Szukaj
Szukaj

Estrogen

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Estrogen należy do grupy związków, które stanowią podstawowe hormony płciowe, występujące zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U kobiet jednak ich stężenie jest znacznie wyższe, dlatego zalicza się je do żeńskich hormonów płciowych. Zasadniczymi hormonami należącymi do grupy estrogenów są: estradiol, estron i estriol.

 

Estrogen – charakterystyka

Nazwa „estrogen” odnosi się do grupy hormonów płciowych o budowie sterydowej. Ich synteza warunkowana jest hormonem folikulotropowym wydzielanym przez przysadkę mózgową. Estrogeny wytwarzane są z cholesterolu, przy czym do ich wytworzenia niezbędny jest testosteron oraz androstendion.

Synteza

Estrogeny powstają w największej ilości w pęcherzykach jajnikowych drugorzędowych dojrzewających, zwanych pęcherzykami Graafa. Synteza zachodzi w komórkach warstwy ziarnistej i w komórkach osłonki wewnętrznej pęcherzyka jajnikowego. Ponadto w większej lub mniejszej ilości mogą być syntezowane przez:

W zależności od fazy cyklu miesiączkowego wydzielanie estrogenów zwiększa się lub zmniejsza. Najwięcej wydziela się w fazie folikularnej oraz w drugiej połowie fazy lutealnej. Z całkowitej ilości estrogenów występujących w osoczu krwi tylko około 2% stanowią wolne estrogeny. Pozostałe 98% jest związane z białkami osocza – w około 60% z albuminą i w około 38% z globuliną wiążącą steroidy płciowe. Wolne estrogeny przenikają przez błonę komórkową i wiążą się z receptorem cytoplazmatycznym. W efekcie oddziałują na aparat genetyczny jądra komórkowego.

Drastycznymi okresami zmian poziomu hormonów płciowych u kobiet jest okres ciąży i oczywiście menopauza, kiedy poziom estrogenów raptownie spada o około 80 %.

Funkcje estrogenów

Estrogeny działają głównie na błonę śluzową macicy i błonę mięśniową zarówno macicy, jak i jajowodu. W przypadku działania na błonę śluzową macicy wywołują jej rozrost w fazie folikularnej cyklu. Zaś w fazie lutealnej pobudzają gruczoły śluzowe macicy do wydzielania śluzu. Działanie na błonę mięśniową obejmuje przerost mięśni gładkich i zwiększanie ich pobudliwości oraz ukrwienia. W trakcie dojrzewania płciowego estrogeny wydzielone do krwi przez pęcherzyki jajnikowe drugorzędowe zwiększają ujemny potencjał wnętrza komórek mięśniowych gładkich macicy. W rezultacie zostaje przekroczony potencjał progowy błony i mięsień macicy staje się wrażliwy na działanie oksytocyny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ponadto estrogeny wpływają na rozwój drugorzędowych cech płciowych. Powodują więc powiększanie pochwy, wzrastanie gruczołów sutkowych, odkładanie się barwnika wokół brodawek sutkowych i narządów płciowych zewnętrznych, a także zwiększanie wydzielania łoju przez gruczoły łojowe. Wpływ na ośrodkowy układ nerwowy obejmuje wyzwalanie popędu płciowego w kierunku płci męskiej poprzez działanie na ośrodki motywacyjne w mózgowiu.

Podsumowując, głównymi funkcjami estrogenów są:

  • wpływ na rozwój II-rzędowych cech płciowych u kobiet;
  • regulacja cyklu menstruacyjnego i układu rozrodczego kobiet;
  • warunkowanie popędu płciowego u kobiet.

Do funkcji mniej popularnych, ale również ważnych zalicza się natomiast:

  • wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (regulowanie nastroju, wspieranie funkcjonowania hipokampa poprzez poprawę pamięci i orientacji przestrzennej);
  • udział w mineralizacji kości;
  • utrzymywanie prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowej, a tym samym zapobieganie osteoporozie.

Estrogen u mężczyzn

Estrogeny syntezowane są również u mężczyzn, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku kobiet. Proces syntezy zachodzi u nich w jądrach i korze nadnerczy. Mimo śladowej ilości pełni także u płci męskiej kluczową rolę. Między innymi dlatego, że odpowiada za zamknięcie chrząstek nasadowych kości i ich wzrost.

Nadmiar estrogenów u mężczyzn powoduje wzrost piersi, mogąc prowadzić nawet do ginekomastii. Ponadto warunkuje rozwój kobiecych cech u mężczyzn, które obejmują wyższy głos, brak zarostu, kobiecą sylwetkę. Ponadto wywołują zmiany w sferze psychicznej, powodując w znacznym stopniu labilność emocjonalną i nadmierną wrażliwość.

Z kolei niedobór estrogenów może być przyczyną niepłodności u mężczyzn.

Bibliografia

  1. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *