Szukaj

Gospodarka hormonalna – jak ją wspomóc?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Gospodarka hormonalna i związane z nią problemy dotyczą nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Są one częste i sprawiają wiele poważnych kłopotów w innych dziedzinach naszego zdrowia. Hormony odpowiadają za wiele procesów jakie zachodzą w naszym organizmie. W dobie dzisiejszych czasów, coraz więcej osób ma problemy z gospodarką hormonalną, a na pracę układu hormonalnego wpływ ma wiele czynników. Warto więc wiedzieć jakie zachowania negatywnie wpływają na jego pracę.

Gospodarka hormonalna - jak ją wspomóc?

Wpływ zaburzeń hormonalnych na zdrowie

Hormony odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Nawet najmniejsze odstępstwa od normy mogą powodować poważne choroby, czy występowanie uciążliwych dolegliwości. Hormony wpływają m.in. na układ rozrodczy. Tak więc ich zaburzenie może sprawiać, że mamy problemy z płodnością i mogą nawet prowadzić do skutków jakim jest bezpłodność. Osoby z zaburzeniami hormonalnymi, często mają nadwagę i otyłość. W przypadku ilościowego zaburzenia hormonów w naszym organizmie, możemy mieć trudności z utrzymaniem stałej i prawidłowej masy ciała. U wielu osób można zaobserwować trądzik i inne problemy skóry takie jak cellulit czy rozstępy. Hormony mają duże znaczenie dla naszego zdrowia i wyglądu. Jeśli nie pracują one prawidłowo i wydzielają się w nadmiernych lub niewystarczających ilościach, to funkcjonowanie naszego organizmu staje się zaburzone. Warto więc obserwować swoje ciało, ponieważ wiele dolegliwości jakie się u nas pojawiają, mogą być spowodowane zaburzeniami układu hormonalnego.

Diagnostyka

Jeśli podejrzewamy, że przyczyną naszych problemów zdrowotnych są hormony, warto udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie na badanie hormonalne. Jest to badanie krwi, które wykazuje nawet najmniejsze ustępstwa od normy. Dzięki nim dowiemy się, których hormonów praca jest zaburzona. To pozwoli na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, które pomoże nam uregulować pracę danego hormonu.

Jest wiele chorób, które mogą być groźne dla naszego życia i są powodowane właśnie zaburzeniami hormonalnymi. Jedną z najgroźniejszych chorób jest nowotwór tarczycy, który może być spowodowany nadczynnością tarczycy. Kolejnym groźnym schorzeniem jest guz przysadki mózgowej, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie prolaktyny. Kiedy badania wykazują nadmiar tego hormonu we krwi, należy wykonać badania kontrolne, które wykluczą guza przysadki mózgowej.

Gospodarka hormonalna – jak ją wspomóc?

Istnieje wiele sposobów na wsparcie naszego organizmu. Tak jak wspierać możemy naszą odporność, powinniśmy również zadbać o naszą gospodarkę hormonalną. Nie jest to aż tak trudne zadanie i nie wymaga od nas wielu poświęceń jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odpowiednio zadbać o nasze zdrowie. Oto kilka skutecznych sposobów jak to zrobić:

tubapay
tubapay

Pamiętaj o zdrowiej diecie

To co jemy, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu, w tym na układ hormonalny. Jeśli w naszej diecie znajduje się wiele niezdrowych produktów, które są bogate w tłuszcze, węglowodany i cukry, to możemy się liczyć z tym, że nasz organizm nie będzie pracował prawidłowo. Należy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy nam wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych, witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych. To one dbają o prawidłowy rozwój i zdrowie.

Zadbaj o ruch

Wiele osób, szczególnie w dzisiejszych czasach, nie znajduje miejsca na ćwiczenia i prowadzi siedzący tryb życia. A to ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Przeciętny człowiek powinien spędzać przynajmniej godzinę tygodniowo na ćwiczeniach. Nie jest koniecznością uprawianie sportu. Naszymi ćwiczeniami może być codzienny spacer czy jazda na rowerze.

Zobacz również: Wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka.

Ogranicz stres

Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale stres odpowiada za wiele problemów zdrowotnych. Dzieje się tak, ponieważ podczas stresowych sytuacji wysyłane są sygnały do naszego mózgu, który pod ich wpływem wytwarza szkodliwe i toksyczne dla nas substancje. Stres podnosi poziom naszych hormonów i powoduje, że zostaje zaburzona gospodarka hormonalna. Dlatego ważne jest, aby zachowywać pozytywny nastrój, tak często jak to możliwe. Złość nie tylko piękności szkodzi, ale również zdrowiu i o tym należy pamiętać.

Zobacz również: Sposoby na stres.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lech M., Ostrowska L., Stefańska E., Zaburzenie równowagi hormonalnej u młodych kobiet jako wynik intencjonalnych zaburzeń odżywiania, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 1/2012.
  2. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.