Szukaj
Szukaj

Pinoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pinoterapia stanowi nowatorską metodę leczniczą zyskującą coraz większą popularność w kraju. Do jej wykonania niezbędna jest wyłącznie spora wiedza anatomiczno-fizjologiczna oraz specjalne piny.

Pinoterapia

Podejście do fizjoterapii

,,Aby się rozwijać, wyjdź poza to co wiesz. Mózg, jak komputer, widzi tylko to, na co ma napisany program. Tylko to, co już wie. Na szczęście nie jesteśmy tylko mózgiem. Możemy wyjść poza matrix.’’(W. Eichelberger)

Jakże kontrowersyjnie to brzmi w czasach ogromnego rozwoju nauk medycznych i kultu wszystkiego, co wydaje nam się, że już wiemy. W tym wszystkim nie doceniamy ogromnego potencjału, który drzemie w naszym organizmie. Mówimy o regeneracji, autoregulacji i traktowaniu naszego organizmu jako inteligentnego, biomechanicznego bytu gdzie sfera ego to nie jest jedyny dominant. Nie potrafimy korzystać z mechanizmów, które przez miliony lat wytworzyła ewolucja. Inne zwierzęta posiadają te zdolności w sferze instynktów jednak my zepchnęliśmy je jeszcze dalej.

Większość fizjoterapeutów korzystających z koncepcji doktora byłoby skłonnych zgodzić się, że na stole terapeutycznym dochodzi często do zjawisk, które trudno jasno wytłumaczyć dotychczasowym dorobkiem naukowym homo sapiens. Przy pełnym szacunku do metod sprawdzalnych empirycznie, ciężko to przyznać, ale wciąż niewiele wiemy jeśli chodzi o funkcjonowanie ludzkiego ciała i zależności nim rządzące. Pokora w stosunku do meandrów medycyny jest nieodłącznym elementem tej metody.

Pinoterapia

Pinoterapia to polska metoda stworzona przez lek. med. Radosława Składowskiego, która jest pomostem pomiędzy medycyną konwencjonalną i niekonwencjonalną. Pinoterapia scala ze sobą techniki, które są pochodną:

Całokształt tworzy kompleksową metodę leczenia, dlatego tak ważna jest szczegółowa znajomość fizjologii i anatomii człowieka. Przed przystąpieniem do kursu lub nauki tej metody warto także posiadać podstawową wiedzę (choćby teoretyczną) z wyżej wymienionych metod.

Czymś odróżniającym koncepcję doktora od innych jest typologia pacjentów. Nie istnieje bezwzględnie zdeterminowane pojęcie ,,człowiek”. Istnieje natomiast 5 typów tegoż ,,człowieka” według typologii Arystotelesowo-hinduskiej. Koncepcja pięciu żywiołów: ziemia, powietrze, ogień, woda, eter, dzieli pacjentów ze względu na wiele zmiennych. Należą do nich np.

 • nadrzędny układ regulacyjny;
 • jakość poczucia kinestetyki;
 • rodzaj reakcji na ból;
 • typ budowy anatomicznej i tkankowej.

Wypadkowa wszystkich zmiennych podsuwa nam sposób doboru najtrafniejszych dla danego żywiołu technik, które wykonujemy jako pierwsze.

Patronite
Patronite

Techniki

Mówiąc o technikach medycyny manualnej lekarza Składowskiego, trzeba tu wymienić techniki:

 • manipulacji krótkodźwigniowych;
 • mobilizacji stawów;
 • pinowania (czyli dziobania skóry specjalnymi gwoździami);
 • mięśniowo-powięziowe;
 • suche igłowanie;
 • techniki rolfesko-masujące.

W myśl zasady, że wszystko jest możliwe, cała metoda jest daleka od schematycznego sztampowego postępowania.

W prawdzie słowo metoda kojarzy się ze schematem postępowania, to tam daleko ucieka się od korzystania z paradygmatów. Zakłada się, że sam proces stawiania diagnozy oparty jest na fikcji, że wiemy co jest normą, a co nie. Skuteczność danej techniki jest już diagnozą, która nie może być poprzedzona założeniami. To właśnie założenia nadają nam ,,jedyny słuszny’’ sposób pracy – niestety często mijający się z prawdą. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie nowo odkrywane fakty pozyskane z doświadczenia dopasowujemy do pierwotnego wyobrażenia, obudowując paradygmat zamiast podważać go.

Zobacz również: Masaż tkanek głębokich.

W rezultacie, wdrażając się w tajniki metody, natrafimy na autorską koncepcję łańcuchów synkinetycznych oraz stref sympatykotonii (porównywane swoim kształtem do ośmiornic).

Wyżej wymienione łańcuchy synkinetyczne są swego rodzaju mapą, według której analizujemy pacjenta w poszukiwaniu dysfunkcji. Ściślej mówiąc jej przyczyny. Nadrzędną zasadą doktora jest wycofywanie chorób narządu ruchu poprzez naprawę funkcji, których utrata doprowadziła do tychże chorób. Łańcuchy synkinetyczne są czymś w rodzaju archaicznych wzorców ruchu, przede wszystkim gadzich i ssaczych. Wzorce te nabywamy w procesie ontogenezy.

Podsumowanie

Nasza lokomotoryka, odżywianie, mowa niewerbalna czy oddychanie są wiec czynnościami łańcuchowymi. Zespół mięśni podrzędnych w stosunku do układu pozapiramidowego przy wykonywaniu powyższych czynności kinematycznych nazwiemy łańcuchem synkinetycznym (np. wykroku lub odbicia). Cała metoda leczenia ozdobiona jest charakterystycznym nazewnictwem o zabawnym, kolokwialnym wydźwięku. Nomenklatura opisująca wszystkie patologiczne zjawiska zachodzące w naszym układzie ruchu stała się nową łaciną dla terapeutów pracujących tą metoda. Wymienić tutaj należy np. jętki, muldy, dziadowskie żyły czy wcześniej wymienione ośmiornice. Pinoterapia dra Składowskiego naprawdę pozwala rozwijać się w pracy z pacjentem, otwiera umysł i oczy na wiele możliwości leczenia.

Bibliografia

 1. Gach M., Akupresura, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
 2. Badarchin T., Galsan K., Akupunktura, Wydawnictwo Vital, Białystok 2014.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *