Suche igłowanie (z ang. dry needling) lub tzw. igłoterapia, wykorzystuje igły, które wprowadzane są do ciała poprzez nakłuwanie skóry. Porównując zdjęcia z zabiegu tej metody i akupunktury można mieć trudności z rozpoznaniem, który sposób wykorzystano. Sprawdźmy czym jest suche igłowanie, czy warto je stosować, a także co na ten temat mówią badania naukowe.
Suche igłowanie (igłoterapia)
Do zabiegu wykorzystuje się igły do akupunktury, które są wprowadzane w skórę. Suche igłowanie uważane jest za skuteczną metodę i wykorzystuje się ją jako jeden ze sposobów leczenia bólu. Jednak czy jest tak na pewno? Sprawdźmy.
Dlaczego nazwa suche igłowanie?
Suche igłowanie pojawiło się w ostatnich dekadach i w tym czasie stało się bardzo popularną metodą wykorzystywaną m.in. w terapii punktów spustowych. Ma ona za zadanie zmniejszyć ból w mięśniach. Igły, które stosuje się podczas zabiegu są bardzo cienkie, wykonane ze stali nierdzewnej, a co najważniejsze nie wprowadza się nimi żadnego płynu. Stąd nazwa tego rodzaju terapii, czyli suche igłowanie.
Zabieg ten polega na palpacyjnym znalezieniu przez fizjoterapeutę miejsc na mięśniach lub tkankach, w których znajdują się punkty spustowe. Następnie umieszcza się w nich igły, co powoduje mechaniczne oddziaływanie i stymulację na tkanki. Pozostają one w skórze przez krótki czas, bo od 10 do 30 minut. Jednak nie bez ruchu.
W międzyczasie terapeuta najczęściej wykorzystuje jedną z technik zabiegowych. Porusza igły na zmianę w kierunku górnym i dolnym (wysuwanie na zewnątrz i wsuwanie do wewnątrz). Ma to za zadanie spowodowanie większej penetracji i rozbicie punktu spustowego. Jednak jak pokazują wyniki, taka technika suchego igłowania nie została poparta badaniami naukowymi [1].
Drugi sposób wykorzystywany w tego rodzaju igłoterapii to technika nie związana z punktem spustowym. Bierze ona pod uwagę globalne spojrzenie na ośrodkowy układ nerwowy. Zamiast umieszczać igłę bezpośrednio w miejscu bólu, fizjoterapeuta wsuwa kilka igieł dookoła. Technika ta opiera się na założeniu, że ból jest wynikiem znacznie większego problemu i może być zlokalizowany w układzie nerwowym lub mięśniowym, a nie wyłącznie w miejscu odczuwania dyskomfortu.
Zobacz również: Suche igłowanie jako rodzaj akupunktury.
Suche igłowanie metodyka
Na poniższym filmie pokazujemy jak wygląda metodyka suchego igłowania. Zabieg wykonuje się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa, o których należy pamiętać stosując tę metodę:
Zalety suchego igłowania
Suche igłowanie może przynieść ulgę, w niektórych przypadkach jak np. sztywność mięśni lub przy bólach mięśniowych. Może ono wpłynąć na poprawę elastyczności mięśni, a także złagodzić obecne w nich punkty spustowe. Igłoterapię stosuje się najczęściej przy różnego rodzaju urazach, bólach, także w tych związanych z fibromialgią.
Wady i niepożądane skutki uboczne
Zdarza się, że podczas zabiegów igłoterapii mogą pojawić się łagodne skutki uboczne [2]. Jednak poważne efekty niepożądane są bardzo rzadkie. Do najczęstszych wad suchego igłowania można zaliczyć:
- krwanienie
- siniak
- chwilowa bolesność
- w przypadku niezachowania środków bezpieczeństwa i sterylności, może pojawić się ryzyko zakażenia
Badania naukowe na temat suchego igłowania
W chwili obecnej nie ma zbyt dużo badań na temat suchego igłowania, jednak ich liczba stale rośnie. Większość z nich wspiera założenia, że wykorzystywanie igieł w ten sposób wspomaga łagodzenie umiarkowanych objawów bólowych. [3] Niektóre badania pokazały, że suche igłowanie zapewniło większą ulgę niż leczenie placebo. [4] Z kolei jedno wykazało, że korzystanie z igieł w celu złagodzenia bólu mięśni nie jest skuteczniejsze niż prawidłowo wykonane rozciąganie. [5]
Polecane produkty:
Igły do akupunktury
Wysokiej jakości igły do akupunktury zostały zaprojektowane z myślą o pacjencie. Posiadają one krótką prowadnicę i niesamowitą ostrość, co pozwala na przeprowadzenie bardzo bezpiecznego zabiegu, a zarazem mniej bolesnego. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Brady S., McEvoy J., Dommerholt J., Doody C, Adverse events following trigger point dry needling: a prospective survey of chartered physiotherapists. Pages 134-140 | Published online: 06 Dec 2013.
- Geist K., Bradley C., Hofman A., Koester R., Roche F., Shields A., Frierson E., Rossi A., Johanson M., Clinical Effects of Dry Needling Among Asymptomatic Individuals With Hamstring Tightness: A Randomized Controlled Trial. Volume: 26 Issue: 6 Pages: 507-517.
- Dunning J, Butts R., Mourad F., Young I., Flannagan S., Perreault T., Dry needling: a literature review with implications for clinical practice guidelines. Phys Ther Rev. 2014 Aug; 19(4): 252–265.
- Dunning J, Butts R., Mourad F., Young I., Flannagan S, Perreault T., Dry needling: a literature review with implications for clinical practice guidelines. Journal Physical Therapy Reviews. Pages 252-265 | Published online: 06 Feb 2014.
- Kietrys D., Kerstin M. Palombaro K., Azzaretto E., Hubler R., Schaller B., J. Schlussel M., Tucker M., Effectiveness of Dry Needling for Upper-Quarter Myofascial Pain: A Systematic Review and Meta-analysis. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 2013 Volume:43 Issue:9 Pages:620–634.