Szukaj
Szukaj

Zakrzepowe zapalenie żył

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zakrzepowe zapalenie żył to poważna choroba, w przebiegu której miejsce ma utrudniony przepływ krwi przez naczynia żylne. Dzieje się tak wskutek powstawania skrzepów utrudniających ten swobodny przepływ. Istnieje wiele przyczyn choroby, często jednak jesteśmy w stanie jej zapobiegać. Schorzenie jest wysoce niebezpieczne, a oderwanie się skrzepu może doprowadzić nawet do śmierci.

Zakrzepowe zapalenie żył

Jak powstaje zakrzepowe zapalenie żył?

Spowolniony przepływ krwi przez żyły skutkuje powstawaniem skrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych. Zaktywowane zostają procesy krzepnięcia krwi – powstaje zakrzep w miejscach, w których fizjologicznie nie powinno go być. Przyczyną tych zjawisk są między innymi:

  • długotrwałe unieruchomienie – np. w przypadku chorych leżących, po operacjach, osób w V czy po rozległych złamaniach;
  • długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej – prowadzenie siedzącego trybu życia, praca zdalna;
  • podróżowanie samolotem (lub innym środkiem transportu) przez wiele godzin, gdy nie mamy dodatkowo możliwości „rozprostowania nóg”.

Do czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi zakrzepowego zapalenia żył można zaliczyć:

Zakrzepowe zapalenie żył bardzo często wiąże się ze współczesnym, siedzącym trybem życia. Sprzyja temu noszenie zbyt ciasnych ubrań i częste zakładanie nogi na nogę, co dodatkowo spowalnia lub wręcz uniemożliwia swobodny przepływ krwi. Jeśli połączymy siedzący tryb życia z nieodpowiednią dietą sprzyjającą otyłości oraz złymi nawykami, ryzyko rozwoju choroby drastycznie wzrasta. Właśnie dlatego uznaje się, że zakrzepowe zapalenie żył należy do tzw. chorób cywilizacyjnych.

Jak objawia się zakrzepowe zapalenie żył?

Nie zawsze występują wszystkie objawy zakrzepowego zapalenia żył. Często można stwierdzić jedynie kilka, jednak nie oznacza to, że choroba ma wówczas lżejszy przebieg czy nie jest tak niebezpieczna. Głównym objawem jest ból i obrzęk części ciała, w której występuje spowolnienie przepływu żylnego. Pozostałymi objawami są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • zaczerwienienie i tkliwość obszarów ciała z zakrzepicą;
  • nasilanie się bólu podczas chodzenia i poruszania się;
  • gorączka lub podwyższona ciepłota ciała, szczególnie w miejscu objętym procesem chorobowym.

Oczywiście obraz kliniczny zależy w dużej mierze od tego, gdzie w organizmie doszło do osłabienia przepływu żylnego. Przykładowo, jeśli dotyczy ono płuc, typowe będą duszności i dyskomfort podczas głębszego oddychania. Z kolei ból brzucha może świadczyć o zakrzepach w obrębie jamy brzusznej.

Leczenie zakrzepowego zapalenia żył

Głównym celem leczenia zawsze będzie poprawa przepływu żylnego i wzmocnienie naczyń krwionośnych. Jednak postępowanie terapeutyczne wcale nie jest takie proste. Mimo tego, że jedną z przyczyn jest brak aktywności fizycznej, nie możemy zacząć biegać lub aktywnie ćwiczyć, ponieważ powstałe skrzepy mogłyby się oderwać, co jest wyjątkowo niebezpieczne. W rezultacie mogłoby dojść do zatoru tętnicy płucnej i śmierci.

Zobacz również: Zatorowość płucna.

Podstawą leczenia będzie farmakoterapia, polegająca głównie na przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych. Hamują one nieprawidłowe tworzenie się skrzepów i ułatwiają przepływ żylny. Jeśli zakrzepica dotyczy żył głębokich, dodatkowo należy brać preparaty trombolityczne (rozpuszczające powstałe już skrzepy). Z pomocą przychodzi fizjoterapia – m.in. kompresja, odpowiednio i indywidualnie dobrane ćwiczenia oraz ewentualnie dobranie ortezy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Windyga J., Podolak-Dawidziak M., Chojnowski K., Zasady rozpoznawania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, Hematologia, 2/2010.
  2. Relewicz J., Dąbrowski D., Kleczyk R., Guziński M., Przewłocka-Kosmala M., Zakrzepowe zapalenie żył głębokich kończyny dolnej u młodego mężczyzny powikłane skrzepliną prawego przedsionka przechodzącą przez otwór owalny do lewego przedsionka i zatorowością płucną, Folia Cardiologica, 5/2016.
  3. Gutkmecht P., Łuszczyńska-Nitka G., Siebert J., Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2007.
  4. Bałkowiec-Iskra E., Cessak G., Kryńska Ł., Łoza B., Wojnar M., Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jako działanie niepożądane leków przeciwpsychotycznych, Psychiatria Polska, 5/2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *