Szukaj

Suche igłowanie jako rodzaj akupunktury

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Akupunktura jako filar medycyny alternatywnej sukcesywnie znajduje zastosowanie w gabinetach fizjoterapeutycznych i lekarskich. Jak każda metoda alternatywna napotyka na liczne kontrowersje.

Suche igłowanie (igłoterapia)

Czym jest akupunktura?

Akupunktura w swojej archaicznej formie pochodzi z tradycyjnej medycyny chińskiej (traditional chinese medicine-TCM). Pierwsze zapiski traktujące o akupunkturze w kontekście medycyny pochodzą z 200 r. p. n.e. Pierwotnie posługiwano się ostrymi narzędziami np. kamieniami, zanim wynaleziono stalowe igły.

Zobacz również: Pinoterapia.

Suche igłowanie (igłoterapia)

Najpopularniejszą obecnie formą akupunktury staje się suche igłowanie (dry needleing). Czy jednak można z czystym sumieniem powiedzieć robiąc suche igłowanie, że wykonujemy akupunkturę? Należy podkreślić to, że suche igłowanie jest formą akupunktury, ale opiera się na zdecydowanie łatwiejszej metodyce.

Biegłym akupunkturzystą staje się po latach nauki meridianów, czyli szlaków przepływu energetycznego pojęcia witalności Qi. Punkty akupunkturowe o średnicy 1-3 mm są określonymi miejscami gdzie Qi transportowane jest z meridian i organów. Punkty te pełnią rolę swego rodzaju okienek przepuszczających Qi. Wbicie igły w taki punkt pociąga za sobą wzmocnienie lub osłabienie jego możliwości ,,odbiorczych’’ lub ,,nadawczych’’.

Niewykluczone, że można w ten sposób wytłumaczyć bardzo dobre efekty leczenia akupunkturą pacjentów cierpiących na chorobę popromienną w wyniku wybuchów nuklearnych w Hiroszimie i Nagasaki. Tradycyjna medycyna chińska zakłada, że warunkiem zdrowia jest dobrze zrównoważona relacja pomiędzy dwiema przeciwstawnymi energiami (yin i yang). Z klinicznego punktu widzenia chodzi o równowagę między ciałem, a otoczeniem z jednej strony, a trzewiami i układem lokomotorycznym z drugiej strony.

Metodyka

Metodyka suchego igłowania (również w dużym uproszczeniu) opiera się na dokładnej znajomości anatomii w połączeniu z dobrze rozwiniętą umiejętnością palpacji. Dobór odpowiednich punków, w które wprowadzamy igłę wygląda podobnie jak badanie punktów spustowych mięśniowo-powięziowych.

Najczęściej nakłuwamy punkty spustowe i densyfikacje powięzi. Odpowiednio zlokalizowany i zdiagnozowany punkt spustowy objawia się drganiem przy jego nakłuwaniu podobnym do drżenia pęczkowego mięśni. Objaw ten świadczy o jego dezaktywacji.

Na poniższym filmie pokazujemy jak w praktyce wygląda suche igłowanie u jednego z naszych pacjentów w Centrum Fizjoterapeuty:

W suchym igłowaniu nie potrzebujemy znajomości chińskiej, konfucjańsko-legalistycznej społecznej i politycznej filozofii z pierwszego wieku naszej ery. Ważna tutaj jest dobrze rozwiniętą umiejętność palpacji i znajomość anatomii w klasycznej formie.

Patronite
Patronite

Co do metodyki to istnieje kilka żelaznych zasad, których złamać nie wolno. Na szczególną uwagę zasługuje np. otrzewna oraz opłucna, których nakłuwać nie wolno. Suche igłowanie polega również na manipulacjach igłą np. obracanie, wkładanie głębiej potem wyciąganie (obkłuwanie wewnątrztkankowe).

Istnieje cała masa badań dotyczących terapii punktów spustowych lecz wykracza to poza temat tego artykułu. Warto jednak podkreślić, że głównym celem takich terapii jest zmiana właściwości lepkosprzężystych i piezoelektycznych oraz zmiany sposobu oddziaływania otaczającej powięzi.

Badania naukowe

Nad tematem akupunktury pochyliło się wielu naukowców. Jednak nie ma do tej pory jednoznacznego wyjaśnienia złożoności neurofizjologicznych reakcji, które wywołuje akupunktura. Mimo wielu niewiadomych zainteresowanie akupunkturą ciągle rośnie. W ostatnich dekadach niemalejącym zainteresowaniem cieszą się również metody leczenia zaburzeń sieci powięziowych ze sztandarowymi nazwiskami Stecco, Schleip, Myers na czele.

Dlaczego również akupunktura stała się interesująca dla tych badaczy?

Mianowicie wyżej wspomniane meridiany są miejscami do złudzenia przypominające ciągi powięziowe opisane przez wiodących badaczy. Wystarczy spojrzeć na anatomiczne taśmy Myersa żeby dostrzec liczne podobieństwa pomiędzy nimi, a szlakami przepływu energii Qi w dalekowschodnich meridianach. Temat akupunktury również wydał się interesujący Luigiemu Stecco, który w metodzie manipulacji powięziowych wykazał podobieństwa centrów koordynacji, centrów fuzji a punktami akupunkturowymi.

Czym morfologicznie jest punkt akupunkturowy w dobie rozwoju metod obrazowania?

Badania wykonane w latach osiemdziesiątych ub. wieku przez prof. Hartmunda Heine z Instytutu Anatomicznego niemieckiego Uniwersytetu Witten-Herdecke wykazały, że punkty akupunkturowe nie tylko są miejscami szczególnego nagromadzenia zakończeń nerwowych, ale są otoczone rureczką z tkanki kolagenowej, oddzielającą wyraźnie punkt od otaczającej go skóry.

Ciekawe również jest porównanie meridianów do światłowodu ludzkiego organizmu. Pomysł, aby spojrzeć na nie w ten sposób, pojawił się po badaniach zespołu badaczy z Instytutu Medycyny klinicznej i Eksperymentalnej w Nowosybirsku w 1985 roku. Stwierdzono wtedy, że promień lasera skierowany prostopadle na miejsce na skórze zbieżne z punktem akupunkturowym powoduje powstanie maleńkiej plamki (wykrywalnej jedynie przy pomocy miernika fotonów) w oddalonym o 10 cm innym punkcie akupunkturowym tego samego meridianu.

Jeżeli chodzi o suche igłowanie, nauka potrafi obecnie wskazać szereg procesów biochemicznych, które pokazują zasadność wbijania igieł. W przeciwieństwie do pierwotnej akupunktury, suche igłowanie penetruje głębiej oraz dotyczy wielu struktur anatomicznych takich jak np. więzadła, torebki stawowe, okostna, dyski wewnątrzstawowe, więzosrosty oraz łąkotki. Igły wykorzystywane do igłoterapii dobierane są zazwyczaj według zasady:

,,Tak cienkie, jak to tylko możliwe i tak długie, jak potrzeba’’.

Ostrza igieł akupunkturowych są nietraumatyzujące i nie tną tkanek jak igły iniekcyjne. Wślizgują się zamiast przecinać.

Podsumowanie

Suche igłowanie jest bardzo dobrym dodatkiem to terapii hamujących aktywność bólową punktów spustowych. Nieodłącznym elementem suchego igłowania jest dokładny wyczerpujący wywiad mający za zadanie wykrycie ewentualnych przeciwwskazań oraz lepsze psychosocjalne poznanie pacjenta, któremu taki zabieg chcemy wykonać.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Garcia M., Llave-Rincon A., Salom-Moreno J., (i inni), Neuroscience education in addition to trigger point dry needling for the management of patients with mechanical chronic low back pain: A preliminary clinical trial, Journal of Bodywork & Movement Therapies, 19/2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.