Szukaj
Szukaj

Osłabienie organizmu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Osłabienie organizmu to szeroko pojęty stan wyczerpania psychicznego i/lub fizycznego, powodujący niemożność wykorzystywania w pełni swoich możliwości. Taka osoba skarży się wówczas na brak możliwości wykonania niektórych czynności, które normalnie nie przysparzają problemów.

Osłabienie organizmu

Osłabienie organizmu – przyczyny

Osłabienie organizmu może wynikać zarówno z niektórych stanów fizjologicznych, jak i poważnych chorób. W kontekście stanów fizjologicznych powodujących osłabienie organizmu, wyróżniamy takie jak:

 • ciąża;
 • niedożywienie, nieregularne spożywanie posiłków lub omijanie posiłków;
 • hipowitaminoza, niedostateczna podaż ważnych składników odżywczych;
 • odwodnienie;
 • przewlekły, nadmierny stres w życiu;
 • przyjmowanie niektórych leków, antybiotykoterapia;
 • brak snu, niewyspanie.

Stan jakim jest osłabienie organizmu może towarzyszyć również wielu chorobom i dolegliwościom, najczęściej jest to przeziębienie i grypa. To objaw nieswoisty występujący w przebiegu między innymi:

Przewlekłe osłabienie organizmu zawsze wymaga diagnostyki, ponieważ może być początkowym objawem poważnych chorób. W pierwszej kolejności należy jednak zwrócić uwagę na swój styl życia, ponieważ to czynniki związane z dietą, brakiem aktywności itp. najczęściej prowadzą do przewlekłego osłabienia. Podstawowym badaniem przy osłabieniu jest zazwyczaj morfologia krwi oraz badanie moczu.

Osłabienie organizmu – objawy

Osłabienie organizmu to stan ciężki do zdefiniowania. Osłabienie psychiczne obejmuje niemożność skoncentrowania się na jednej czynności, zaburzenia pamięci, niekojarzenie podstawowych wątków w rozmowie czy niechęć do podejmowania trudnych i skomplikowanych tematów. Taka osoba pragnie jedynie odizolować się od otoczenia i albo poświęcić się mało wymagającym psychicznie czynnościom, albo pójść spać.

Patronite
Patronite

Z kolei osłabienie fizyczne objawia się jako brak chęci i niekiedy zdolności do wykonywania czynności fizycznych, nawet tych podstawowych. Towarzyszyć temu może ból mięśni, drżenie mięśni, nadmierna senność, obniżenie nastroju, zawroty głowy i zwiększona męczliwość. W rzeczywistości osłabienie u każdego przebiega inaczej i jest to kwestia wysoce indywidualna.

Osłabienia organizmu – leczenie

Podstawą leczenia osłabienia organizmu jest zidentyfikowanie jego przyczyny. Jeśli mimo stosunkowo zdrowego trybu życia pojawia się osłabienie, warto wykonać wspomniane badania krwi i moczu. W zależności od wyników lekarz może pokierować na wnikliwsze, bardziej specjalistyczne badania. Leczenie obejmie wówczas terapię choroby podstawowej, czyli tak zwane leczenie przyczynowe (zwykle farmakoterapia, modyfikacja stylu życia). Niektóre choroby (szczególnie o podłożu psychicznym) będą wymagać leczenia psychologicznego. W przypadku grypy i przeziębienia jedynym sposobem jest przeczekanie choroby, suplementacja witaminy C, zdrowe odżywienia się i dużo odpoczynku.

Co na osłabienie organizmu?

Jak wspomniano, osłabienie najczęściej jednak wynika z nieprawidłowego stylu życia. Aby zapobiegać osłabieniu i zmniejszać go, należy:

 • pilnować nawodnienia – przynajmniej 1,5 l czystej wody mineralnej dziennie;
 • wysypiać się – przyjęto, że optymalny czas snu osoby dorosłej wynosi 8 godzin, jednak jest to kwestia indywidualna. Niektórzy czują się wyspani po 6 godzinach. Należy więc spać tyle godzin, ile zapewni dobre samopoczucie biorąc pod uwagę, że zbyt duża ilość snu również powoduje zmęczenie;
 • suplementować koenzym Q10, ponieważ jest on bardzo dobrym źródłem energii dla wszystkich komórek w postaci ATP;
 • zdrowo się odżywiać – unikać fast foodów i cukrów prostych, a zadbać o odpowiednie spożycie NNKT, węglowodanów złożonych, pełnowartościowego białka, witamin i minerałów. Wszystkie te, wysokiej jakości składniki dostarczy Spirulina. Dobrym pomysłem może być więc jej suplementacja;
 • unikać stresu i kłótni z innymi;
 • regularnie uprawiać aktywność fizyczną.

Pamiętajmy, że zarwana nocka raz na jakiś czas nie spowoduje dużych szkód dla zdrowia. Jedyne co można zauważyć to chwilowe osłabienie organizmu. W takim przypadku bardzo dobrym wyborem okazać się może koktajl warzywny lub warzywno-owocowy. Dostarczy cennych witamin i minerałów, które zadbają o witalność organizmu. Po takim koktajlu warto zjeść orzechy i wybrać się na spacer. Osłabienie organizmu w dużym stopniu zmniejsza dostęp do świeżego powietrza.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Gryglewska B., Zawroty głowy i upadki u osób w starszym wieku – wybrane zagadnienia praktyczne, Aktualności Neurologiczne, 18/2018.
 2. Liguz-Lęcznar M., Osłabienie sprawności poznawczej w starzeniu. Przyczyny i mechanizmy neurobiologiczne, Gerontologia Polska, 3/2014.
 3. Maciejczyk M., Zmęczenie: przyczyny, objawy, zapobieganie, Acta Scientifica Academiae Ostroviensis, 26/2007.
 4. Litwin T., Członkowska A., Zawroty głowy w praktyce neurologa – diagnostyka i leczenie, Polski Przegląd Neurologiczny, 2/2008.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *