Reklama

Akupunktura

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Akupunktura stanowi technikę leczenia wywodzącą się z Dalekiego Wschodu i posiadającą bogatą historię. Metoda opiera się na założeniu, że narządy wewnętrzne wiążą się z kanałami zwanymi meridanami, a choroba pojawia się wówczas, gdy energia życiowa przepływająca przez te kanały zostanie częściowo zablokowana lub gdy zaistnieje jakakolwiek dysharmonia pomiędzy meridanami.

Akupunktura

Akupunktura – charakterystyka

Akupunkturzysta próbuje przywrócić zakłóconą równowagę organizmu nakłuwając ciało chorego cienkimi, specjalnymi igłami w określonych miejscach zwanych akupunktami. Leżą one wzdłuż mediranów. Czynność polega nie tylko na nakłuciu igłą, ale także na jej przekręcaniu. Według legend i starożytnych podań, podczas tych czynności następuje przekazanie energii terapeuty do pacjenta.

Igły wyprodukowane są ze stali nierdzewnej. Wprowadza się je na głębokość kilku milimetrów w skórę, w dokładnie wyznaczonych miejscach. Tajemnica polega na tym, że nakłucie w jednym miejscu wywołuje wrażenie ciepła, swędzenie bądź drętwienie w zupełnie innym, określonym miejscu. Dzieje się tak za sprawą autonomicznego układu nerwowego.

Tradycyjnie akupunkturę łączy się z innymi metodami, takimi jak ziołolecznictwo czy kinezyterapia.

Zobacz również: Masaż shiatsu.

Zastosowanie

Akupunktura znajduje zastosowanie w zwalczaniu dolegliwości bólowych. W efekcie staje się alternatywą w stosunku do podawania środków uspokajających, nasennych i przeciwbólowych. Metoda ma również zastosowanie w leczeniu takich dolegliwości jak:

Badania nad skutecznością metody w anestezjologii, podczas zabiegów stomatologicznych czy porodach wciąż trwają.

Działanie

W tradycyjnej medycynie nie ma odpowiedników meridanów i akupunktów przedstawianych w chińskich schematach akupunktury. W ramach założeń systemu medycyny nie można zweryfikować zasad działania akupunktury jako systemu leczniczego i nie do końca daje się wyjaśnić jej działanie jako środka uśmierzającego ból. Niektórzy twierdzą, że skuteczność wynika z uwalniania endorfin – naturalnych środków przeciwbólowych wytwarzanych przez organizm człowieka.

Punkty ciała

W akupunkturze wyróżnia się punkty na ciele człowieka, które dodatkowo dzieli się na główne i szczegółowe.

Punkty główne:

  • pobudzający – jego drażnienie wzmaga niedostateczną funkcję narządu i dodaje brakującej energii;
  • hamujący (rozpraszający) – drażnienie go hamuje nadmierną funkcję narządu i rozprasza nadmiar energii;
  • punkt źródło – drażnienie go wzmaga efekt poprzednich punktów.

Punkty szczegółowe:

  • odczucia (odniesienia) – zwykle są bolesne, a ich drażnienie wzmaga efekt poprzednich punktów. Praktycznie każdy narząd posiada swój punkt odniesienia;
  • alarmowy – najczęściej znajduje się nad chorym narządem lub w niewielkiej odległości od niego. W efekcie potrafi go zlokalizować sam chory;
  • przejściowy – nakłuwa się go przy chorobach dwóch narządów powiązanych tym samym pulsem (np. nerka i pęcherz moczowy).

Nakłuwanie igłami musi być przemyślane, bardzo dokładne i oparte na znajomości powyższych punktów. Właśnie dlatego nauka akupunktury trwa latami, a wykonanie zabiegu wymaga precyzyjności i wiedzy. Nakłuwanie nie może odbywać się bezmyślnie.

Metodyka

Igły do akupunktury posiadają średnicę od 0,25 do 0,33 mm, a ich długość waha się od 2,5 do 7,5 cm. Potrzeba bardzo dużej zręczności i wielu lat praktyki, aby wprowadzić igły prostopadle do powierzchni skóry i nie zgiąć ich podczas zabiegu. Nakłuwanie czy wyjmowanie igieł rzadko powoduje ból.

Czas trwania zabiegu waha się od kilku minut do pół godziny. Zwykle w przypadku bólów zęba wystarczy 5 minut, a podczas usuwania migdałków nakłucie musi trwać około 15 minut z ciągłym przekręcaniem igieł. W efekcie pacjent nie odczuwa bólu przez około dobę.

Ze względu na to, że działanie się kumuluje, akupunkturzyści zalecają serię 6 zabiegów. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach dolegliwości bólowe nie ustępują natychmiast, lecz dopiero po kilku dniach, a nawet tygodniach po zabiegu.

Przed przystąpieniem do zabiegu pacjenta należy bezwzględnie poddać wnikliwej diagnostyce obejmującej obserwację, osłuchiwanie, wywiad i badanie pulsu pacjenta.

Bibliografia

  1. Badarchin T., Galsan K., Akupunktura, Wydawnictwo Vital, Białystok 2014.
  2. Fronczak J., Rodzinna Encyklopedia Zdrowia, Wydawnictwo Reader’s Digest, Warszawa 1999.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.