Szukaj
Szukaj

Akupunktura

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Akupunktura stanowi technikę leczenia wywodzącą się z Dalekiego Wschodu i posiadającą bogatą historię. Metoda opiera się na założeniu, że narządy wewnętrzne wiążą się z kanałami zwanymi meridanami, a choroba pojawia się wówczas, gdy energia życiowa przepływająca przez te kanały zostanie częściowo zablokowana lub gdy zaistnieje jakakolwiek dysharmonia pomiędzy meridanami.

Akupunktura

Akupunktura – charakterystyka

Akupunkturzysta próbuje przywrócić zakłóconą równowagę organizmu nakłuwając ciało chorego cienkimi, specjalnymi igłami w określonych miejscach zwanych akupunktami. Leżą one wzdłuż mediranów. Czynność polega nie tylko na nakłuciu igłą, ale także na jej przekręcaniu. Według legend i starożytnych podań, podczas tych czynności następuje przekazanie energii terapeuty do pacjenta.

Igły wyprodukowane są ze stali nierdzewnej. Wprowadza się je na głębokość kilku milimetrów w skórę, w dokładnie wyznaczonych miejscach. Tajemnica polega na tym, że nakłucie w jednym miejscu wywołuje wrażenie ciepła, swędzenie bądź drętwienie w zupełnie innym, określonym miejscu. Dzieje się tak za sprawą autonomicznego układu nerwowego.

Tradycyjnie akupunkturę łączy się z innymi metodami, takimi jak ziołolecznictwo czy kinezyterapia.

Zobacz również: Masaż shiatsu.

Zastosowanie

Akupunktura znajduje zastosowanie w zwalczaniu dolegliwości bólowych. W efekcie staje się alternatywą w stosunku do podawania środków uspokajających, nasennych i przeciwbólowych. Metoda ma również zastosowanie w leczeniu takich dolegliwości jak:

Badania nad skutecznością metody w anestezjologii, podczas zabiegów stomatologicznych czy porodach wciąż trwają.

Zobacz również: Aurikuloterapia.

Działanie

W tradycyjnej medycynie nie ma odpowiedników meridanów i akupunktów przedstawianych w chińskich schematach akupunktury. W ramach założeń systemu medycyny nie można zweryfikować zasad działania akupunktury jako systemu leczniczego i nie do końca daje się wyjaśnić jej działanie jako środka uśmierzającego ból. Niektórzy twierdzą, że skuteczność wynika z uwalniania endorfin – naturalnych środków przeciwbólowych wytwarzanych przez organizm człowieka.

Patronite
Patronite

Punkty ciała

W akupunkturze wyróżnia się punkty na ciele człowieka, które dodatkowo dzieli się na główne i szczegółowe.

Punkty główne:

  • pobudzający – jego drażnienie wzmaga niedostateczną funkcję narządu i dodaje brakującej energii;
  • hamujący (rozpraszający) – drażnienie go hamuje nadmierną funkcję narządu i rozprasza nadmiar energii;
  • punkt źródło – drażnienie go wzmaga efekt poprzednich punktów.

Punkty szczegółowe:

  • odczucia (odniesienia) – zwykle są bolesne, a ich drażnienie wzmaga efekt poprzednich punktów. Praktycznie każdy narząd posiada swój punkt odniesienia;
  • alarmowy – najczęściej znajduje się nad chorym narządem lub w niewielkiej odległości od niego. W efekcie potrafi go zlokalizować sam chory;
  • przejściowy – nakłuwa się go przy chorobach dwóch narządów powiązanych tym samym pulsem (np. nerka i pęcherz moczowy).

Nakłuwanie igłami musi być przemyślane, bardzo dokładne i oparte na znajomości powyższych punktów. Właśnie dlatego nauka akupunktury trwa latami, a wykonanie zabiegu wymaga precyzyjności i wiedzy. Nakłuwanie nie może odbywać się bezmyślnie.

Metodyka

Igły do akupunktury posiadają średnicę od 0,25 do 0,33 mm, a ich długość waha się od 2,5 do 7,5 cm. Potrzeba bardzo dużej zręczności i wielu lat praktyki, aby wprowadzić igły prostopadle do powierzchni skóry i nie zgiąć ich podczas zabiegu. Nakłuwanie czy wyjmowanie igieł rzadko powoduje ból.

Czas trwania zabiegu waha się od kilku minut do pół godziny. Zwykle w przypadku bólów zęba wystarczy 5 minut, a podczas usuwania migdałków nakłucie musi trwać około 15 minut z ciągłym przekręcaniem igieł. W efekcie pacjent nie odczuwa bólu przez około dobę.

Ze względu na to, że działanie się kumuluje, akupunkturzyści zalecają serię 6 zabiegów. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach dolegliwości bólowe nie ustępują natychmiast, lecz dopiero po kilku dniach, a nawet tygodniach po zabiegu.

Przed przystąpieniem do zabiegu pacjenta należy bezwzględnie poddać wnikliwej diagnostyce obejmującej obserwację, osłuchiwanie, wywiad i badanie pulsu pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Badarchin T., Galsan K., Akupunktura, Wydawnictwo Vital, Białystok 2014.
  2. Fronczak J., Rodzinna Encyklopedia Zdrowia, Wydawnictwo Reader’s Digest, Warszawa 1999.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *