Naturalne sposoby na chorobę lokomocyjną mogą w wielu przypadkach pomóc w tak dużym stopniu, że jazda nawet na dłuższe trasy będzie znośna także w przypadku osób z silnymi nudnościami. Ważne, aby metodą prób i błędów znaleźć te sposoby, które pomagają nam w największym stopniu, ponieważ na każdego może dobrze działać coś innego. Mimo wszystko będzie to korzystniejsze, niż częste sięganie po farmakoterapię, która nigdy nie pozostaje obojętna dla organizmu.
Naturalne sposoby na chorobę lokomocyjną
Najczęściej polecane naturalne sposoby na chorobę lokomocyjną to:
- imbir;
- unikanie czynników wyzwalających;
- ziołolecznictwo;
- ćwiczenia oddechowe.
Imbir
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na nudności, wymioty, złe samopoczucie oraz bóle brzucha (nie tylko w przebiegu choroby lokomocyjnej lub choroby morskiej) jest żucie plasterka imbiru. Roślina ta hamuje wymioty dzięki swoim właściwościom, które wpływają na układ pokarmowy, a także poprzez wpływ na receptory serotoninowe. Świeży imbir ma jednak nieco piekący smak, dlatego nie każdy będzie preferował takie rozwiązanie. Równie skuteczne będzie picie drobnymi łyczkami naparu z imbiru. Jak go przygotować?
Najprościej zetrzeć na tarce z drobnymi oczkami korzeń imbiru, a następnie zalać wrzątkiem 2 łyżeczki takiej miazgi i odstawić pod przykryciem na około 3 minuty. Po tym czasie można napar odcedzić, a płyn nadaje się do bezpośredniego spożycia. Jako że imbir nie traci swoich cennych właściwości w trakcie gotowania i pod wpływem wysokich temperatur, równie dobrze można z niego przyrządzić wywar. Wystarczy korzeń imbiru pokroić na plasterki, zalać wodą i gotować przez około 15 minut na wolnym ogniu. Po przecedzeniu wywar nadaje się do picia. Zarówno napar, jak i wywar należy powoli wypić około 20 minut przed wyjazdem. Dobrym pomysłem jest też zabranie odrobiny do termosu i picie małymi łyczkami w trakcie jazdy.
Unikanie czynników wyzwalających
Podczas choroby lokomocyjnej bardzo ważne jest unikanie czynników, które wyzwalają lub nasilają nieprzyjemne dolegliwości. Są to przede wszystkim:
- intensywne zapachy, w tym perfumy czy odświeżacze powietrza. Także z tego względu zaleca się częste wietrzenie auta w trasie i na postojach;
- ciężkie pokarmy lub pokarmy mocno doprawione spożyte niedługo przed wyjazdem;
- patrzenie przez okno pojazdu na szybko mijające obiekty, jak również czytanie książki, korzystanie z telefonu komórkowego i skupianie wzroku na jednym punkcie blisko twarzy;
- zakręty – ważne jest wybieranie tras, na których ryzyko częstych zakrętów lub hamowania i przyspieszania jest najmniejsze.
Dodatkowo podczas podróży, jeśli tylko jest to możliwe, warto często wykonywać przerwy. Podczas postoju można wyjść na krótki spacer, pooddychać świeżym powietrzem, a nawet wykonać kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych poprawiających krążenie krwi.
Ziołolecznictwo
Poza naparami i wywarami z imbiru bardzo dobrze sprawdzają się również zioła, których działanie skupia się na zmniejszaniu nudności i wymiotów, łagodzeniu dolegliwości bólowych brzucha, rozkurczaniu jelit i żołądka. Również je z łatwością można zabrać ze sobą w podróż lub wypić przed wyjazdem. Takimi ziołami są zwłaszcza:
- mięta pieprzowa;
- rumianek;
- melisa;
- koper włoski;
- lukrecja.
Należy jednak wcześniej wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do spożywania określonych ziół.
Ćwiczenia oddechowe
Jeśli czujemy zbliżający się napad dolegliwości, warto skupić się na wykonaniu kilku prostych ćwiczeń oddechowych, a więc głębokim i powolnym wdychaniu powietrza nosem przez 5 sekund i wydychaniu go ustami przez 7 sekund, najlepiej synchronizując to z pracą przepony, a więc starając się oddychać torem dolnożebrowym. Naukę takiego oddychania może przeprowadzić każdy fizjoterapeuta lub trener motoryczny. Co istotne, jeśli w pojeździe będzie nieprzyjemny, charakterystyczny zapach auta, spalin lub benzyny, ćwiczenia oddechowe mogą wywołać zupełnie odwrotny efekt. Dlatego należy zadbać o dokładne przewietrzenie pojazdu, uruchomienie klimatyzacji bądź nawet zatrzymanie się i wyjście na świeże powietrze, aby tam wykonać swoje zadanie.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina 100% naturalna
Spirulina platensis - alga o niebiesko-zielonej barwie. Dostarcza kompleks niezwykle ważnych składników odżywczych takich jak m.in. białko, witaminy, minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomaga regulację metabolizmu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Korzeniewski K., Dziecko w podróży, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2014.
- Lewkowicz R., Modelowanie choroby lokomocyjnej, 2016.