Masaż tkanek głębokich (ang. deep tissue massage) inaczej głęboki masaż łącznotkankowy lub masaż głęboki – jest to forma terapii tkanek miękkich, mająca na celu przywrócenie równowagi w głębszych warstwach tkanki łącznej i mięśniach poprzez likwidowanie napięć i restrykcji w układzie mięśniowo-powięziowym.

Masaż tkanek głębokich

Art Riggs – autor książki “Masaż tkanek głębokich” podaje następującą definicję tego typu masażu: “Zrozumienie warstw ciała i możliwości pracy z tkanką w tych warstwach zmierzającej do rozluźnienia, wydłużenia i uwolnienia utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć w możliwie najbardziej skuteczny i energooszczędny sposób”.

Sklep Spirulina

W masażu głębokim każdy ruch i technika powinna być ukierunkowana na cel. Nie ma tu ślizgania się po tkankach, jak w zwykłym przegłaskiwaniu, praca masażysty z każdym ruchem dąży do oddziaływania na strukturę, a nie tylko odżywienie tkanki. Oprócz otwartych dłoni i opuszków palców w masażu tkanek głębokich wykorzystuje się również kostki, pięści, łokcie i przedramiona. Technika wykonywania zabiegu powinna być ergonomiczna – siła nacisku nie ma pochodzić z napięcia masażysty, lecz dzięki odpowiedniej pozycji i wysokości stołu – z jego ciężaru.

Masaż tkanek głębokich – działanie:

– zwiększenie elastyczności tkanek:
– likwidacja mięśniowo-powięziowych punktów spustowych;
– regulacja napięcia mięśniowo-powięziowego;
– przywracanie prawidłowej postawy;
– wzrost ruchomości w stawach;
– poprawa ukrwienia tkanek.

Na poniższym filmie fizjoterapeuta Paweł z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak może wyglądać masaż tkanek głębokich w obrębie pasma piszczelowo-biodrowego:

 

Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław