Szukaj
Szukaj

Duszność

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Duszność to subiektywne odczucie braku powietrza o różnym stopniu nasileniu. Zależy od wielu współistniejących czynników fizjologicznych, środowiskowych, psychologicznych i społecznych. U osób zdrowych może się pojawiać podczas dużego wysiłku fizycznego, natomiast u chorych występuje już przy niewielkim wysiłku lub w spoczynku. Często towarzyszy jej lęk, czyli nieuzasadniona obawa.

Duszność

Przyczyny duszności

U osób zdrowych najczęściej duszność występuje podczas nadmiernej aktywności fizycznej, np. interwałów czy maratonu. Takie aktywności wymagają zwiększonego zapotrzebowania organizmu na tlen, co w przypadku braku jego wystarczającej ilości spowoduje napad duszności lub uczucie omdlenia. Inną przyczyną może być narażenie na nadmierny stres lub silne emocje. Z kolei w przypadkach patologicznych występująca duszność może wskazywać na:

Ogólnie mówiąc, mechanizmy powstawania uczucia duszności są słabo poznane. Nie zidentyfikowano receptorów dla duszności ani dróg nerwowych. Przykładowo, w chorobach układu oddechowego jest objawem wzmożonego ośrodkowego napędu oddechowego, niezbędnego do uzyskania wystarczającej wentylacji. Chory na POChP z narastającym rozdęciem płuc odczuwa nasiloną duszność, ponieważ wymaga większej pracy mięśni oddechowych.

Duszność – rodzaje

Duszność duszności nierówna, co oznacza, że w medycynie wyróżnia się kilka rodzajów tej dolegliwości w zależności od czasu trwania czy momentu pojawienia się. Ze względu na okres trwania wyróżniamy duszność:

  • ostrą – rozwija się gwałtownie lub w przeciągu kilku dni;
  • przewlekłą – początkowo pojawia się jedynie po wysiłku fizycznym, jednak wraz z rozwojem choroby występuje coraz częściej.

Ze względu na moment pojawienia się duszności wyróżniamy spoczynkową i wysiłkową. Jak wskazuje nazwa, ta druga występuje po aktywności fizycznej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak objawia się duszność?

Sam epizod duszności jest charakterystyczny i łatwy do zdiagnozowania. Obejmuje bowiem uczucie braku tchu, chęć nabrania powietrza, czemu towarzyszy niemożność wykonania tego aktu. Typowa jest hiperwentylacja – taka osoba oddycha szybko i zwykle płytko, w związku z czym ma wrażenie zwiększonego zapotrzebowania na tlen, którego nie może dostarczyć. Należy jednak pamiętać, że w przebiegu chorób pojawia się nie tylko duszność, ale i różne objawy patologiczne, w zależności od jednostki. Przykładowo:

  • ból w klatce piersiowej;
  • kaszel;
  • uczucie ściskania w klatce piersiowej;
  • krwioplucie;
  • świsty słyszalne podczas oddychania;
  • gorączka;
  • ból za mostkiem;
  • promieniujący ból do głowy lub kończyn;
  • omdlenia.

Towarzyszenie któregokolwiek z tych objawów wskazuje na konieczność natychmiastowej wizyty u lekarza.

Duszność objawy

Jak zwalczać duszność?

Duszność, jeśli występuje w przebiegu nadmiernej aktywności fizycznej lub silnych emocji, wymaga jedynie odpoczynku, uspokojenia się i relaksacji. Należy oddychać powoli i spokojnie, starając się brać głębsze wdechy nosem i powoli wydychać powietrze ustami. Nie zaszkodzi dodatkowe nawodnienie organizmu. Z kolei jeśli duszność występuje w przebiegu chorób, konieczne jest leczenie przyczynowe skupiające się na tej właśnie chorobie. Tylko wtedy będziemy mogli skutecznie zlikwidować duszności. Niekiedy konieczna jest farmakoterapia uspokajająca. Patologiczne duszności pojawiające się w sytuacjach stresowych można skutecznie wyeliminować za pomocą metod relaksacyjnych i wizyt u psychoterapeuty.

Zobacz również: Spirometr.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Leppert W., Leczenie objawów ze strony układu oddechowego u chorych na nowotwory, Nowiny Lekarskie, 1/2011.
  3. Panasiuk L., Duszność, Medycyna Rodzinna, 1/2003.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *