Szukaj

Suche igłowanie (igłoterapia)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Suche igłowanie (z ang. dry needling) lub tzw. igłoterapia, wykorzystuje igły, które wprowadzane są do ciała poprzez nakłuwanie skóry. Porównując zdjęcia z zabiegu tej metody i akupunktury można mieć trudności z rozpoznaniem, który sposób wykorzystano. Sprawdźmy czym jest suche igłowanie, czy warto je stosować, a także co na ten temat mówią badania naukowe.

Suche igłowanie (igłoterapia)

Suche igłowanie (igłoterapia)

Do zabiegu wykorzystuje się igły do akupunktury, które są wprowadzane w skórę. Suche igłowanie uważane jest za skuteczną metodę i wykorzystuje się ją jako jeden ze sposobów leczenia bólu. Jednak czy jest tak na pewno? Sprawdźmy.

Dlaczego nazwa suche igłowanie?

Suche igłowanie pojawiło się w ostatnich dekadach i w tym czasie stało się bardzo popularną metodą wykorzystywaną m.in. w terapii punktów spustowych. Ma ona za zadanie zmniejszyć ból w mięśniach. Igły, które stosuje się podczas zabiegu są bardzo cienkie, wykonane ze stali nierdzewnej, a co najważniejsze nie wprowadza się nimi żadnego płynu. Stąd nazwa tego rodzaju terapii, czyli suche igłowanie.

Zabieg ten polega na palpacyjnym znalezieniu przez fizjoterapeutę miejsc na mięśniach lub tkankach, w których znajdują się punkty spustowe. Następnie umieszcza się w nich igły, co powoduje mechaniczne oddziaływanie i stymulację na tkanki. Pozostają one w skórze przez krótki czas, bo od 10 do 30 minut. Jednak nie bez ruchu.

W międzyczasie terapeuta najczęściej wykorzystuje jedną z technik zabiegowych. Porusza igły na zmianę w kierunku górnym i dolnym (wysuwanie na zewnątrz i wsuwanie do wewnątrz). Ma to za zadanie spowodowanie większej penetracji i rozbicie punktu spustowego. Jednak jak pokazują wyniki, taka technika suchego igłowania nie została poparta badaniami naukowymi [1].

Drugi sposób wykorzystywany w tego rodzaju igłoterapii to technika nie związana z punktem spustowym. Bierze ona pod uwagę globalne spojrzenie na ośrodkowy układ nerwowy. Zamiast umieszczać igłę bezpośrednio w miejscu bólu, fizjoterapeuta wsuwa kilka igieł dookoła. Technika ta opiera się na założeniu, że ból jest wynikiem znacznie większego problemu i może być zlokalizowany w układzie nerwowym lub mięśniowym, a nie wyłącznie w miejscu odczuwania dyskomfortu.

tubapay
tubapay

Zobacz również: Suche igłowanie jako rodzaj akupunktury.

Suche igłowanie metodyka

Na poniższym filmie pokazujemy jak wygląda metodyka suchego igłowania. Zabieg wykonuje się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa, o których należy pamiętać stosując tę metodę:

Zalety suchego igłowania

Suche igłowanie może przynieść ulgę, w niektórych przypadkach jak np. sztywność mięśni lub przy bólach mięśniowych. Może ono wpłynąć na poprawę elastyczności mięśni, a także złagodzić obecne w nich punkty spustowe. Igłoterapię stosuje się najczęściej przy różnego rodzaju urazach, bólach, także w tych związanych z fibromialgią.

Wady i niepożądane skutki uboczne

Zdarza się, że podczas zabiegów igłoterapii mogą pojawić się łagodne skutki uboczne [2]. Jednak poważne efekty niepożądane są bardzo rzadkie. Do najczęstszych wad suchego igłowania można zaliczyć:

  • krwanienie
  • siniak
  • chwilowa bolesność
  • w przypadku niezachowania środków bezpieczeństwa i sterylności, może pojawić się ryzyko zakażenia

Badania naukowe na temat suchego igłowania

W chwili obecnej nie ma zbyt dużo badań na temat suchego igłowania, jednak ich liczba stale rośnie. Większość z nich wspiera założenia, że wykorzystywanie igieł w ten sposób wspomaga łagodzenie umiarkowanych objawów bólowych. [3] Niektóre badania pokazały, że suche igłowanie zapewniło większą ulgę niż leczenie placebo. [4] Z kolei jedno wykazało, że korzystanie z igieł w celu złagodzenia bólu mięśni nie jest skuteczniejsze niż prawidłowo wykonane rozciąganie. [5]



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Brady S., McEvoy J., Dommerholt J., Doody C, Adverse events following trigger point dry needling: a prospective survey of chartered physiotherapists. Pages 134-140 | Published online: 06 Dec 2013.
  2. Geist K., Bradley C., Hofman A., Koester R., Roche F., Shields A., Frierson E., Rossi A., Johanson M., Clinical Effects of Dry Needling Among Asymptomatic Individuals With Hamstring Tightness: A Randomized Controlled Trial. Volume: 26 Issue: 6 Pages: 507-517.
  3. Dunning J, Butts R., Mourad F., Young I., Flannagan S., Perreault T., Dry needling: a literature review with implications for clinical practice guidelines. Phys Ther Rev. 2014 Aug; 19(4): 252–265.
  4. Dunning J, Butts R., Mourad F., Young I., Flannagan S, Perreault T., Dry needling: a literature review with implications for clinical practice guidelines. Journal Physical Therapy Reviews. Pages 252-265 | Published online: 06 Feb 2014.
  5. Kietrys D., Kerstin M. Palombaro K., Azzaretto E., Hubler R., Schaller B., J. Schlussel M., Tucker M., Effectiveness of Dry Needling for Upper-Quarter Myofascial Pain: A Systematic Review and Meta-analysis. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 2013 Volume:43 Issue:9 Pages:620–634.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.