Szukaj
Szukaj

Zespół jelita drażliwego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zespół jelita drażliwego (IBS z ang. irritable bowel syndrome) to choroba czynnościowa przewodu pokarmowego o złożonej i niedokładnie poznanej etiologii. Charakteryzuje się znamiennymi bólami brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżniania, przy braku organicznych zmian patologicznych.

Zespół jelita drażliwego - objawy i leczenie

Zespół jelita drażliwego – charakterystyka

Zgodnie z inną definicją, jest to przewlekłe i nawracające zaburzenie czynnościowe jelit ujawniające się bólami brzucha związanymi z wypróżnianiem oraz zmianą konsystencji lub częstości oddawania stolca.

W literaturze używa się zamiennie terminów: zespół jelita drażliwego, nadwrażliwego czy nadpobudliwego. Uważa się, że IBS jest jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji gastroenterologicznych.

Istotnie obniża jakość życia pacjenta, jednak nie wpływa na długość życia i nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób organicznych. Szacuje się natomiast, że może dotyczyć około 20% populacji w krajach rozwiniętych.

Choroba dwukrotnie częściej występuje u kobiet, jednak może to wynikać z faktu, że kobiety częściej szukają pomocy niż mężczyźni, w związku z czym ilość chorych mężczyzn mogła nie zostać odnotowana.

Rozpoznanie IBS

Od 2016 roku po wprowadzeniu nowych kryteriów zespół jelita drażliwego jest rozpoznawany, gdy chory ma nawracający ból w obrębie jamy brzusznej występujący średnio przynajmniej jeden dzień w tygodniu przez ostatni kwartał oraz co najmniej 2 z wymienionych niżej – ból jest związany:

 • z wypróżnieniami;
 • ze zmianą częstotliwości wypróżnień;
 • ze zmianą uformowania (konsystencji) stolca.

Dodatkowo kryteria te muszą być spełnione przez ostatnie 3 miesiące przy założeniu, że objawy wystąpiły co najmniej 6 miesięcy przed postawieniem rozpoznania.

Zespół jelita drażliwego – objawy

Ze względu na dominujące objawy wyróżnić można 2 postacie IBS:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • z przewagą biegunek – D-IBS;
 • z przewagą zaparć – C-IBS;
 • postać mieszaną – M-IBS.

Charakterystyczne jest występowanie biegunki, zaparć lub zmiennego rytmu wypróżniania. Objawami współistniejącymi są ponadto:

 • wymioty;
 • wzdęcia;
 • nadmierne oddawanie gazów;
 • wczesne uczucie pełności po posiłku;
 • pieczenie w nadbrzuszu;
 • uczucie zalegania pokarmu w żołądku.

Zobacz również: Co na wzdęcia i gazy – 8 sposobów jak je zmniejszyć.

W zespole jelita drażliwego nie obserwuje się krwi w stolcu, ubytku masy ciała pacjenta, a dolegliwości nie zaburzają snu, co jest istotne w diagnostyce różnicowej.

Symptomatologia IBS obejmuje także objawy spoza układu pokarmowego, takie jak fibromialgia, ospałość, bóle głowy, bóle pleców i objawy ze strony układu moczowo-płciowego (nocne oddawanie moczu czy niekompletne opróżnianie pęcherza moczowego). Objawy rozpoczynają się najczęściej w 3. lub 4. dekadzie życia.

Zespół jelita drażliwego – leczenie

Spośród metod niefarmakologicznych pewną rolę przypisuje się diecie, jednak konkretne wytyczne co do niej nie zostały jasno sprecyzowane. Istnieją bowiem doniesienia potwierdzające korzystny wpływ diety modyfikowanej indywidualnie, w porozumieniu z pacjentem, na podstawie obserwacji i identyfikacji produktów szkodliwych.

Najczęstszą przyczyną zaostrzeń są pokarmy wysokotłuszczowe, surowe owoce i warzywa, napoje zawierające kofeinę, a także nadmierna podaż sztucznych słodzików. Wśród metod niekonwencjonalnych wymienia się preparaty ziołowe i akupunkturę.

Jeśli chodzi o farmakoterapię, zastosowanie znajdują leki przeczyszczające, które są skuteczne u chorych z przewlekłymi zaparciami. Do tej grupy zaliczyć można leki o działaniu osmotycznym, nasiona babki płesznik czy lubiproston. Korzystne działanie wywierają także preparaty serotoninergiczne, przeciwdepresyjne i niekiedy przeciwbiegunkowe.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Bartnik W., Chojnacki J., Paradowski L., Skrzydło-Radomańska B., Tomecki R., Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne w zespole jelita nadwrażliwego, Gastroenterologia Kliniczna, 1/2009.
 2. Żelowski A., Wojtuń S., Gil J., Dyrla P., Zespół jelita nadwrażliwego – podstawowe zasady rozpoznawania i leczenia, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 9/2013.
 3. Dworzański T., Fornal R., Koźba Ł., Celiński K., Dworzańska E., Rola mikrobioty jelitowej w zespole jelita nadwrażliwego, Postepy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 72/2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

 1. Na wyregulowanie perystaltyki bardzo fajnie wplywa regularna kuracja maslanem sodu – ja stosuje kapsulki i odkad je lykam to biegunki wlasciwie ustapily przy ibs 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *