Szukaj
Szukaj

Osteoporoza – kto jest narażony?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Osteoporoza to metaboliczna choroba kości, która charakteryzuje się postępującym zanikiem masy kostnej. Jest wiele czynników zwiększających ryzyko jej wystąpienia, a większość z nich dotyczy kobiet. Nie bez powodu dużo osób twierdzi, że jest to schorzenie, które spotyka jedynie kobiety. Jednak również mężczyźni są na nią narażeni. Sprawdź kto znajduje się grupie ryzyka.

Osteoporoza - kto jest najbardziej narażony?

Przyczyny osteoporozy

Kości stale ulegają przebudowie. Nieustannie zmieniają swój kształt w ciągu życia człowieka. Dzięki procesowi przebudowy kości, poprzez wymianę komórek kostnych większość szkieletu ulega wymianie co około 10 lat. Jednak u osób z osteoporozą proces utraty struktury kostnej jest intensywniejszy niż  wzrost. Powoduje to, że kości posiadają m.in. mniejszą gęstość, przez co stają się bardziej podatne na pęknięcia czy złamania. Do najczęstszych przyczyn tego stanu należą pewne czynniki.

Menopauza a osteoporoza

To właśnie w okresie menopauzy, kobiety są najbardziej narażone na osteoporozę. Mając już ponad pięćdziesiąt lat, kości tracą na masie i stają się słabsze. Na powstawanie tego schorzenia mają wpływ zaburzenia hormonalne. U kobiet w okresie menopauzy dochodzi do nieprawidłowości w wytwarzaniu estrogenu, a to powoduje wzrost ryzyka zachorowania na osteoporozę.

Tak więc jeśli jesteś kobietą i właśnie wchodzisz w etap menopauzy, to pamiętaj o obserwowaniu swojego organizmu, który z pewnością zaalarmuje cię jeśli coś będzie nie tak. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować osteoporozę i rozpocząć leczenie, ponieważ jest to choroba, która bardzo szybko się rozwija. Jeśli nie zaczniemy terapii w odpowiednim czasie, to może okazać się, że jest za późno na leczenie farmakologiczne.

Masa ciała, a osteoporoza

To jaką mamy budowę i masę ciała przy osteoporozie ma ogromne znacznie. Znacznie częściej dotyka ona osoby o drobnej budowie typu ektomorfik. Dzieje się tak, ponieważ osoby drobne mają mniejszą masę kostną, przez co ich kości są słabsze. To jednak nie oznacza, że osoby mające grubsze kości nie są w ogóle narażone na osteoporozę. Warto więc wykonywać profilaktyczne badania na gęstość kości, aby upewnić się czy jesteśmy w grupie ryzyka pojawienia się tej choroby.

Genetyka

Tak jak w przypadku wielu innych chorób, również przy osteoporozie liczą się nasze geny. Jeśli w naszej rodzinie były osoby, które chorowały na osteoporozę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że może ona dotknąć również nas. Warto więc zapytać rodziców i dziadków czy są chorzy na osteoporozę lub może wiedzą o przypadkach takiego schorzenia w naszej rodzinie. Dzięki temu będziemy bardziej wyczuleni na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o rozpoczynającej się chorobie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zaburzenia miesiączkowania

Kobiety z zaburzeniami miesiączkowania mogą być znacznie bardziej narażone na występowanie osteoporozy niż te, u których menstruacja pojawia się regularnie. Ma to oczywiście związek z nieprawidłowo funkcjonującą gospodarką hormonalną, która wpływa na stan zdrowia naszych kości. Jeśli miesiączka nie pojawiła się już przez kilka miesięcy, a nie jest to spowodowane ciążą, to koniecznie należy udać się do specjalisty, aby ustalić co jest tego przyczyną.

Zaburzenia miesiączkowania to nie tylko zatrzymanie się miesiączki, ale też nieregularność cykli. Warto również zwrócić uwagę na objawy jakie daje ciało. Jeśli pojawia się owłosienie w nietypowych miejscach, występuje krwawienie w środku cyklu i trądzik lub inne zmiany skórne, to warto wykonać badania. To może być oznaka policystycznych jajników. Choroba ta pojawia się u niemal 15% kobiet w wieku rozrodczym. Ma ona również wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowania na osteoporozę.

Picie alkoholu

W przypadku regularnego spożywania alkoholu, należy wiedzieć, że może on mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, szczególnie w dużych ilościach. Zaleca się picie jedynie trzech kieliszków wina w tygodniu. Gdy limit ten zostanie przekroczony, to mogą pojawić się problemy ze zdrowiem, w tym właśnie osteoporoza. Alkohol wypłukuje z naszych kości takie składniki jak m.in. wapń, magnez i wiele innych. Są one niezbędne, aby nasze kości były zdrowe i silne.

Niedobór wapnia

Osoby, które nie spożywają wystarczającej ilości wapnia w ciągu dnia, mogą być narażone na osteoporozę. Pierwiastek ten jest głównym składnikiem, który buduje kości. Jeśli zabraknie go w naszej diecie, to kości mogą stać się słabe i być bardziej narażone na urazy. Warto pamiętać, że witamina D ma duży wpływ na przyswajalność wapnia.

Wiek

Osteoporoza dużo częściej dotyka osoby w starszym wieku. Z biegiem lat nasze kości tracą na gęstości i stają się lżejsze, mniej wytrzymałe na przenoszenie obciążeń, więc są znacznie bardziej narażone na urazy, a także choroby.

Bibliografia

  1. Dardzińska J., Chabaj-Kędroń H., Małgorzewicz S., Osteoporoza jako choroba społeczna i cywilizacyjna – metody profilaktyki, Hygeia Public Health, 1/2016.
  2. Buczkowski K., Chlabicz S., Horst-Sikorska W., Jaroszyński A., Siebert J., Tałałaj M., Ignaszak-Szczepaniak M., Kardas P., Osteoporoza. Postępowanie profilaktyczne, diagnostyczne i lecznicze. Wytyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2012.
  3. Janiszewska M., Kulik T., Dziedzic M., Żołnierczuk-Kieliszek D., Barańska A., Osteoporoza jako problem społeczny – patogeneza, objawy i czynniki ryzyka osteoporozy pomenopauzalnej, Problemy Higieny i Epidemiologii, 1/2015.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *