterminowej opieki geriatrycznej coraz większej liczbie osób. Do zadań fizjoterapii w tym sektorze należy przede wszystkim przywrócenie i utrzymanie jak największej samodzielności podczas czynności dnia codziennego oraz poprawa jakości życia seniorów.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szabert A., Rola fizjoterapii w długoterminowej opiece geriatrycznej, 2016.
- Łukasik A., Barylski M., Irzmański R., Rehabilitacja osób w wieku podeszłym – terapia z wyboru dla starzejącego się społeczeństwa, Geriatria, 5/2011.